natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

SUSZYMY OWOCE I WARZYWA

lip 22, 2014

Suszenie na pewno nie jest najlepszym sposobem utrwalania owoców i warzyw, ale przydatnym chociażby ze względu na ochronę produktów przed zepsuciem czy też przygotowanie produktów tradycyjnych o specjalnym zapachu i smaku, np. suszone owoce, grzyby, warzywa. Suszyć najlepiej jest w intensywnych promieniach słońca, dosuszać można w słabo nagrzanym piekarniku. Najwygodniej układać suszone produkty na sitkach metalowych, które można wsuwać na wsporniki w każdym piekarniku.

Susze można przechowywać w słojach ze szczelnym zamknięciem lub w torbach z foli aluminiowej oraz w przewiewnych i suchych pomieszczeniach.

 

Polecane do suszenia owoce to :

- śliwki
- jabłka
- gruszki
- morele
- winogrono rodzynkowe
- żurawina
- banan

 


Jabłka


Do suszenia przeznacza się owoce dojrzałe, lecz twarde. Jabłka obite lub robaczywe można również suszyć, ale przed suszeniem należy je cienko obrać ze skórki, pokroić w ósemki lub krążki, wydrążyć gniazda nasienne i oddzielić części obite lub robaczywe. Krążki schną znacznie szybciej i dlatego taki kształt jest głównie do suszenia zalecany, szczególnie przy suszeniu na ramach z drutów. W czasie przygotowywania obrane i pokrojone jabłka najlepiej zalać wodą zakwaszoną kwasem cytrynowym. Suszyć do uzyskania suszu elastycznego, lecz nie wydzielającego płynu pod- czas rozcierania w palcach.

 

Warzywa, które najlepiej suszyć, to:

- marchew
- korzeń pietruszki
- seler
- por
- buraki
- cebula
- fasolka szparagowa
- pomidory

 

 

 

Suszona włoszczyzna


W skład włoszczyzny wchodzą: marchew, seler, por, pietruszka, kapusta włoska,cebula. Marchew, pietruszka i seler należy po bardzo dokładnym oczyszczeniu i umyciu, pokroić ostrym nożem w cienkie, podłużne plasterki. Następnie każde warzywo osobno zanurzyć na 2 minuty (najlepiej na cedzaku) do wrzącej wody. Po upływie tego czasu wyjąć, przelać zimną wodą i po dokładnym osaczeniu rozłożyć cienką warstwą na sicie. Suszyć najpierw w temperaturze pokojowej, a następnie dosuszać w letnim piekarniku. Por oczyścić z zewnętrznych, uszkodzonych liści, bardzo dokładnie wymyć i po osaczeniu z wody pokroić razem z częściami zielonymi w cienkie pierścienie, rozsypać cienką warstwą na sicie i wysuszyć. , Liście kapusty włoskiej — po oddzieleniu grubych nerwów liściowych, które schną znacznie dłużej niż same liście — pokroić w kostkę i również rozsypane na sitach wysuszyć. Wysuszone warzywa można zmieszać zachowując proporcje stosowane przy zestawie włoszczyzny lub przechowywać dobrze wysuszone każde oddzielnie w szczelnie zamkniętych słoikach.

 

Suszenie grzybów


Suszymy grzyby zbierane w suche, najlepiej słoneczne dni - nie są wtedy nasiąknięte wodą tak jak po deszczu. Muszą być świeże, jędrne i zdrowe! Oczyszczamy je starannie ze wszystkich paprochów, omiatamy z piasku -przyda się np.duży pędzelek, czysta ściereczka albo miękka, sucha szczoteczka - przycinamy ogonki sprawdzając ponownie czy nie ma "lokatorów". Nie myjemy! Można suszyć rozłożone luźno na jakiejś kratce czy sitach w przewiewnym miejscu, nanizane na nitkę lub drucik nad kuchnią, piecem lub na wolnym powietrzu, rozrzucone na wyłożonej papierem blasze w uchylonym[!] piekarniku, w suszarce elektrycznej [te zdobywają coraz wiekszą popularność]. Małe grzyby możemy suszyć w całości, większe kapelusze całe lub pokrojone na plastry. Ogonki też, ale nie są tak efektowne no i bywają dość twarde. Ususzone już grzyby należy rozetrzeć dokładnie w moździerzu a najlepiej zmielić w maszynce lub młynku, przechowywać w szczelnie zakręconym słoiczku. Sposób ten można zastosować np. do kurek a nawet kani. Susz grzybowy możemy przechowywać nawet kilkanaście miesięcy w szczelnych, najlepiej zakręcanych dokładnie [grzyby bardzo szybko wchłaniają wilgoć i zapachy, poza tym lubią je mole! słojach lub pojemnikach, w ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu. Przed dodaniem suszonego grzyba do potrawy należy go umyć. Przed użyciem suszone grzyby powinny być przez kilka godzin moczone w wodzie. Woda z namaczania może być zużyta do danej potrawy, np. zup, sosów lub dań mięsnych. Natomiast grzyby zanurzone od razu we wrzątku twardnieją.

 

Do suszenia nadaje się większość warzyw i owoców, ale z pewnymi wyjątkami. Zwykle nie poleca się suszyć owoców bogatych w witaminę C, gdyż nie uda nam się jej zachować (maliny, poziomki, porzeczki, truskawki). Chyba że nie licząc na wielkie wartości odżywcze, potraktujemy taki susz jako dodatek smakowy do herbaty. Nie nadają się też do suszenia warzywa i owoce o bardzo dużej zawartości wody.

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.