natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

LEKI Z MORSKIEJ APTEKI

mar 20, 2014


 

W morzu znajdziemy lekarstwo nie tylko na problemy ducha, ale i na zwykłe, fizyczne bolączki.

 

 

Pożywne glony morskie

 

Są czymś więcej niż atrakcyjnym elementem sushi i składnikiem zdrowej żywności. Nori, szkarłatnica, krasnorosty, rodymenia palczasta i ponad 2,5 tysiąca innych gatunków- to doskonałe źródło białka i błonnika. W dodatku zawierają nawet 20 razy więcej witamin i soli mineralnych niż warzywa rosnące na lądzie.

 

Glony - zawierają:

 

 • witaminę B12. Wiele osób odczuwa niedobory tej witaminy. Awitaminoza B12 może powodować przewlekle zmęczenie, depresję oraz uczucie miejscowego drętwienia i mrowienia.

 • witaminy takie jak A,C, E, PP

 • oraz bardzo duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza, dlatego są szczególnie polecane dla osób borykających się z anemią i ciągłym osłabieniem organizmu.

 • glony morskie są także bogatym źródłem kwasu alginowego, który pomaga oczyszczać organizm z toksycznych substancji, zwłaszcza z metali ciężkich. Prawdopodobnie substancje zawarte w glonach mają znaczenie dla profilaktyki nowotworów. Na przykład nori zawierają beta-karoten, silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wole rodniki( uszkadzają łańcuchy kwasu DNA w komórkach, co może prowadzić do powstania nowotworów).

W kuchniach azjatyckich glony morskie są tak popularne, jak ziemniaki w Polsce- być może dlatego Azjaci rzadko zapadają na nowotwory złośliwe.

 

Glony morskie mogą wspomóc leczenie niedoczynności tarczycy, która może być skutkiem niedoborów jodu w organizmie. Osoby mające ten problem powinny wzbogacić swoja dietę o glony morskie w których znajdziemy jod, zwiększający produkcję hormonów tarczycy.

 

Glony

 

W kosmetyce

 

Współczesna kosmetologia szeroko czerpie z odżywczych i pielęgnacyjnych właściwości alg morskich, które zawierają liczne związki biologicznie czynne, takie jak:

 • witaminy z grupy B – pobudzają regenerację naskórka;

 • beta-karoten, witaminy C oraz E – mają działanie przeciwutleniające, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych i poprawiające wygląd skóry;

 • minerały – regulują czynność skóry;

 • aminokwasy egzogenne – wpływają korzystnie na nawilżanie skóry;

 • białko aosaina – opóźnia proces starzenia się skóry;

 • polifenole – mają działanie antyoksydacyjne i opóźniają proces starzenia się skóry;

 • węglowodany – regulują pracę gruczołów łojowych;

 • karagen – działa nawilżająco;

 • kwas hialuronowy i siarczan chondroityny – silnie nawilżają skórę;

 • nienasycone kwasy tłuszczowe – działają korzystnie na barierę lipidową skóry;

 • agar – używany jako zagęstnik do kosmetyków.

Glony znajdziesz w wielu sklepach ze zdrową żywnością: świeże lub suszone ( te drugie wymagają

namoczenia w wodzie)

 

 

Sól morska

 

Spożywanie soli jest obecnie dość kontrowersyjnym tematem. Jej nadmiar nie wpływa pozytywnie na organizm, jednak nie należy całkowicie eliminować soli ze swojej diety. Warto pamiętać, że sól jest potrzebna, by organizm ludzki mógł dobrze funkcjonować. Aby zoptymalizować korzyści płynące ze spożycia soli, dobrym pomysłem jest zmiana zwykłej soli kuchennej na sól morską. Sól morska jest wysokiej jakości produktem, który jest suszony bez użycia chemikaliów. Znajdują się w niej mikroskopijne żyjątka morskie, co przyczynia się do obecności naturalnego jodu.

 

Sól dostarcza :

 • sodu, który jest niezbędny człowiekowi do normalnego funkcjonowania.

 • odgrywa ważną rolę podczas skurczów mięśni, stymulacji nerwów, właściwego funkcjonowania nadnerczy i innych procesów biologicznych.

 • dostarcza chlorku, który wspomaga produkcję kwasów niezbędnych do trawienia białka i enzymów podczas trawienia węglowodanów. Chlorek jest niezbędny również do właściwego funkcjonowania i wzrostu komórek mózgu.

 • w składzie soli jest także magnez, który spełnia ważną rolę w produkcji enzymów, przewodzeniu impulsów nerwowych, tworzeniu kości, formowaniu szkliwa zębów oraz w odporności na chorobę serca.

Sól morska jest szara i może być lekko wilgotna. Oznacza to, że zawartość minerałów jest wysoka. Ze względu na swój mocny smak, sól morska powinna być stosowana w mniejszych ilościach niż sól kuchenna.

 

sól morska

 

W kosmetyce

 

Od tysięcy lat uważano, że kąpiele morskie w mocno zasolonych wodach Morza Martwego służ zdrowiu skóry. Współczesne badania potwierdziły, że kąpiele w słonej wodzie pomagają nawilżać wysuszona skórę i leczyć ją.

Częste kąpiele w wodzie z morską solą pomagają nawet w ciężkich przypadkach łuszczycy. Naukowcy nie są pewni, czy leczące właściwości ma sól, czy też inne zawarte w morskiej wodzie minerały- pewne jest natomiast, że taka kuracja naprawdę działa, efektywnie złuszczając zmiany. Jeśli problemem jest sucha skóra warto czasami wyszorować ja solą.

 

Pasta z morskiej soli i gliceryny

 

Należy użyć tyle gliceryny żeby skleiła sól morską. Po kąpieli kiedy skóra jest jeszcze wilgotna i miękka, nacierać pastą całe ciało( można użyć naturalnej gąbki albo nacierać rekami)Potem dokładnie spłukać ciało letnia wodą i poczekać,aż skóra wyschnie. Efekt miękkiej skóry po tym zabiegu będzie zadziwiający.


 

 

Źródło: „1001 rad dla zdrowia”Reader's Digest, oraz http://portal.abczdrowie.pl/zalety-soli-morskiej

 

 

 

 

 

Komentarze

Napisany przez Roma dnia
Polecam algi na skórę! Mam atopową i dzięki właśnie tym cudom objawy znikły!
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.