natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

NA ZDROWIE SOSNA

maj 6, 2014

Często kiedy zaczynamy chorować wybieramy aptekę lub lekarza jako natychmiastowy źródło pomocy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że lekarstwo może rosnąc tuz obok nas w ogrodzie lub pobliskim lesie. Sosna zwyczajna to drzewo iglaste, które sięga nawet 40 metrów. To żywiczne drzewo oprócz igieł, posiada także kwiaty, które tworzą się na młodych długopędach żółtawe u podstawy.


Wartości lecznicze zawierają pąki, młode pędy oraz kora. Pąki i młode pędy zbieramy wiosną, zawierają one olejek sosnowy, dwuterpenowe kwasy żywiczne, flawonoidy, związki gorzkie, witaminę C i cukry. Zaś kora zawiera garbniki, fenolokwasy oraz węglowodany.
Drogocenny olejek jest bogaty w alfa-pinen, olejek terpentynowy- głównie alfa- i beta-pinen.

sos.jpg


Na co stosować?
Sosna pospolita ma właściwości przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Stosowana w problemach górnych dróg oddechowych- ułatwia oczyszczanie. Olejek pobudza krążenie krwi, działa bakteriobójczo, rozkurczająco i rozgrzewająco. Kalafonia- czyli żywica działa przeciwbakteryjnie, najczęściej stosowana w postaci plastrów. Pąki można stosować w postaci naparu na kaszel, zapalenia oskrzeli i zapalenia krtani. Sosna jest pomocna przy bólach reumatycznych w postaci okładów, plastrów i olejku stosowanego miejscowo.
Dla tych, którzy nie chcą sami sporządzać mikstur są gotowe preparaty w postaci maści, syropów, olejków, i balsamów.

 

Przepis na syrop z szyszek sosny:

SKŁADNIKI
1. zielone szyszki sosny
2. cukier

 

WYKONANIE

Szyszki pokroić w plasterki i układać w słoiku warstwami przesypując cukrem. Odstawić najlepiej w słoneczne miejsce na tydzień lub dwa, codziennie przemieszać. Następnie syrop wlać do butelek i przechowywać w lodówce.

 

DAWKOWANIE

Dorośli po 1 łyżce 3- 4 razy dziennie. Dzieci po 1 łyżeczce 3 razy dziennie

Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.