natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Ogród > 6 PROSTYCH SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE WODY W OGRODZIE

6 PROSTYCH SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE WODY W OGRODZIE

sie 12, 2014

Nie powinniśmy stawać przed wyborem: ogród albo woda – zarówno zieleń, jak i zasoby wody użytkowej są nam potrzebne. Tak jak w całej przyrodzie, w naszym ogródku kluczowe jest zachowanie równowagi.

 

Czy istnieje sposób, aby utrzymać w dobrej kondycji ogród latem przy równoczesnym oszczędzaniu wody ?

 

Oczywiście , że tak :) Poniżej przedstawiamy pięć prostych wskazówek, aby oszczędzić wodę i zwiększyć produktywność Twojego ogrodu.

 

OSZCZĘDZANIE WODY W OGRODZIE

 

 

1. BECZKA NA DESZCZÓWKĘ


Większość sklepów ogrodniczych oferuje beczki na wodę w różnych rozmiarach. Najlepiej kupić największa, na jaka możemy sobie pozwolić. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile wody zużywa się przy suchej pogodzie choćby tylko na kilka kwietników! Można też oczywiście korzystać z kilku beczek lub nawet połączyć dwie za pomocą rurki, aby podwoić ich możliwości
magazynowania. Beczkę, 1 najlepiej ustawić pod rynna, jeśli nie, trzeba będzie w tym celu zainstalować rurę opadowa. W wypadku plastikowych, prostych w montażu rynien, to
dość łatwe zadanie. Beczka nie jest zbył atrakcyjnym widokiem w ogrodzie, ale można
ja odpowiednio wkomponować w krajobraz, np. ukryć za parawanem roślin pnących, za płotem albo murkiem.

 

2. OGRANICZ STRATY WODY PODCZAS PODLEWANIA

Na wąż ogrodowy załóż końcówkę ze spryskiwaczem, który oszczędza wodę i pozwala dokładnie zraszać rośliny. Podlewaj w dni bezwietrzne, aby woda nie była rozwiewana przez wiatr.

 

3. POZWÓL WODZIE DOTRZEĆ DO KORZENI ROŚLIN

Częste podlewanie małymi ilościami wody nie jest wskazane. Pamiętaj, że lepiej jest podlewać ogród rzadziej ale za to bardzo obficie. Wówczas woda wsiąknie głębiej pod powierzchnię gleby i dotrze do korzeni roślin.

 

4. OGRANICZ WYPAROWYWANIE WODY Z GLEBY

Dobrą i ważną praktyką ogrodniczą jest podlewanie roślin w godzinach porannych i wieczornych. Jest to ważne zwłaszcza latem, gdy temperatury bywają wysokie. Najlepszym czasem na nawadnianie roślin są godziny pomiędzy 6-8 rano oraz 17-20 po południu. Jest wtedy chłodniej, a prędkość wiatru zwykle spada, dzięki czemu parowanie i transpiracja roślin zostają ograniczone.
Dzięki tym prostym zabiegom będziemy mogli z pełną przyjemnością i czystym sumieniem cieszyć się wspaniałym, zadbanym ogrodem.

 

5. ODPOWIEDNI DOBÓR ROŚLIN


Dobierajmy rośliny świadomie, według ich preferencji. Pozwoli nam to ustalić indywidualny dla każdej grupy sposób nawadniania. Dzięki temu unikniemy na przykład codziennego podlewania roślin, które bez problemu wytrzymałyby bez niego nawet trzy lub więcej dni. Oczywiście najlepiej w naszym klimacie spisują się gatunki rodzime, o czym warto pamiętać przy zakładaniu ogrodu.

 

6. ROWKI WOKÓŁ ROŚLIN


Dodatkowym sposobem zatrzymania wody na pewien czas – jednak możliwym do wykorzystania raczej w przypadku większych roślin – jest kopanie rowków wokół łodyg. Nawet jeśli nie będą głębokie, zapobiegną całkowitemu spływowi po powierzchni, a stagnująca w nich woda będzie powoli wsiąkać, utrzymując wilgotność bryły korzeniowej.

 

 

 

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.