natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Niesamowici ludzie > Fotografowanie to odkrywanie wewnętrznego piękna.....

Fotografowanie to odkrywanie wewnętrznego piękna.....

gru 3, 2013

Rozmowa z Katarzyną Dańko, artystą - fotografikiem.

 

Chyba od zawsze pamiętam Cię z aparatem, jeszcze z naszych górskich wycieczek gdy byłaś licealistką...

 

Tak, fotografowanie interesuje mnie od bardzo dawna, trochę odziedziczyłam tę pasję po tacie, który bardzo lubił robienie zdjęć i czasem pożyczał mi swojego Zenita. Później nawet dał mi go w prezencie... Wtedy odkryłam, że to nie „magia" rysuje obraz pełen wspomnień, ale światło na kliszy. Obecnie korzystam jednak z cyfrowego aparatu, omijając proces wywoływania zdjęć w ciemni. Uczę się obecnie obróbki zdjęć w tzw. ciemni cyfrowej – czyli w programach graficznych obrabiam surowe pliki raw, wbrew pozorom to również czasochłonna praca, przygotowanie jednego zdjęcia może zająć nawet kilka godzin.

 

paj.jpg

 

Wiem, że ukończyłaś studia w Krakowie, na wydziale filozoficznym...Co dały Ci te studia?


Ukończyłam kulturoznawstwo i pedagogikę, zaczęłam także drugi kierunek na UJ - Porównawcze Studia Cywilizacji – tam głównie przyciągnęły mnie zajęcia z kultury i języka tybetańskiego.

Były to studia podjęte z ciekawości i zamiłowania do orientalnych kultur. Nie zastanawiałam się wtedy czy znajdę później pracę w zawodzie. To były studia dla czystej przyjemności. Dziś pozostałością po nich jest ogromna chęć podróżowania i odwiedzenia wielu krajów – najlepiej mało turystycznych – oczywiście z aparatem w ręku.

 

gry.jpg

 

Co jest w tym co robisz, takie pasjonujące?


Bardzo lubię obserwować: ludzi, Przyrodę, miejsca, rzeczy. Jest to bliskie mojej naturze. Aparat stał się dla mnie pośrednikiem – pomaga mi utrwalać to, co nieuchwytne. Fotografowanie to łapanie chwili. Zawsze też zachwyca mnie praca ze światłem. Jest to wielkie wyzwanie w robieniu zdjęć.

 

mga.jpg

 

Lubię Twoje zdjęcia, są niezwykłe, piękne i dopracowane. Co najbardziej lubisz fotografować?


Naturę, pejzaże i ludzi. Mam bliski kontakt z Przyrodą, w górach, w lesie czuję się dobrze, bezpiecznie i wiem, że nie muszę się spieszyć. Przyroda jest zawsze otwarta, a kontakt z nią relaksuje, rozluźnia, odstresowuje, jest dla mnie jak medytacja...Z ludźmi jest inaczej. Gdy z nimi pracuję, często angażuję się emocjonalnie.

 

aga.jpg

 

Dlaczego tak jest?


Robienie zdjęć to praca z wizerunkiem, a wiele osób ma z tym ogromny problem. Dlatego fotograf musi czasem być psychologiem, stworzyć odpowiednią atmosferę, zdobyć zaufanie. Zauważyłam, że często najlepsze zdjęcia wychodzą pod koniec sesji, gdy fotografowana osoba jest już „oswojona" z aparatem i zaczyna puszczać kontrolę. Zdjęcia są wtedy bardziej naturalne i spontaniczne.

 

Co jest Twoim celem?


Wiem, że każdy człowiek jest niepowtarzalny. Chcę aparatem wydobyć jego wyjątkowość, prawdziwość, to, co w nim najpiękniejsze. Moim celem jest pomóc ludziom w odkrywaniu ich wewnętrznego piękna.

 

amanda.jpg

 

Chyba najłatwiej jest fotografować dzieci?


Tak, to dlatego,że dzieci są całkowicie spontaniczne i nie zwracają uwagi na to, że ktoś robi im zdjęcia. Przy pracy z dziećmi trzeba jednak być bardzo czujnym i uważnym – bo maluchy są w ciągłym ruchu i kadry zmieniają się w każdej sekundzie, trzeba być o krok przed, by złapać odpowiednią chwilę...

 

marty.jpg

 

Co lubisz w byciu artystą – fotografikiem?


To, że mogę żyć w zgodzie z własnym rytmem. Nie lubię pracować pod presją. Zauważyłam też, że moje zdjęcia o wiele lepiej wychodzą, gdy czuję się dobrze. Gdy coś przeżywam, albo po prostu mam gorszy dzień, zdjęcia też są słabsze.

 

Czym teraz się zajmujesz?


Dokumentuję warsztaty, imprezy taneczne, robię sesje indywidualne. Tak jak wspomniałam lubię obserwować, ludziom podoba się to, że potrafię wydobywać z nich piękno i najczęściej są zadowoleni z mojej pracy.

 

ama.jpg

 

A co jest dla Ciebie w życiu istotne?


Bardzo ważny jest mój własny rozwój. Myślę, że życie jest największą szkołą, dlatego cieszę się z wszystkiego, co przynosi.

Bliskie jest mi to, co wiąże się z naszą planetą i ze świadomością jej mieszkańców.

 

mi.jpg

Warning: Creating default object from empty value in /home/aus4pl2/domains/natmed.pl/public_html/packages/content_plus/blocks/content_plus/controller.php on line 303
kula.jpg
Warning: Creating default object from empty value in /home/aus4pl2/domains/natmed.pl/public_html/packages/content_plus/blocks/content_plus/controller.php on line 303
cyna.jpg
Warning: Creating default object from empty value in /home/aus4pl2/domains/natmed.pl/public_html/packages/content_plus/blocks/content_plus/controller.php on line 303
gwia.jpg

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.