natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowa żywność i dieta > CIĄGŁE UCZUCIE GŁODU - TY TEŻ TAK MASZ?

CIĄGŁE UCZUCIE GŁODU - TY TEŻ TAK MASZ?

kwi 15, 2014

 

Ciągłe uczucie głodu, nie zawsze wynika z łakomstwa. Często jest ono przejawem głębszych problemów takich jak zaburzenia nastroju, niezadowolenie z własnego ciała czy trudność w radzeniu sobie z codziennym stresem. Jeśli takie dni pojawiają się dosyć często, jesz w samotności, w pośpiechu a po objedzeniu się masz poczucie winy, że zjadłeś zbyt dużo, może to świadczyć o kompulsywnym objadaniu się, czyli wewnętrznym przymusie objadania się.

Oprócz szybkiego tempa jedzenia, oraz braku kontroli nad ilością spożywanych pokarmów, charakterystyczne dla napadów objadania się jest jedzenie w samotności (ze względu na poczucie wstydu jakie wywołuje jedzenie), kontynuowanie posiłku mimo braku uczucia głodu, niezadowolenia z siebie oraz silne poczucie winy. Negatywny stosunek do własnego ciała oraz emocjonalny stosunek do spraw związanych z jedzeniem przyczyniają się do tego, że leczenie otyłości u osób z zespołem kompulsywnego jedzenia jest znacznie trudniejsze niż w przypadku osób otyłych, których problem ten nie dotyczy.

Kompulsywne jedzenie najczęściej prowadzi do wzrostu wagi, jako że osoba dziennie może spożyć nawet od 5 tys. do 15 tys. kalorii. Może być powodem nie tylko nadwagi czy wręcz otyłości, ale też poważnych problemów zdrowotnych, takich jak m. in. cukrzyca typu 2, choroby serca i nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, a w dalszej perspektywie także choroby nerek, zapalenie stawów czy udar mózgu. Dodatkowo coraz gorsza kondycja fizyczna i psychiczna może w rezultacie prowadzić do pojawienia się depresji lub wahań nastroju, stanów lękowych i ataków paniki, a także stałego doświadczania wstydu z powodu zbyt wysokiej wagi.

 

Skąd się bierze problem kompulsywnego jedzenia?


Zaburzenia odżywiania, w tym kompulsywne objadanie się jest sposobem radzenia i przeżywania emocji. Sporą część ryzyka stanowią osoby z zaburzeniami nastroju. Pożywienie wycisza smutek, złość, lęk, poczucie krzywdy, żal. Jedzenie zamienia się dla takiej osoby w czynnością zastępczą. Niskie poczucie wartości, strach przed odrzuceniem i niezaspokojone pragnienie akceptacji, traktowanie jedzenia jako namiastki miłości. Do rozwoju jedzenia napadowego przyczynić się może także nieregularne spożywanie posiłków, które zaburza wrażliwość na sygnały głodu i sytości. Należy jednak pamiętać, że wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą mieć głębokie podłoże psychologiczne i być „odpowiedzią" na konflikty i patologie rodzinne, przemoc fizyczną lub wykorzystywanie seksualne w przeszłości.

 

 CIĄGŁE UCZUCIE GŁODU

 

 

Charakterystyczne objawy zaburzenia jedzenia:


  • utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,
  • jednorazowe spożywanie zbyt dużych ilości,
  • spożywanie posiłków w sposób wyraźnie szybszy niż podczas normalnego jedzenia,
  • spożywanie pokarmów aż do wystąpienia objawów przejedzenia,
  • jedzenie w samotności.

 

W jaki sposób możemy skończyć z kompulsywnym jedzeniem?


Jedzenie kompulsywne można wyleczyć, należy jednak przygotować się na to, że wychodzenie z uzależnienia od jedzenia to długotrwały proces. Najważniejszym elementem leczenia objadania się jest psychoterapia, która ma na celu zwiększenie kontroli nad zachowaniami związanymi z żywieniem. Prócz terapii, należy postawiać na codzienny relaks, rozrywki, techniki relaksacji, spotkania z bliskimi. Nie należy jeść na stojąco, celebrować posiłki, jeść wolno, znaleźć inne sposoby niż jedzenie na nagradzanie się. Trzeba zachować cierpliwość, we wprowadzaniu nowych nawyków żywieniowych.

Regularny tryb życia jest bardzo ważny. Równowaga między zdrowymi posiłkami wpływa na samopoczucie i minimalizuje napady głodu, poprawi a metabolizm. W trakcie psychoterapii chorzy uczą się rozpoznawać nazywać te emocje i wyrażać je, które wywołują u nich epizod objadania się oraz poznają inne metody radzenia sobie z emocjami. Kompulsywne objadanie się jest podstępnym zaburzeniem, które zbyt długo bagatelizowane może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.