natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Niesamowici ludzie > Pan Jurek i motyle

Pan Jurek i motyle

lut 6, 2014

 

Gorąco polecamy artykuł portalu Gazeta.pl Wrocław, o Panu Jerzym Budziku z Dolnego Śląska.

 

Pan Jerzy od kilkunastu lat zajmuje się ratowaniem skrajnie zagrożonego gatunku motyla- Niepylaka Apollo.

 To jedyny człowiek, który robi to sam, na wielką skalę i z pasją; zaczynał od 20 gąsienic, w przydomowym ogródku we Wrocławiu, teraz hoduje  ich wiele tysięcy rocznie- a całą działalność prowadzi zupełnie sam- bez pomocy, rozwozi motyle po regionie, buduje specjalne pojemniki, przenosi motyle na zimę, wypuszcza w czerwcu do papilarium- czyli namiotu z siatki, zajmuje się osobno poczwarkami. Jak mówi, grafik ma cały czas wypełniony.

 

Ponadto co wiosnę na własny koszt zwozi rozchodnik, który szczególnie upodobały sobie motyle, a musi zwieźć go wiele ton. Ale warto, gdyż ten największy i najpiękniejszy polski motyl do niedawna żył już tylko w Pieninach w liczbie 20 sztuk.

 Dziś jest ich tam kilkaset do tysiąca, a Pan Jerzy próbuje odnowić populację tych motyli na Dolnym Śląsku.

Jest to o tyle trudne, że motyl ten jest niezwykle delikatny, przeżywa tylko połowa osobników. Jest on osłabiony genetycznie z powodu wieloletniego odosobnienia geograficznego.

Nadal także jest on obiektem kolekcjonerów, których nie obchodzi fakt, że motyl ten całkowicie zanika z obszarów Europy.

 

niepylak_apollo.jpg

 

 

Jak Pan Jerzy ratuje motyle: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/5,35767,7061682,Jak_Jerzy_Budzik_ratuje_motyla_zagrozonego_wyginieciem.html?i=4

 

Oryginalny artykuł

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.