natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Niesamowici ludzie > SZTUKA NA MURACH? A MOŻE NA PIÓRACH ?

SZTUKA NA MURACH? A MOŻE NA PIÓRACH ?

lip 29, 2015

 

NeSpoon - koronkowa makijażystka świata

 

     Polska artystka, kryjąca się pod pseudonimem NeSpoon, uprawiająca street art, przenosi koronkowe dzieła z tkaniny na mury za pomocą graffiti. Jej prace jednak znacząco różnią się od tego, co zwykliśmy widywać na murach. Artystka określa swoje prace jako „publiczna biżuteria".

 

nespoon-1.jpg

NeSpoon upodobała sobie wzory koronkowe, którymi upiększa zniszczone, dziurawe, oraz nieciekawe elementy miejskiej infrastruktury. Jej znakami rozpoznawczymi są wzory koronkowe z ceramiki, betonu, włóczki oraz zdobienia wykonywane białym sprejem Według niej wszelka koronka ma w sobie estetyczny kod, głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Dodatkowo każda praca to swego rodzaju symetria oraz niewidoczne na pierwszy rzut oka porządek i harmonia. Koronkowe graffiti  jest niezwykle piękne i folklorystyczne. Przywodzi na myśl piękno tradycji i wkład, jaki jest niezbędny do stworzenia tak skomplikowanego dzieła.

 

 

a312fd478d6b21b1287bc76128e7e853.jpg

Wszystkie jej prace to wzory koronkowe, używa różnych technik; spray, ceramik, zaprawa cementowa, oraz wykonane ręcznie pięknie prace szydełkowe

 

nes.jpg

 

 

Dziełu nie jest przypisana specjalna symbolika. Ma ono za zadanie jedynie sprawić by miejski krajobraz stał się piękniejszy. Jak twierdzi artystka: Każdego dnia, po wyjściu z domu, muszę zderzyć się z chaosem reklam i tym, jak demolują krajobraz mojego miasta i mojego kraju. (...) Nie mogę pogodzić się z tym, co widzę wokoło, z ta reklamową tandetą, fizycznie mnie to boli. (...) Tak narodził się pomysł moich ceramicznych interwencji.

 

pajak.jpg

„Na ulicę" wyszła w 2009 roku, by – jak mówi – dać ludziom odrobinę uśmiechu. Atelier NeSpoon to cały świat. Zostawia ślady wszędzie tam, gdzie się pojawi. Prace NeSpoon możemy podziwiać m.in. w Warszawie, Olsztynie, Krakowie, Katowicach, ale również i w innych krajach takich jak Egipt czy Indie. 

 

 

Jamie Homeister i Kinga Jakubowska – natura malowana na piórach 


     Obie artystki zupełnie sobie nie znane udowadniają, że sztuka to nie tylko klasyczne sztalugi ale wspaniałe prace malowane na piórach. Jedna tworzy prace oddając hołd rdzennej amerykańskiej kulturze , druga skupia się tyko na ptakach występujących w naszym kraju.

 

     Kinga Jakubowska studentka III roku Biologii na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nigdy nie uczęszczała do żadnych szkół o profilu artystycznym i nie uważa siebie za artystkę malowanie na piórach traktuję jako hobby, które daje jej wiele satysfakcji i spełnienia. W każdej pracy stara się odwzorować najdokładniej cechy morfologiczne danego gatunku.

 

6011.jpg

 


„Nie zmieniam koloru ich ubarwienia wedle mojego uznania. Ptaki są tak doskonałe, że nie potrzebują żadnego retuszu." - twierdzi Pani Kinga. Niestety namalowanie ptaka w naturze jest bardzo trudne, ponieważ są to dość płochliwe zwierzęta. Dlatego też inspirację czerpie z książek i zdjęć.

 
Wcześniej malowała też inne motywy (ssaki, owady, motywy kwiatowe) ale zdecydowała skupić się na ptakach. W planach ma namalowanie wszystkich gatunków ptaków, występujących w Polsce.
Na samym początku gdy powstał pomysł by zaczęła malować na piórach jak sama twierdz przeglądała różne strony internetowe dotyczące tej techniki. Najbardziej zainteresowały ją prace  Juli Thompson z Alaski.

 

 

 

6005.jpg

 

     Julie Thompson z Alaski, tworzy szczegółowe wizerunki papug, orłów, sów oraz także innych zwierząt, takich jak lisy czy niedźwiedzie. Co ciekawe, wiele prac przedstawia dokładnie tego samego ptaka, od którego pochodzi pióro.
Pochodzi z Indiany, ale jej prace są inspirowane głównie dziedzictwem Kanady, a szczególnie twórczością rdzennych Amerykanów.

 

 

 

rozne.jpg

 

 

rozne2.jpg

 

papuga_gran.jpg

 

papuga.jpg

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.