natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Nasza przyroda > BIEDRONKA W OGRODZIE

BIEDRONKA W OGRODZIE

lip 24, 2014


Biedroneczko, leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba...


Jednym z najważniejszych owadów pożytecznych w naszym kraju jest chrząszcz z rodziny biedronkowatych (Coccinellidae), potocznie nazywany biedronką. Ten niewielki, jaskrawo ubarwiony drapieżnik występuje w Polsce bardzo licznie i w sprzyjających warunkach może uwolnić wiele roślin od dokuczliwych owadów.

Ich ciało jest półkoliste. Osiąga od 5 do 8 mm długości, co w rankingu umiejscawia ją pomiędzy biedronkami średnimi i dużymi. Przedplecze jest czarne, ozdobione dwiema białymi plamkami po bokach. Jak nazwa wskazuje, na czerwonych pokrywach ma 7 czarnych kropek: po 3 na każdej z pokryw i jedną na ich łączeniu. Czułki są małe i masywne.
Utarło się sądzić, że ilość kropek na pokrywowych skrzydłach biedronki wskazuje na jej wiek. Niejedna biedronka siedmiokropka miałaby nam za złe przypisanie jej tak sędziwego wieku, ponieważ większość postaci dorosłych biedronek żyje około 14 miesięcy. Ilość kropek, ich barwa, kształt i rozmieszczenie jest cechą gatunkową.


Żywią się mszycami, dlatego wykorzystywane są w biologicznym zwalczaniu tych szkodników. Mnożą się bardzo szybko i mogą dawać 2-4 pokolenia rocznie. Zimują owady dorosłe. W tym celu potrafią gromadzić się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach - pod ziemią, w budynkach czy pod korą drzew.

 

Dlaczego pożyteczna ?

 

Biedronka siedmiokropka - żywi się mszycami. W stadium larwalnym zjada ponad 600 mszyc. Jest to okres 20 do 30 dni. Dorosły osobnik dziennie zjada 30- 60 mszyc. Jest to owad bardzo pożyteczny. Występuje od czerwca do sierpnia. W skład ich diety wchodzą również inne owady- szkodniki, np. stonka ziemniaczana.

Biedronka bledniczka - żywi się mszycami, jajami szkodników, larwami rośliniarek, osnui i gąsienicami niektórych motyli. Zaliczana jest do owadów pożytecznych.

 

Jak zwabić biedronki do naszego ogrodu?


Dobrze, jeśli w ogrodzie żyje wiele biedronek. Można je zbierać i przynosić do ogrodu z zewnątrz, ale jest to zajęcie żmudne. Znacznie skuteczniejsze jest wabienie biedronek poprzez opryskiwanie szczególnie zagrożonych przez mszyce roślin raz w tygodniu lekko posłodzoną wodą (1/2 łyżki cukru na litr wody). Na opryskiwanych roślinach biedronki pojawią się wcześniej i liczniej niż na pozostałych i mszyc będzie znacznie mniej. Poza tym powinniśmy również wydzielić w ogrodzie niewielką przestrzeń, w którą zupełnie nie będziemy ingerować (zaniechamy koszenia trawy, grabienia liści czy jakichkolwiek zabiegów ochronnych). W ten sposób stworzymy środowisko przyjazne nie tylko biedronkom, ale również wielu innym pożytecznym owadom (w tym także złotooków, pająków i mrówek), które w takim miejscu bez przeszkód będą mogły się rozmnażać, rozwijać i zimować. Jeśli taki dziki zakątek będzie bardzo nam przeszkadzał, można go osłonić estetycznym, drewnianym panelem lub oryginalnym żywopłotem.

Wiele z tych owadów jest zjadana przez ptaki lub pająki. Gdy owad sam umrze (padnie z wycieńczenia), zaraz zjadają go inne, mniejsze zwierzęta, np. mrówki

 

 

Ciekawostki:


- W razie zagrożenia biedronki wydzielają trującą hemolimfę odstraszającą napastnika.

- Ilość kropek na grzbiecie zależy od gatunku biedronki.

- Ten chrząszcz posiada kropki, ponieważ pomagają mu w maskowaniu się.

 

 

tresc

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.