natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Ogród > MSZYCE? MAMY NA TO SPOSÓB

MSZYCE? MAMY NA TO SPOSÓB

cze 6, 2014

Mszyce to małe owady o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach, często zredukowanych. Odwłok baryłkowaty, z zaznaczoną wyraźnie segmentacją.
Mszyce są roślinożerne. wysysają sok z roślin. Często są przyczyną znacznych szkód w uprawach.
Mszyce są niewielkie, a to utrudnia ich zwalczanie. Naturalnym wrogiem mszyc są biedronkowate i złotookowate, od których mszyce są znacznie mniejsze. Mszyce obsiadają przede wszystkim pąki kwiatowe, co wiąże się z tym, że samice składają jaja na łodyżce w pobliżu pąka. Gdy mszyce się wylęgną, natychmiast zaczynają korzystać z soków rośliny. Jak się ich pozbyć i czy jest jakiś ekologiczny sposób na mszyce?
Między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są szczególnie lubiane przez mszyce, warto posadzić rośliny, które je odstraszają. Takie rośliny to np. :cebula, czosnek, lawenda i mięta. Dlatego zamiast na grządkach lepiej posiać koper na przykład między roślinami ozdobnymi, traktując jego delikatne, strzępiasto ulistnione pędy jako dekorację.

 

MSZYCE

 

Naturalne preparaty na mszyce oraz inne owady:


Mniszek lekarski (mlecz) – wyciąg (500 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki.


Napar z pędów krwawnika: Wysusz naziemne części roślin w suchym i zacienionym miejscu. 0,8 kg rozdrobnionego suszu zalej wrzątkiem i pozostaw na pół godziny. Napar uzupełnij wodą do 10 litrów.

Pozostaw go na 48 godzin. Potem go przecedź i opryskaj nim rośliny zaatakowane przez mszyce.
Gnojówka z pokrzywy zwyczajnej: 1 kg świeżych roślin lub 0,1- 0,2 kg suszu zalej 10 litrami wody. Odstaw. Na cztery dni. Sfermentowaną ciecz rozcieńcz w stosunku 1:50 i opryskaj rośliny zaatakowane przez mszyce.


Najlepszym sposobem walki z mszycami jest zapobieganie ich pojawieniu się. W tym celu zalecane jest staranne plewienie i nie dopuszczenie do zachwaszczenia uprawy oraz dbanie o uprawę. Zdrowe i silne rośliny łatwiej znoszą atak mszyc i są bardziej odporne na ich żerowanie.

 

Czosnek. Rozgniatamy 1 - 2 ząbki czosnku i zalewamy szklanką zimnej wody. Otrzymanym w ten sposób wywarem spryskujemy rośliny.
Tytoń. Dwie łyżeczki tytoniu zalewamy 0,5 l wrzątku i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie przecedzamy. Stosujemy do spryskiwania.

 

Mleko. Mieszamy mleko z woda w proporcji 1 : 1. Taką mieszanką spryskujemy rośliny.

 

Inne sposoby:

Szare mydło. Około 20 dag szarego mydła rozpuszczamy w 1 l ciepłej wody. Po wystygnięciu spryskujemy rośliny.
Zwalczajmy te szkodniki skutecznie i cieszmy się naszymi zdrowymi pięknymi roślinami.
Płyn do naczyń. Roztwór wody i płynu do mycia naczyń (pół litra wody - 1 łyżeczka płynu). Pryskamy roślinę.

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.