natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

O śniadaniu

lut 3, 2014

 

Najważniejszy dla zdrowia i funkcjonowania posiłek dnia- śniadanie. Powinien zapewnić energię na najważniejszą porę dnia, po długiej nocnej przerwie. Aby tak było musi być syty i zdrowy.

Zwłaszcza w przypadku dzieci, które potrzebują najwięcej energii, najwięcej witamin i składników odżywczych w okresie rozwoju.

 

pożywne śniadanie

Jednak ludzie najczęściej stawiają na wygodę lub błędne upodobanie słodkiego śniadania, czasem nie są głodni, a czasem chcą pospać dłużej kosztem śniadania. Dzieciom często wrzucają do plecaka słodką bułkę, batona, lub dają 5 złotych, by kupiły sobie coś same. I to duży błąd.

Bogate śniadanie zawierające  nabiał, pieczywo pełnoziarniste, ryby, sery, mleko i jogurty, warzywa, owoce, sprawi, że organizm będzie zasilany przez stopniowo uwalniającą się energię– aż do drugiego śniadania.

 

Drugie śniadanie- spożywanie w pracy lub szkole, nie musi być wcale nudną kromką.

Może to być wiele zdrowych smakołyków jak na przykład sałatki, owoce, pieczone warzywa. W Japonii jest to bardzo popularny sposób śniadaniowania, zawierający także sushi.

 

A jeśli kromka- to z chleba lub bułki pełnoziarnistej. Zawierająca zieleninę i z urozmaiconym smakiem. I bez ketchupu.

Warto zmienić nawyki żywieniowe, zwłaszcza, gdy jest się wzorem dla najmłodszych.

Daj dziecku możliwość wyboru spośród wielu zdrowych składników i zróbcie razem śniadanie. Rozmawiaj z nim o zdrowym jedzeniu, dlaczego warto jeść zdrowo, a czemu słodycze i chipsy są niezdrowe. 

To, czy dziecko dobrze się uczy, potrafi się skoncentrować, jest pomysłowe i pełne sił, w dużym stopniu zależy od śniadania.

 

pożywne śniadanie

 

Jeśli rano nie mamy apetytu, warto też zmienić swoje nawyki co do kolacji.

Kolacja nie powinna być spożywana zbyt późno, nie powinna też być ciężkostrawna. Jedząc ostatni posiłek o 18-19 i kładąc się spać niezbyt późno, powinniśmy mieć rano wilczy apetyt.


Jeśli chcesz dowiedzieć się wielu ważnych informacji o wartościowym śniadaniu w formie ciekawej i rozrywkowej, polecamy obejrzeć odcinek "Wiem co jem i wiem co kupuję" poświęcony właśnie śniadaniu:

 

http://tvnplayer.pl/programy-online/wiem-co-jem-i-wiem-co-kupuje-odcinki,991/odcinek-1,sniadanie,S01E01,14674.html

 

warto także odwiedzić stronę: http://www.sniadaniedajemoc.pl/index.dhtml

 

MK

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.