natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe dzieci > JAK ZOSTAĆ CHUSTKORODZICEM

JAK ZOSTAĆ CHUSTKORODZICEM

kwi 14, 2014

 

Dni i tygodnie po narodzinach, to okres bardzo delikatny. W tym czasie głównym celem matki i dziecka jest bycie blisko. Dziecko odczuwa naturalną, biologiczną potrzebę bliskości.

Każdy rodzic nosi swoje dziecko, jest to odruch i naturalna potrzeba. Noszone dziecko uczy się wielu rzeczy w ramionach aktywnego opiekuna.W ten sposób uspakajamy, przytulamy, wyrażamy naszą miłość i zainteresowanie potrzebami naszej pociechy.

Chusta jest narzędziem budowania wyjątkowej relacji między rodzicem a dzieckiem, opartej na wzajemnej bliskości, obecności i przywiązaniu. Noszenie dziecka w chuście staje się coraz bardziej popularne, chociaż nie jest to nowy „wynalazek". Najwcześniejszą wzmianka dotyczących noszenia dzieci w chustach, znajdujemy na malowidłach przedstawiających biedniejsze warstwy społeczne(1636-1672). Ludzie wtedy byli cały czas w ruchu, często zmieniali miejsce zamieszkania, wykonywali wiele prac fizycznych, a dzieci musiały towarzyszyć swoim rodzicom. Wózek dla dzieci wynaleziono dopiero pod koniec XIX wieku. Noworodki potrzebują do prawidłowego rozwoju bliskiego kontaktu z matką, jej ciepła i dotyku skóry. Poprzez noszenie dziecka w chuście można zaspokoić te wszystkie potrzeby.

 

Jakie korzyści daje noszenie dziecka w chuście?


Dzieci noszone w chuście spędzają więcej czasu w stanie cichego czuwania. Jest to stan behawioralny, w którym maluch jest najbardziej zadowolony i najlepiej nawiązuje kontakt z otoczeniem, wykazują większą czujność wzrokowo-słuchową. Ma też wymiar praktyczny, czyli zapewnia komfort wykonywania codziennych czynności, przy jednoczesnym, nieprzerwanym kontakcie z dzieckiem. Dotyk, zapach, bicie serca, głos – wszystkie te elementy dają niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa niezbędne do prawidłowego rozwoju. Badania wykazują, że zaspokajanie potrzeb dziecka w pierwszym okresie jego życia powoduje, że jest ono bardziej zrównoważone, samodzielne i lepiej radzi sobie ze stresem w późniejszym życiu. Jest także chętniejsze do współpracy i ogólnie lepiej uspołecznione. Chusta do noszenia niemowląt jest polecana gdy twojemu maleństwu dokucza kolka niemowlęca, powoduje, że brzuszek dziecka jest cały czas masowany. Poza tym dzięki niej możesz karmić dziecko publicznie. Chusta do noszenia umożliwia dyskretne karmienie piersią.

Bez względu na to, z jakiego powodu zdecydujemy się nosić dziecko w chuście, warto pamiętać, że powinniśmy to robić prawidłowo. Trzeba więc przyłożyć się do nauki wiązań. Opanowanie wiązań tkanej chusty wymaga cierpliwości. Wiązanie chusty na początku może przysparzać nieco kłopotów. Jednak z czasem szybko można tą sztukę opanować. Wiązać chustę można nauczyć się samemu korzystając z obrazkowych instrukcji, filmików w internecie lub porad znajomych z doświadczeniem. Dobrze zawiązana chusta pozwala mieć wolne ręce i nie trzeba podtrzymywać dziecka. Rozróżniamy chusty na jedno ramię (pouch, kółkowa, krótka wiązana,chusty typu kołyska, baby-bag) oraz na oba ramiona(Chusta długa wiązana, Mei Tai, Podaegi, chusta tkana, elastyczna)Te elastyczne są używane do noszenia dziecka z przodu, mają tylko jedną możliwość zawiązania, te tkane natomiast mają możliwość noszenia niemowlaka na trzy sposoby: z przodu, na biodrze i na plecach. Należy pamiętać, aby nie wiązać chusty zbyt luźno.

Początkującym „chustorodzicom" wydaje się, że maluchowi jest za ciasno. Jest jednak odwrotnie. Najczęstszym błędem jest niedostateczne dociągnięcie materiału. Powoduje to odginanie się dziecka do tyłu. Należy także pamiętać, żeby nie ubierać dziecka zbyt grubo, ponieważ chusta to dodatkowe nakrycie ciała. Nasza pociecha musi być przewinięta, nakarmiona, wyspana, zadowolona i zrelaksowana. Noszenie dziecka można zacząć od pierwszych dni a jeśli nie masz pewności czy Twoje dziecko może być noszone w chuście najlepiej zapytać najpierw lekarza o radę. Najlepsze będą miękkie i elastyczne na początek. Chusty tkane doskonale uniosą ciężar starszego dziecka i dlatego można z nich korzystać tak długo, jak tylko maleństwo chce być noszone. Uwzględniając oczywiście również wytrzymałość kręgosłupa noszącego...

 

 CHUSTKORODZIC

 

 

Żadne inne ssaki nie rozwijają się tak wolno, dziecko w pierwszym roku swojego życia potrzebuje nieustannie opieki rodzica, a badania pokazują, że do prawidłowego rozwoju niezbędna jest jego bliskość.

Noszenie w chuście to nie tylko przypomnienie miłych wspomnień z życia płodowego, ale też ukojenie i dawanie maluchowi poczucia bezpieczeństwa. Można również znaleźć wiele klubów, które pomagają młodym niedoświadczonym rodzicom jak stawiać pierwsze kroki chustorodzicom.

 

 

 

Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.
Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.