natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Nasza przyroda > BIERZ PRZYKŁAD Z NATURY

BIERZ PRZYKŁAD Z NATURY

cze 6, 2014

Zwierzęta również tworzą rodzinę, wiążą się w pary i dbają o potomstwo


Życie rodzinne zwierząt jest najbardziej ze wszystkich widoczne u ssaków. Wiele zwierząt jest zdolnych do bardziej oddanych związków niż ludzie. Niektóre gatunki, w tym np. małpy wąskonose, wiążą się na całe życie. Jeśli porównamy zachowanie zwierząt i ludzi, okaże się, że nie różnimy się tak bardzo od braci mniejszych.

 

Natura

Szympansy czule i troskliwie zajmują się swoimi potomstwem. Zazwyczaj całe stado, szczególnie samice, zajmują się najmłodszymi, ale to szczególnie matkę i jej młode łączy specjalna więź. Młode małpy uczą się wielu zachowań od starszych osobników stada. Zazwyczaj potomstwo żeńskie najwięcej czasu spędza w kręgu samic, a osobniki męskie z samcami. W ten sposób uczą się podziału ról w małpim. Ciekawostka z życia szympansów: Mimika szympansów jest sposobem porozumiewania się. Wydymanie warg jest oznaką przyjaznego powitania,a uśmiech odsłaniający dolne zęby wskazuje na odczuwanie przyjemności. Małpy okazują sobie czułość, która zacieśnia relacje - dotykają się, przytulają, godzinami przesiadują wspólnie na drzewach.

 

Samice słoni są skupione na wychowywaniu potomstwa. Gotowa jest to rozmnażania w wieki 13-14 lat, wtedy to szuka najbardziej atrakcyjnego partnera dla siebie, z którym chciała by mieć potomstwo. Młode słoniątko stanowi zazwyczaj centrum uwagi, dla reszty stada. Wszystkie starsze osobniki i większość młodych będą się zbierać wokół słoniątka, dotykać go i pieścić trąbami. Kiedy słoń umiera,jego rodzina czuwa przy zwłokach, a czasem nawet usiłuje pochować. Słonie są pośród bardzo małej grupy gatunków takich jak małpy człekokształtne, czy delfiny butlonose, które są tak naprawdę świadome swojego istnienia i potrafią to wyrazić.


Ciekawostka o słoniach: Słoniowe maleństwa są bardzo ciekawskie i wszystko chciałyby brać do trąby. Nie mają niestety pojęcia, jak się posługiwać trąbą. Gdy potrząsają głową, trąba im się trzepoce. Upłyną miesiące, zanim trąba zacznie robić to, co chce słoniątko.

 

Świnie mają zadziwiającą pamięć, bogate „słownictwo"; lubią dobre towarzystwo i harmonijne dźwięki. Pod względem fizjologii i anatomii świnie o wiele bardziej przypominają człowieka niż laboratoryjne gryzonie masowo wykorzystywane do badań. Są towarzyskie, lubią się bawić, chronią swoich bliskich taj jak my ludzie. Maciory "śpiewają" usypiając swoje młode do snu lub zachęcając do jedzenia. Prosięta z kolei potrafią przybiegać na zawołanie matki. W naturalnych warunkach świnie budują wspólne legowiska, a gnojowiska wyznaczają daleko od nich.


Ciekawostka o świniach:
Czy wiesz że...? Świnie Wietnamskie Zwisłobrzuche bardzo lubią muzykę klasyczną? Wieloletnie badania ukazały, że świnie traktowane Mozartem i Beethovenem łatwiej znoszą trudy dnia codziennego i nie grymaszą przy jedzeniu. Wiele z nich wykazuje również tendencje do nasłuchiwania lokalnej muzyki wietnamskiej.

 

Na czele stada mangust stoi samica. Zachowuje ona dystans wobec pozostałych członków społeczności, jednak jeśli któreś ze zwierząt zachoruje, ma prawo przytulić się do niej. Co więcej, jest przez szefową ogrzewane, czyszczone, pieszczone i oblizywane, czyli masowane językiem. Kiedy sparaliżowana mangusta umierała, jej towarzysze pościli przez sześć dni, ale nie opuścili umierającego. Ba, czuwali później przy jego zwłokach.

 

Potomstwo,tworzenie gniazda, stada...w świecie zwierząt mają swoje nieodzowne ważne miejsce. Bo i tu, podobnie jak u ludzi, od nich zależy przyszłość nowego pokolenia.

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.