natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Niesamowici ludzie > ANNA DYMNA KOBIETA ANIOŁ

ANNA DYMNA KOBIETA ANIOŁ

cze 13, 2014


Urodzona 20 lipca w Legnicy. Polska aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Anna Dymna na ekranie debiutowała jako 19-latka. Zanim skończyła studia, miała już na koncie udział w kilkunastu filmach. Pomyśleć, że wcale nie miała iść do szkoły teatralnej. Złożyła papiery na psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zaraz po studiach Anna Dymna rozpoczęła pracę w Starym Teatrze, w którym gra do dziś. Już na początku kariery wystąpiła u Wajdy w „Nocy Listopadowej", u Swinarskiego w „Dziadach", w „Wiśniowym sadzie" Jerzego Jarockiego. Inne młode aktorki tylko o tym marzyły W społeczne, działania na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia.

Anna Dymna przed założeniem własnej Fundacji, prócz niesienia pomocy indywidualnej, uczestniczyła m. in. w kwestach Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, akcjach Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomoce, Stowarzyszenia „Wielkie Serce",Fundacji „Mam marzenie", Fundacji „Nuta Nadziei" i Fundacji „Akogo". Od 2006 roku jest ambasadorem Stowarzyszenia Debra Polska „Kruchy Dotyk".

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Została założona we wrześniu 2003 roku. W ciągu 10 lat istnienia pomogła blisko 20 tysiącom osób chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce.
Głównym naszym celem jest, udzielanie wsparcia dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Funkcję prezesa Fundacji Anna Dymna pełni społecznie. Obecnie wspiera ona osoby chore i niepełnosprawne w całej Polsce: funduje stypendia, prowadzi subkonta, koordynuje prace wolontariuszy, dofinansowuje rehabilitację i leczenie, organizuje plenerowe imprezy integracyjne, oraz aukcje i buduje dwa ośrodki rehabilitacyjno - terapeutyczne. Wspiera również działalność Teatru Radwanek.

Od 5 maja 2009 reklamuje bransoletkę "powiedz TAK transplantologi". We wrześniu 2011 roku weszła w skład 13-osobowej Kapituły Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody". Celem tego wyróżnienia, ustanowionego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, jest honorowanie powstańców czasu pokoju, osób, które dla społeczeństwa polskiego stanowią wzór do naśladowania.

Ważniejsze nagrody:
1980 ,nagroda za rolę Niny Zariecznej w przedstawieniu Dziesięć portretów z czajką w tle wg Antoniego Czechowa na XX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych;
1982 - Dyplom honorowy przyznany za zwycięstwo w plebiscycie "Przekroju" na najpopularniejszych aktorów krakowskich w latach 1946-81;
1988 - Nagroda za rolę Adeli w Republice marzeń wg Brunona Schulza na XIV Opolskich Konfrontacjach Teatralnych;
1991 - Nagroda Specjalna dla twórców i realizatorów spektaklu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza na XXXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych;
1993 - Nagroda za rolę Gospodyni w Weselu Stanisława Wyspiańskiego na XVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych;
Anna Dymna, niesamowita kobieta, podziwiana i szanowana przez wszystkich...

tresc

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.