natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Nasza przyroda > Barbarzyństwo względem przyrody cz. 1 Myśliwi

Barbarzyństwo względem przyrody cz. 1 Myśliwi

lut 25, 2014

 

Myśliwy to wg fachowej literatury osoba, która zajmuje się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem łowieckim i etyką łowiecką, czyli przeciwieństwo kłusownika.

 

Ale co, jeśli prawo łowieckie myśliwi ustalają sobie sami? Ukrywają prawdziwą liczbę upolowanych zwierząt i nic im za to nie grozi? Są kryci przez osoby w rządzie?

 

W Polsce jest 114 tysięcy myśliwych w 2536 kołach łowieckich. 20 procent posłów i senatorów należy do kół myśliwskich. Radosław Sikorski, Waldemar Pawlak, Józef Oleksy, Wojciech Olejniczak, a do niedawna nawet prezydent Komorowski- to tylko kilku z najważniejszych osób w państwie, które w wolnym czasie polują. W tym procederze uczestniczy także wielki procent wójtów, a także wysoko postawieni członkowie Kościoła. Dzięki takiej "Górze" myśliwi wiedzą, że mogą, co chcą.

 

Myśliwi

 

I tak w zeszłym roku ofiarą myśliwych padło 800 tysięcy zwierząt- do tylu przyznają się myśliwi w swoich sprawozdaniach publikowanych przez GUS. Jednak myśliwi bardzo często podają o wiele zaniżone dane, a jeśli chodzi o mniejszą zwierzynę, podają dane nawet "na oko"! Na kłusownictwie myśliwych państwo traci nawet 80 milionów zł rocznie. A myśliwym nic za to nie grozi! Prokuratura przegrała sprawę w dwóch instancjach, gdyż sądy uznały, że nie można ustalić  ile ponad plan zastrzelili myśliwi. Gdy Komendant Łowiecki przekazuje sprawy odstrzałów prokuraturze, nie podaje wartości szkody realnej, a jedynie wartość w skupie dziczyzny, dzięki czemu sprawy są umarzane lub w ogóle nie wszczynane.

 

Około 80% leśniczych to łowcy. Dlaczego? Ponieważ "łowiectwo to ochrona przyrody".

I to nie żart, tak można przeczytać w pierwszym podpunkcie ustawy Prawo Łowieckie.

Logika łowiecka. To, że łowczy mają obowiązek dokarmiania, walki z kłusownictwem i wścieklizną, a także monitorowania pogłowia (i to jest ochrona przyrody), to jedno.  Ale jak można stwierdzić, że mordowanie zwierzyny to jej ochrona?!

 

Myślistwo

 

Polski Związek Łowiecki ukrywa skrzętnie wszelkie informacje dotyczące finansów, wartość skupu zwierzyny łownej wyniosła w roku 11/12 wyniosła 80 mln zł. Ze składek ma 30 mln złotych, z wpisowych 2mln, a z umożliwiania osobom zza granicy brak danych. Z kolei PZŁ wydaje bardzo dużo na dzierżawę terenów łowieckich, dokarmianie zwierząt i odszkodowania łowieckie dla rolników, którym zwierzęta zniszczyły pola uprawne. Jak twierdzą, bez polowania i sprzedaży, nie wyszliby nawet na zero. Co nie zmienia faktu, że gdyby zawiesili wszelką działalność, a powołać tylko organizację do zwalczania kłusownictwa, zwierzynie, a nawet całemu ekosystemowi leśnemu wyszło by to tylko na dobre.

 

Myślistwo

 

Jak mówi były myśliwy- Nie można poczuć większego wpływu na rzeczywistość niż wtedy, kiedy odbiera się życie. To jest adrenalina. Wielu ma wewnętrzny hamulec przed zabijaniem. Przekraczanie tego zakazu niebywale potęguje te emocje.- Tylko jaki jest sens? 

 

Dawniej zabijano, by przeżyć, najeść się i ubrać. Ale czym się różni zabijanie dla czystej przyjemności zwierzęcia, od zabójstwa człowieka? W obu przypadkach to istota żywa, jednak zwierzę zdecydowanie bardziej niewinne, nie wpływające negatywnie na ekosystem, nie śmiecące.

Dokarmianie zwierząt, najczęściej odbywa  się nie w paśnikach, a na nęciskach. Zwierzę przychodzi coś zjeść i zostaje zastrzelone bez wysiłku z budki strzelniczej (ambony), znajdującej się często 20-30 metrów dalej.   Jak to kiedyś ktoś określił- w ten sposób podstarzali grubi faceci doprawiają sobie jaja, których im brak.

 

Tymczasem w Szwecji coraz popularniejszy staje się pogląd, że polować powinno się z łukiem. Daje to jakieś szanse zwierzynie,

 

Myślistwo

 

"zabijanie dużych zwierząt to twarda robota. Mnóstwo krwi, tony flaków przy patroszeniu. Nie każdy to wytrzymuje. Najłatwiejszą i najprzyjemniejszą zabawą jest więc polowanie na ptaki. I to ostatecznie obala teorię myśliwych o konieczności polowania. Ptaków się nie dokarmia, nie reguluje pogłowia, bo nie sposób go policzyć. Nie niszczą upraw rolnych. Odpadają wszystkie "szczytne"  powody, dla których myśliwi, zabijają. W dodatku ptaki trudno rozpoznać i często ofiarą padają zagrożone gatunki."

 

Warto zastanowić się poważnie nad polowaniami. Jeśli masz w rodzinie, lub wśród znajomych osobę mordującą dzikie zwierzęta, porozmawiaj z nią i spróbuj przekonać, że jest to barbarzyństwo.

Coraz więcej myśliwych porzuca po jakimś czasie swoje krwawe hobby i staje się przeciwnikami, jednak nadal o wiele za mało.

 

Artykuł i dane na podstawie artykułu "Rzeczpospolita Łowczych" z gazety Polityka.

 

MK

 

 

Komentarze

Napisany przez Falkonettti dnia
Od dawna mam takie samo zdanie jak autor artykułu. Wpisy wściekłych mysliwych nic nie wyjasniaja i są po prostu rozpaczliwie żałosne.

Mieszkam przy lesie i często widuje tę zgraję zabójców. Szkoda, ze nie mozna kiedys na nich zapolować.

Dla mnie panowie mysliwi jesteście po prostu wstrętni dlatego, ze zabijacie zwierzeta dla przyjemności !!!!!!!
Napisany przez Falkonettti dnia
Od dawna mam takie samo zdanie jak autor artykułu. Wpisy wściekłych mysliwych nic nie wyjasniaja i są po prostu rozpaczliwie żałosne.

Mieszkam przy lesie i często widuje tę zgraję zabójców. Szkoda, ze nie mozna kiedys na nich zapolować.

Dla mnie panowie mysliwi jesteście po prostu wstrętni dlatego, ze zabijacie zwierzeta dla przyjemności !!!!!!!
Napisany przez Mysliwy dnia
Smacznego zycze jedzacym kurczaki z obozow koncentracyjnych dla kurczakow. Dzika kaczka albo rosolek z bazanta czy krupniczek z grzywacza hmmm pychotka
Napisany przez Jenna dnia
Ale dupki... Jak tak mozna? To moze za pedofilow i mordercow sie wezma jak maja takie jaja?
Co za holota i miernota :/
Napisany przez stefania dnia
Jeśli ktoś pisze w jednym zdaniu mordowanie i zwierzęta, a także równa zwierzęta do ludzi to świadczy to tylko o chorobie psychicznej.
Napisany przez re dnia
Niam niam, uwielbiam dziczyzne, jest zdrowsza niz hodowlane zwierzeta. Dobrze ze sa tradycje lowieckie, zwierzyna jest upolowana przez fachowcow ;)
Napisany przez Basia dnia
Proponuję w domach myśliwych powiesić wypchane podobizny członków ich rodzin. Jak trofea z polowania, podobizna bliskiej osoby z grymasem przerażenia, wyszczerzonymi zębami i wielkimi przerażonymi oczami. Albo podobizny samych myśliwych, którzy stając ze zwierzyną oko w oko, bez broni, zmoczyli by portki.
Tak jak napisano w artykule, koła i stowarzyszenia łowieckie powinny zostać zlikwidowane.
Napisany przez Monika dnia
SKURWYSYNY!
Napisany przez Polowania dnia
Bestialstwo i ohyda! Najwyzszy czas,aby ukrocic bezkarne mordowanie zwierzat!!!
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.