natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe dzieci > ŚWIAT WIDZIANY Z GÓRY - ZBUDUJ DZIECKU DOMEK NA DRZEWIE

ŚWIAT WIDZIANY Z GÓRY - ZBUDUJ DZIECKU DOMEK NA DRZEWIE

cze 10, 2014

Domek na drzewie to marzenie wielu dzieci. Chyba każdy z nas jako dziecko marzył o zamieszkaniu wśród korony drzew.

 

Te wyjątkowe konstrukcje dostarczają wielu wrażeń, są azylem, odskocznią od codzienności, a dla dzieci miejscem zabaw, w którym to one rządzą i nikt nie może mieć wstępu do ich małego świata . Z pewnością nie raz usłyszeliśmy prośby dziecka o wybudowanie takiego oryginalnego domku. Jeżeli posiadamy odpowiednie drzewo, to nic nie będzie stało na przeszkodzie w stworzeniu takiego małego azylu. Istotnym jest aby domek na drzewie był przede wszystkim bezpieczny oraz  solidnie wykonany, z dobrych materiałów.

 

DOMEK NA DRZEWIE

 

 

Budowę domku na drzewie należy rozpocząć od wyznaczenia poziomu jego podłogi oraz od rozlokowania dodatkowych wsporników.
W powyższym celu trzeba na drzewie ułożyć deski i oznaczyć kredą miejsca otworów na słupy wspierające. Słupy te powinny mieć przekrój przynajmniej 10 cmx10 cm. Umieszcza się je w wykopanym w podłożu otworze i zasypuje żwirem na głębokość około 7 – 8 cm. Po upewnieniu się, że wsporniki ustawione są idealnie pionowo – można przytwierdzić je do podłogi domku i zabetonować w podłożu przy użyciu mieszanki szybkoschnącej. Następnie należy wykonać do końca ramę konstrukcyjną domku, mocując do siebie elementy za pomocą wkrętów do drewna lub w razie potrzeby śrubując je. Do łączenia elementów konstrukcji można także wykorzystać gotowe łączniki metalowe. Po całkowitym scaleniu ramy ze wspornikami – warto obciąć wystające ponad poziom podłogi końce słupów, aby nie przeszkadzały w wykonywaniu kolejnych czynności. Następnie można przystąpić do konstruowania drabiny. Najprostsza jej wersja to taka, która składa się z dwóch identycznych desek o przekroju 5 cm x 10 cm oraz poprzecznych szczebli, mocowanych na drewniane kołki
i wzmacnianych dodatkowo gwoździami. Solidność drabiny powinna zostać odpowiednio dostosowana do ciężaru osób, które będą się po niej poruszać. Jeśli do domku będą wchodzić jedynie małe dzieci – drabina nie musi być bardzo masywna. Ważne jest jednak, aby łączenie jej elementów było solidne i prawidłowo wykonane. Skonstruowaną uprzednio platformę podłogi należy wzmocnić  dodatkowo poprzecznie mocowanymi belkami. Ich ilość i rozstaw powinien zostać dostosowany do wymiarów domku i obciążeń, jakie konstrukcja ma przenosić w przyszłości. Na wykonanie wierzchniej warstwy podłogi można użyć tradycyjnych drewnianych desek lub zastosować np. płytę OSB. Warto pamiętać, że drugi z wymienionych materiałów jest trwalszy i bardziej odporny na działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kiedy podłoga domku na drzewie jest już gotowa – można przystąpić do tworzenia konstrukcji ścian bocznych, a następnie do ich wypełnienia. Jeśli chodzi o materiał – do konstrukcji najlepiej jest zastosować drewniane kantówki. Co do wypełniania ścian – rodzaj zastosowanego materiału jest kwestią dowolną. Mogą to być deski, płyty typu sklejka, płyty OSB lub np. siding. Konstruując ściany warto pomyśleć o pozostawieniu niezabudowanej powierzchni na okna oraz o stworzeniu dzieciom możliwości zamykania domku. Na koniec pozostaje wykonać zadaszenie budowli. Dach można zrobić np.
z blachy lub desek i pokryć go papą, choć z całą pewnością ciekawszym akcentem byłby dach kryty strzechą, czy drewnianym wiórem. Jednak wykonanie takiego dachu wymaga nieco więcej fachowej wprawy i znacznie podnosi koszty budowy domku na drzewie. Wieńcząc własnoręcznie stworzone dzieło – malujemy domek odpowiednią farbą na kolory, jakie wskaże nam nasza własna lub dziecięca wyobraźnia.

 

Komentarze

Napisany przez Nadia dnia
Bardzo. Fajne. I. Ładne
Super!
Napisany przez Nadia dnia
bardzo fajne super domek na drzewie jest bardzo fajny
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.