natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Ogród > JAK ZROBIĆ PODWYŻSZONE GRZĄDKI

JAK ZROBIĆ PODWYŻSZONE GRZĄDKI

paź 9, 2015


Jesteśmy przyzwyczajeni do rabat, grządek czy zagonów na poziomie gleby.
Jednak do takich upraw potrzebna jest spora powierzchnia terenu, który w dzisiejszych czasach coraz bardziej nam się kurczy. Często dysponujemy tylko niewielkim warzywnikiem, a chcielibyśmy zmieścić w nim wiele roślin, bo wybór dostępnych, smakowitych odmian warzyw i owoców jest ogromny. Szczególnie w miastach ogródki są tak maleńkie, że tradycyjne uprawy na poziomie gleby są w ogóle niemożliwe. Dodatkowo gleba w naszych ogrodach jest często bardzo słaba, więc po kilku latach ciężkiej pracy całkowicie zniechęcamy się do uprawy roślin.


Dlatego najlepszym i coraz bardziej popularnym sposobem na uprawę są podwyższone grządki często stosowane w Wielkiej Brytanii, gdzie takie podwyższone zagony określa się terminem "raised beds".

 

Podwyższona grządka ma wiele zalet i dlatego zyskuje coraz więcej zwolenników


  • Szalenie ułatwiają prace przy glebie, często zaleca się aby podłoża na rabatach wzniesionych w warzywnikach w ogóle nie przekopywać, tylko regularnie ściółkować.
  • Nie musimy pracować zgięci wpół przy sianiu, sadzeniu, pielęgnacji oraz zbiorach warzyw i owoców.

 

  •  Przy pielęgnacji rabat wzniesionych mamy bardzo łatwy dostęp do chwastów oraz roślin ozdobnych, polecane są więc one szczególnie w ogrodach dla osób starszych lub poruszających się na wózku inwalidzkim.

 

  •  W ogrodzie warzywnym, w którym zastosowano rabaty wzniesione wydaje się być większy porządek i można łatwo rozplanować zagony, poplony oraz płodozmian.
  •  Na rabatach wzniesionych możemy kontrolować podłoże, w jakim rosną rośliny. Łatwo możemy zapewnić im glebę kwaśną, obojętną lub zasadową – w zależności od wymagań.
  • Przy słabych lub zbyt ciężkich glebach, zastosowanie rabat wzniesionych pozwala mieć piękne zagony bez wieloletniej, uciążliwej pracy nad polepszeniem stanu gruntu. Kilka desek, gwoździe i trochę nawiezionej gleby wystarczy, aby bujny warzywnik czy ozdobna rabata powstały w przeciągu jednego sezonu na najgorszej nawet glinie czy piasku.
  •  Nawozy oraz kompost dodany do gleby na rabatach wzniesionych nie ucieka na ścieżki czy do trawnika – wszystko zostaje na rabacie.
  • Wiosną możemy pracować na nich znacznie wcześniej, niż na tradycyjnych rabatach. Możemy również łatwiej instalować na nich wszelkie osłony przed mrozami oraz szkodnikami.
  •  W zależności od ogrodu, gustu oraz finansów – rabaty wzniesione można zbudować z bardzo szerokiej gamy materiałów. Jednak te najprostsze (z desek) są tanie i łatwe w wykonaniu.
  •  Są atrakcyjnym dodatkiem do każdego ogrodu ze względu urozmaicenie terenu.

 

grzadka1.jpg

 

Jak zrobić podwyższone grządki?


Zbudowanie najprostszej podwyższonej grządki nie jest trudne, nie ma potrzeby kupowania gotowych inspektów. Wystarczą do tego cztery deski z surowego drewna ( najlepiej recyklingowych), palisad drewnianych lub płyt drewnianych. Sposób jeszcze lepszy - zastosować dechy z drewna gatunków odpornych na gnicie, jak się to przed wiekami robiło.


Aby deski wytrzymały próbę czasu powinny być też zaimpregnowane. Z użyciem impregnowanego drewna czy desek z recyklingu może wiązać się ryzyko przenikania do upraw szkodliwych substancji chemicznych. Dlatego pamiętajmy, że impregnat powinien być nietoksyczny , np. olej lniany zmieszany z odrobiną terpentyny. Skutecznie impregnuje się pokostem (żywicopochodnym) rozcieńczonym spirytusem.

Zakładamy ją jesienią.Ważne, aby grządka znalazła się na osi północ-południe, bo wtedy rośliny będą równomiernie nasłonecznione.

 

 

grz3.jpg


Podwyższone grządki budujemy na wysokość 40-60 cm. Nie powinny być szersze niż 1,0 do 1,5 m, aby z obu stron możliwy był dostęp do roślin rosnących pośrodku. Ich długość jest dowolna, ograniczona jedynie powierzchnią jaką dysponujemy. W trakcie budowy drewnianej ramy trzeba pamiętać o masie ziemi, która będzie napierać na obrzeże podwyższonej grządki. Z czasem deski będą się zniekształcać pod naporem ziemi, dlatego powinny być odpowiednio grube, niezbyt długie lub co około 1 metr wzmocnione wspornikiem z kantówki.

Dno podwyższonej grządki trzeba odizolować od gruntu za pomocą podziurkowanej folii (musi przepuszczać wilgoć) lub geowłókniny, lub po prostu warstwy starych kartonów, które po pewnym czasie ulegną rozkładowi. Następnie wypełniamy skrzynię rozdrobnionym materiałem organicznym. To mogą być gałęzie, pniaki, stare deski, kawałki grubszego drewna uzyskane w trakcie wiosennego przycinania drzew.

Grube drewno będzie się dłużej rozkładać, daje większe możliwości magazynowania wody i substancji odżywczych. Następna warstwa to drobne patyki, zgrabione liście, skoszona trawa, podsuszone chwasty z plewienia ogrodu, ściągnięta z ziemi darń. Ci którzy mają dostęp do naturalnego nawozu/obornika również mogą go użyć w tej warstwie. Jeśli użyjemy nawóz organiczny pod spód, to będzie działał jak ciepły inspekt i można tam uprawiać ciepłolubne warzywa.
Drewno należy układać dość starannie, a powstałe szczeliny wypełniać drobnym materiałem organicznym. Na koniec wsypujemy właściwą warstwę ziemi uprawnej ok 30 cm.

Aby zabezpieczyć rośliny przed przesuszaniem można umieścić/wbić w ziemię kawałki rury drenażowej lub plastikowe butelki szyjką w dół, z odciętym dnem. Podlewając rośliny wlewamy wodę również do rur lub butelek. W ten sposób woda będzie dostawać się wprost do korzeni.

Należy  pamiętać, by nie wypełniać grządki ziemią po brzegi.
W razie przymrozków należy przykryć rośliny włókniną lub folią ogrodniczą.

 

grz2.jpg

 

Podniesiona grządka nie wymaga schylania się, w takim stopniu jak uprawy znajdujące się na poziomie gruntu. Jej wysokość może być dowolna. Niektóre konstrukcje są bardzo wysokie i pozwalają na swobodną pracę osobom mającym kłopoty ze zdrowiem. Podniesione grządki mogą być dostosowane dla potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Brzegi grządek mogą również być na tyle szerokie, by można było swobodnie na nich usiąść i zająć się pracą.

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.