natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

Dziecko i komputer

mar 31, 2014

 

Dzisiaj większość z nas ma komputer. Wiele instytucji, nawet szkoły nie biorą pod uwagę, że ktoś w domu nie ma komputera. Używany komputer do wykonania niezbędnych czynności typu odbieranie poczty, można nabyć teraz nawet za sto złotych. Jednak w dobie zapracowania komputer zyskał jeszcze inną funkcję. 

 

Stał się niańką.


Coraz większa liczba rodziców, czy opiekunów włącza dziecku komputer, ponieważ to genialny zjadacz czasu, który uzależnia. Nawet nadpobudliwe dziecko siada na kilka godzin i w ciszy ogląda lub gra. Znacznie szkodzi to relacji rodzic - dziecko. Jest to też doskonale narzędzie dla nadopiekuńczych matek, które boją się wysyłać swoje dzieci na zewnątrz. Jednak nadopiekuńczość prawie zawsze więcej szkodzi niż pomaga.

 

Dziecko i komputer

 

Częste są sytuacje, że dziecko nie potrafi jeszcze wyraźnie mówić, czy dobrze chodzić, a większość dnia spędza poza kontaktem z ludźmi - w wirtualnym świecie. I uzależnia się do tego stopnia, że stosowanie kar w postaci limitowania czasu gry lub zakazu siadania przed komputerem wiąże się z największą paniką, histerią, duszeniem się z płaczu i niszczeniem rzeczy. A także kopaniem, gryzieniem i drapaniem. 

 

Gra na komputerze wiele godzin dziennie może co prawda zwiększyć refleks i szybkość podejmowanych decyzji. Drugą stroną medalu jest fakt, że "wychowujesz" sobie grubasa i mięczaka. 

 

Im wcześniej serwujesz dziecku odrywanie się od rzeczywistości - tym będzie ono bardziej rozkojarzone i uzależnione. 

 

Dziecko siedzące przed komputerem zje wszystko, co mu podsuniesz i nawet tego nie rejestruje.

 

Po pierwsze źle to wpływa na pracę żołądka, gdyż specjaliści zalecają spożywanie posiłków w ciszy i spokoju. 

 

Dziecko i komputer

 

Po drugie - po chwili znów poczuje głód, bo nie zarejestruje, że jadło. Często w takich sytuacjach dziecku podaje się słodycze lub czipsy. 

 

I jeszcze jedno - brak ruchu = otyłość. Dziś już co piąte dziecko w Polsce jest otyłe. Wiąże się to z wieloma chorobami w wieku, w którym powinno się być zdrowym i żwawym. Możesz się spodziewać, że takie dziecko w przyszłości będzie miało kompleksy, przez co może popaść w depresję i być samotne. 

 

Nie licz ta to, że dziecko samo będzie umiało limitować sobie czas przed komputerem. To jest ciężkie nawet dla dorosłych. Uzależnienie to uzależnienie. Czas przed komputerem leci bardzo szybko. Zostawiając dziecko samo w domu, nie licz że zajmie się czymś innym niż grą. Dopóki dziecko nie stanie się wystarczająco sprytne, by rozgryźć ustawienia sprzętowe, możesz włączyć automatyczne wyłączanie modemu o określonej porze, jeśli chodzi o dostęp do internetu. Jeśli chodzi o gry offline, pozostaje Ci ustawić hasła i włączać dziecku komputer tylko samodzielnie. Zadziwi Cię, ile sprytu może okazać dziecko w drodze do celu - włączenia komputera i gry. A to świadczy o uzależnieniu. Nie jest ono mniej niebezpieczne od innych uzależnień.

 

Wytyczne specjalistów odnośnie czasu spędzanego przed komputerem lub telewizorem:


  • do trzeciego roku życia- w ogóle

 

  • dzieci w wieku 3-7 lat nie dłużej niż 30 minut dziennie  


  • dzieci w wieku 7-12 lat - godzinę

 

 Oczywiście raz na jakiś czas możesz pozwolić mu na więcej, lecz nie przyzwyczajaj go do tego.

Gdy do dziecka przyjdą przyjaciele lub w weekend pozwól mu na odrobinę więcej, zawsze to jakaś forma integracji z rówieśnikami i nauka dzielenia się. Zagraj też czasem ze swoim dzieckiem. Jednak dbaj o inne zainteresowania dziecka. Zapisz go na dodatkowe zajęcia, ucz kreatywności i kształtuj jego zdolności manualne.

 

 

A gdy już gra - zadbaj by były to gry koedukacyjne, by przy okazji nauczyło się np. słówek po angielsku lub pojęć ze sztuki lub biologii. Zwykłe gry to nie ukrywając strata czasu. Co prawda ze wszystkiego da się coś wynieść, ale np. z czytania lub zajęć plastycznych dużo więcej.No i są też gry szerzące przemoc. Kupując dziecku grę, zwracaj uwagę na ograniczenia wiekowe.

 

Wpływ komputera na zdrowie.Do najczęstszych niebezpieczeństw związanych z przesiadywaniem przed komputerem należy zaliczyć:

  • wady wzroku, bóle głowy, zmęczenie i suchość oczu
  • promieniowanie monitora,
  • stres,
  • wady postawy, często wynikające z nieodpowiedniego stanowiska komputera (zbyt niskie lub zbyt wysokie ustawienie monitora, fotela)
  • uzależnienie od komputera,
  • fobie, depresja.

 

 

Pamiętaj, żeby odciągając dziecko od komputera zapewnić mu inne zajęcia, ciekawsze i zdrowsze.

Pozwól mu się bawić z rówieśnikami, nawet jeśli czasem się potłucze, nie jest ze szkła.

 

Dziecko i komputer

 

MK

 

Komentarze

Napisany przez Marina33 dnia
U mnie jest komputer ale pozwolę na niego wejść na godzinkę wieczorem tylko w nagrodę. TO motywuje dzieci do sprzątania i zgodności :P
Napisany przez Ryszard dnia
No dzieci teraz łase na komputer jak dawniej na cukier.
Najlepiej nie kupować komputera dopuki nie potrzebny do szkoły.
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.