natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe dzieci > HARCERZEM WARTO BYĆ

HARCERZEM WARTO BYĆ

lip 29, 2014

 

Był czas, gdy do Związku Harcerstwa Polskiego należała prawie cała polska młodzież. Dziś młodzi Polacy mają znacznie więcej możliwości spożytkowania własnej aktywności twórczej i harcerstwo jako forma społecznego działania jest mniej popularne.


W harcerstwie przeżywamy szkołę życia

Uczestnicząc w zbiórkach, biwakach i oczywiście obozach ucząc się rozpalać ognisko, rozbijać namiot, czy uczestnicząc w grach terenowych zdobywamy bezcenne umiejętności, które procentują w naszym życiu. Uczymy się zaradności i samodzielności. Odpowiedzialności za powierzone zadanie, pracy w grupie, jej przewodzenia i wspólnego osiągania celów. Uczymy się wyznaczania celów, planowania i ewaluowania zadań. Wyciągania wniosków i uczenia się na swoich błędach.

 

Jak to naprawdę wygląda

W pierwszym okresie działania w drużynie harcerskiej wszystko będzie dla dziecka nowe i nieznane. Dziecko będzie przeżywać ważne chwile: będzie uczęszczać na zbiórki (które odbywają się popołudniami, a najczęściej w soboty), złoży obietnicę zucha lub przyrzeczenie harcerskie, pojedzie na pierwszy biwak, obóz, będzie chciało mieć swój pierwszy mundur. Daty, miejsca i godziny zbiórek i wyjazdów są znane z wyprzedzeniem i zawsze można zapytać o nie drużynowego. Niestety nie zawsze harcerska aktywność jest równie intensywna i bardzo regularna. Ze względu na swoją różnorodność- trudno ubrać ją w konkretne ramy czasowe. Zawsze ukoronowaniem harcerskiej pracy w ciągu roku szkolnego jest udział w obozie letnim. Z czasem nastolatek angażuje się również w organizowanie harcerskiej pracy dla młodszych harcerzy. Często, około 17-18 roku życia zostaje instruktorem.

 

Zuchy to dzieci z klasy 1 – 3 szkoły podstawowej – tutaj wyjątkowo drużyny nazywają się Gromadami Zuchowymi


Harcerze chodzą do klas 4 – 6 szkoły podstawowej


Harcerze starsi to 3 lata w szkole gimnazjalnej


Wędrownicy to młodzież w wieku licealnym

 

Co naszym dzieciom daje Harcerstwo

Całość harcerskich oddziaływań skierowany jest na wszechstronny rozwój intelektualny, fizyczny, emocjonalny, społeczny oraz duchowy. Niewątpliwe ZHP wspomaga rodzinę w oddziaływaniach wychowawczych.
Harcerstwo narodziło się ze skautingu, a ideą założyciela skautingu Roberta
Baden - Powell'a było to, żeby młodych ludzi wyrwać z miast,  na łono przyrody, a przy okazji wpoić im jakieś wartości, które będą wyznaczały ich drogę.
W dzisiejszych czasach takie założenia są bardzo potrzebne. Dzieci i młodzież, zdecydowanie spędzają za dużo czasu w domach, przy komputerach, więc harcerstwo może być dla nich pożytecznym spędzaniem wolnego czasu.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.