natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Ogród > TWORZYMY WŁASNY SKALNIAK

TWORZYMY WŁASNY SKALNIAK

maj 27, 2014

Niezawodne rośliny do ogrodów skalnych.

Ogródek skalny koło naszych domów, jest miejscem które powinno cieszyć oko i ducha. W tej palecie wiosennych barw jedną z ważniejszych ról odgrywa kilka roślin, bylin skalnych, polecanych nawet dla początkujących ogrodników. Rośliny te maja małe wymagania glebowe i dobrze rosną na różnych stanowiskach i co ważne, są często mrozoodporne.

 

Długo roczne, kwitną obficie oraz są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych.

Gęsiówka kukaska (arabis caucasica) Kwitnie bardzo obficie na biało zwykle w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. Rośliny osiągają 10–20 cm wysokości, tworzą miękkie poduchy. Rozgałęzione, gęsto ulistnione pędy i łopatkowate, szarawozielone, Może być też stosowana na obsadzanie brzegów rabat, szczelin murków lub w połączeniu z niskimi tulipanami. Nadaje się do obsadzania dużych powierzchni rabat.

 

Żagwin ogrodowy (aubrieta cultorum)Należą do najcenniejszych bylin skalnych, tworząc zwarte, kobierce pokrywające się masą drobnych kwiatów o bardzo czystych i intensywnych barwach. W zależności od odmian ma kwiaty jasno lub ciemno różowe. Rośliny są równie odporne co gęsiówka,wolno rosną ale są długowieczne.

 

Płomyk szydlasty Tworząca niskie do 10 cm wysokości, gęste kobierce. Łodygi są

cienkie, gęsto rozgałęzione a liście drobne, lancetowate, ułożone naprzeciwlegle. Floks kwitnie obficie od kwietnia do maja. Kwiaty są drobne, promieniste i mają barwę białą, różową lub fioletową. W czasie większych susz roślinę należy podlewać. Poza odchwaszczaniem nie wymaga regularnych prac pielęgnacyjnych. Po przekwitnięciu należy ją przyciąć. Gatunek łatwo można rozmnożyć (szybko się ukorzenia) - przez podział roślin lub z sadzonek. Zabieg wykonuje się poza okresem kwitnienia.

 

Smagliczka skalna to niska bylina, należąca do rodziny kapustowatych. Tworzy rozetę o wysokości około 10-15 cm, złożoną z łopatkowatych lub równowąskich liści, pokrytych kutnerem, o nieco węższej nasadzie. Kwiaty żółte, pachnące, zebrane na długich, z rzadka ulistnionych łodygach, tworzą obfite baldachogrona, dochodzące do wysokości 25-30 cm. Pojawiają się w kwietniu i maju. Jeśli lato jest wyjątkowo suche i upalne, smagliczka potrafi zakwitnąć ponownie we wrześniu.

TWORZYMY WŁASNY SKALNIAK

źródło: http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/jak-zalozyc-skalniak--budowa-skalniaka-id132.html

 

Ubiorek wiecznie zielony preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, dobrze zdrenowane, o odczynie zasadowym, lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. W bezśnieżne zimy może przemarzać. Ubiorki z daleka sprawiają wrażenie pokrytych płatkami śniegu.
Roślina silnie się rozkrzewia. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiaty co zapewni powtórne kwitnienie jesienią.

 

Przydomowe skalniaki to odrobina górskiego krajobrazu w naszym ogrodzie. Czasem prawdziwe piękno roślin możemy dostrzec dopiero gdy występują one w zestawieniu z kamieniami. Zakładając skalniak ogrodowy powinniśmy najpierw przemyśleć kilka kwestii. Najważniejsze z nich to miejsce, materiał skalny a także odpowiedni wybór roślin.

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.