natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe dzieci > "A TO FELER WESTCHNĄŁ SELER " Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw

"A TO FELER WESTCHNĄŁ SELER " Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw

kwi 22, 2014

Który z rodziców nie powiedział kiedyś:" Moje dziecko nie lubi warzyw, ani owoców, próbowaliśmy już rożnych sposobów przemycenia, począwszy od miksowania do ukrywania w potrawach. Niestety nic to nie dało. Jak je do tego zachęcić? Boimy się, że niedługo będzie miało niedobór witamin."

 

Przyczyna jest bardzo prosta


Małe dzieci chętnie zjadają przeciery z wielu rożnych warzyw i owoców. Jednak po jakimś czasie im dziecko starsze, poznając bogactwo i różnorodność smaków odmawia jedzenia warzyw, zarówno surowych jak i gotowanych czy przetartych. Wybierając tylko nieliczne jak ogórek lub rzodkiewka. Dlaczego tak się dzieje? Otóż warzywa w większości nie są słodkie, nie posiadają interesujących dla kubków smakowych wrażeń. Wrażliwość dzieci na smaki jest bardzo indywidualną sprawą. Niechęć dzieci do warzyw to również niechęć do próbowania nowości.

 

Zabawa jedzeniem


Nauczenie dzieci jedzenia warzyw zależy od tego, z jakiego pułapu startujemy.  Im później tym gorzej, a im szybciej zaczniemy nadrabiać zaległości, tym lepiej. Przykład idzie z góry dlatego

ważne jest aby i na naszych talerzach jak najczęściej i w jak największej ilości gościły warzywa.

Argumenty dotyczące potrzeby jedzenia warzyw i owoców nie brzmią wiarygodnie z ust osoby, która sama ich nie spożywa. Pomysłów na zachęcenie dziecka do ich jedzenia jest wiele. Tu liczy się fantazja. Oto kilka z nich:

 

 

 

tarcza_twarz.JPG

 

Ludziki do schrupania

Trochę fantazji pozwoli na to, by z marchewki zrobić wspólnie z dzieckiem, smacznego chrupiącego Pana marchewkę, który o niczym innym nie marzy jak zostać zjedzonym przez nasza pociechę. Talerze naszych dzieci to tak paleta do tworzenia cudownych warzywno - owocowych pejzaży. Dzieci chętnie układać będą na kanapkach roześmiane buźki, słoneczko czy lubiane przez nie postaci z bajek.

Warto też wspólnie sporządzić posiłek. Samo mieszanie składników sałatki może dać najmłodszym nie tylko dużo satysfakcji, ale także zwiększyć apetyt na zdrowe jedzenie.

 

Sadzenie warzyw w ogrodzie lub na parapecie w doniczce


Stwórzmy dziecku kawałek własnego ogródka zachęcimy go nie tylko do obserwowania wzrastających warzyw i owoców, ale także do pomocy przy uprawie. Ogród wcale nie musi mieć kilkuset metrów kwadratowych. W ostateczności wystarczy nawet okienny parapet.

Nasz maluch chętniej zje groszek czy kalarepkę o którą dbał, podlewał i doglądał niż taką kupioną w sklepie.

 

Zagadki o warzywach i owocach


Sprawdzonym sposobem są zabawy smakowania warzyw i owoców poprzez badanie ich cech rożnymi zmysłami. Można zawiązać dziecku oczy i poprzez degustacje rozpoznaje ono zjadany owoc lub warzywo. Można też zachęcić wcześniej dziecko do rozpoznawania  dotykiem owoców czy warzyw schowanych w worku. Dziecko wkłada do worka obie dłonie, wybiera jeden owoc, nazywa i po wyjęciu z worka sprawdza trafność swej wypowiedzi a potem próbuje jego smak.

Na rynku wydawniczym jest wiele książeczek związanych z jedzeniem. Rymowanki, zgadywanki, wierszyki i opowiadania, które pomogą nam oswoić malucha z nielubianym warzywem.

 

Zabawa „Prawda czy fałsz".


Można zachęcić dziecko do zabawy w zgadywankę, która nie zostanie rozwiązana jeśli dziecko nie spróbuje podanego mu warzywa czy owocu a nagrody cenne czekają.Najpierw dziecko wybiera z koszyka jakie chce warzywo czy owoc a później losuje karteczkę z pytaniem. Np:
- Czy jabłka rosną na jabłoni?
- Czy winogrona są zielone?
- Czy śliwka jest gorzka?

- Czy pomidor jest kwaśny?
- Czy gruszki rosną na wierzbie?
- Czy kompot gotuje się z owoców?
- Czy owoce są kwadratowe?

 

 

FRUITS-AND-VEGGIES-6.jpg

 

O czym należy pamiętać

 

  • Zmuszanie, czy też stosowanie kar nie przynosi spodziewanych efektów a jedynie zniechęca dzieci do kolejnej próby.
  • Podawaj dziecku warzywa i owoce ze sprawdzonych źródeł lub upraw ekologicznych
  • Cierpliwość to podstawa. Trzeba oferować nowy produkt kilka razy, nie zrażając się pierwszą odmową. Niektóre dzieci potrzebują nawet 10-15 prób tego samego produktu, więc nie należy zniechęcać się niepowodzeniami
  • Nie należy również stosować przekupstwa, mówiąc np.: „Jak zjesz marchewkę to obejrzysz bajkę". Taka strategia może prowadzić do tego, że dziecko utwierdza się w przekonaniu, iż owoc czy warzywo są czymś złym, niesmacznym

 

 

czemu-nie-jesz-warzyw-kuchniabig472811.jpg

* Czemu nie jesz warzyw? - książka zawierająca przepisy na potrawy, w tym na zabawne dania dobrane do poszczególnych etapów rozwoju dziecka, ciekawe informacje o podstawowych składnikach diety; jak owoce, warzywa, rośliny liściaste i strączkowe, zboża, bakalie, algi oraz nabiał.

Tu kupisz książkę : http://www.gandalf.com.pl/b/czemu-nie-jesz-warzyw-kuchnia/

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.