natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Niesamowici ludzie > Bezprecedensowy artysta- Banksy

Bezprecedensowy artysta- Banksy

lut 27, 2014

 

 

Nikt nie wie, kim jest Banksy. Są jedynie spekulacje, co do jego prawdziwej tożsamości.

 

A Banksy pilnie strzeże tego sekretu, gdyż jego działalność artystyczna zazwyczaj jest niezgodna z prawem.

 

Używa on różnych technik do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką. Jego oryginalna forma sztuki ulicznej, łącząca ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową oraz odważne i często bardzo ryzykowne umiejscowienie prac, zyskała uznanie artystów i została zauważona przez media.

 

banksy-dreams_00349040.jpg

 

Najsłynniejsze "numery" Banksy'ego:

 

 • W londyńskim zoo wspiął się na klatkę pingwinów i z dwumetrowych liter stworzył napis We're bored of fish (ang. Mamy już dość ryb)

 

 • W styczniu 2001 roku pojechał do terenów kontrolowanych przez Zapatystowską Armię Wyzwolenia Narodowego w Chiapas w Meksyku i – by okazać swoją solidarność i poparcie dla ich działań – namalował kilka scen walki na tamtejszych murach oraz korzystając z szablonów, umieścił kilka wzorów na murach San Cristóbal de Las Casas.

 

 • W 2004 Banksy stworzył serię dziesięciofuntowych banknotów z wizerunkiem księżnej Diany. Zamiast „Bank of England” umieścił na nich napis „Banksy of England”. Następnie rzucił je w tłum podczas Notting Hill Carnival. Obecnie banknoty te w serwisie aukcyjnym eBay osiągają cenę 200 funtów za sztukę. Banksy stworzył także limitowaną serię 50 plakatów składających się z 10 banknotów na jednym arkuszu. W 2007 na aukcji w Bonhams w Londynie jeden z nich sprzedany został za 24 tys. funtów.

 

 • W marcu 2005 roku zamieścił kilka zmienionych obrazów w Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum i American Museum of Natural History w Nowym Jorku.
 • Zamieścił również zmieniony obraz w londyńskim Tate Britain.

 

 • W Muzeum Historii Naturalnej umieścił swój eksponat o nazwie Banksus Militus Ratus, który przedstawiał wypchanego szczura przebranego za grafficarza, z puszką farby w ręce użytą do napisania Our time will come (pol. Nasz czas nadejdzie).

 

 • W maju 2005 roku, imitując prymitywne malarstwo jaskiniowe, Banksy umieścił swój rysunek, przedstawiający człowieka pchającego wózek z zakupami, w Muzeum Brytyjskim. Władze muzeum, po zauważeniu dzieła, postanowiły dodać je do swojej kolekcji eksponatów.

 

d530956fce016447.jpg

 

 • W sierpniu 2005 roku artysta namalował dziewięć obrazów po palestyńskiej stronie zachodniego izraelskiego muru granicznego, z których jeden przedstawiał drabinę sięgającą szczytu muru, inny zaś – dziecko, które zabawkową łopatką wykopało dziurę w murze.

 

 • Na przełomie sierpnia i września 2006 roku artysta podmienił 500 sztuk debiutanckiego albumu Paris Hilton w 48 różnych sklepach muzycznych w Wielkiej Brytanii swoimi spreparowanymi płytami ze sparodiowanymi remiksami utworów autorstwa Danger Mouse i zmienioną okładką. Utwory na płycie nosiły nazwy takie jak Why Am I Famous (pol. Dlaczego jestem sławna?) czy What Have I Done (pol. Co takiego zrobiłam?). Okładka płyty została poddana obróbce cyfrowej, aby piosenkarka wyglądała na nagą. W środku znajdowały się również fotografie Paris z doklejoną głową psa czy wysiadającej z luksusowego samochodu w miejscu, gdzie spali bezdomni ludzie, do fotografii dołączony był podpis 90% of success is just showing up (ang. 90% sukcesu to po prostu pokazywanie się).

 

 • We wrześniu 2006 roku artysta przebrał dmuchaną lalkę w strój więźnia na wzór tych obecnych w kontrowersyjnym Guantanamo Bay (pomarańczowy kombinezon, czarny worek na głowie, skute ręce) i umieścił ją w parku Disneyland w Anaheim w stanie Kalifornia w ramach protestu przeciwko temu, co się w więzieniach tego typu dzieje. Po półtorej godzinie lalka została zabrana przez pracowników parku.

 

 • W kwietniu 2008 roku na jednym z budynków w Londynie pojawiła się największa dotychczas praca Banksy'ego. Graffiti przedstawia policjanta obserwującego zakapturzonego chłopca malującego na ścianie olbrzymi napis „One Nation Under CCTV" (pol. Jeden Naród Pod Kamerami CCTV).

 

 • W Bristol City Museum and Art Gallery została otwarta wystawa „Banksy UK Summer Show”. W jej skład wchodziło ponad sto prac artysty, z czego siedemdziesiąt osiem nie było nigdy wcześniej pokazywanych. Wystawa została odebrana bardzo pozytywnie przyciągając w pierwszym tygodniu 8500 osób. Całość trwała dwanaście tygodni a odwiedziło ją łącznie ponad 300 tys. osób.

 

banksy-street-art-hd-wallpapers.jpg

 

 • W 2010 roku Banksy nakręcił film pt. Wyjście przez sklep z pamiątkami, który został nominowany do Oscara.

 

 

 

Ceny dzieł Banksy'ego, przez jego anonimowość i kontrowersyjność osiągają ceny wysokości setek tysięcy dolarów.

 

Słynne graffiti, które namalował na murze pubu w Brighton, wycięto ze ściany i sprzedano na aukcji za 675 tys. dolarów.

 

Znana jest też historia obrazu,który Banksy kupił za 50 dol., domalował na nim postać Hitlerowca na ławce i zwrócił sklepowi z przeznaczeniem na cel charytatywny. Obraz został sprzedany na internetowej aukcji w Nowym Jorku za 615 tys. dol.

 

image-563037-breitwandaufmacher-qjwn.jpg

 

banksy-tourism.gif

 

 

 

Banksy3.jpg

 

 MK

 

 

Komentarze

Napisany przez ZycBida dnia
El Gobernador Brown promulgГі la ley de cГЎГ±amo, SB 1409, que entrГі en vigencia el 1 de enero de 2019. Este proyecto de ley agrega un programa piloto de
social security insurance
Foro de planificaciГіn estratГ©gica wk 1 mi asistente de tarea en lГ­nea la seguridad social de Florida Obtenga una nueva tarjeta de seguridad social, nГєmero de telГ©fono de seguridad social, cambio de nombre de seguridad social, oficina de administraciГіn de seguridad social, oficinas de seguridad social
Napisany przez AnniCeat dnia
Procrastination. nanoxia project s Putting things off. It's a practice I am more than familiar with. It is the concept that makes it oh so cozy staying...
anoxic anoxia
Longer-term outcomes of cooling for term neonatal encephalopathy - documents anoxic ischemic encephalopathy
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.