natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Ogród > WIOSNA - ZADBAJ O OGRÓD

WIOSNA - ZADBAJ O OGRÓD

mar 24, 2014

Nadeszła długo oczekiwana wiosna. Minione dni obfitowały w ciepłe promienie słoneczne. To był dobry czas, aby rozpocząć wiosenne porządki w ogrodzie. Wraz z rodziną wzięliśmy w dłoń sekatory, grabki, wiadra i rękawiczki, aby pomóc w higienie naszej przydomowej przyrodzie. Zaczęliśmy „od góry". Przycinanie drzewek, choin, żywopłotów choć pracochłonne, dało piękny efekt w postaci regularnych, równych i zielonych kształtów. Przesuszone i przymarznięte badyle, ustąpiły miejsca zielonym gałązkom. Jedynym drzewkiem, którego nie ruszaliśmy była „wierzba iwa" gdyż pszczoły pracownice zaczęły już pylić. Wierzbę jedynie umocniliśmy palem, który pomaga wysokiej już roślinie trzymać pion.

 wiosna w ogrodzie

 

Następnym etapem było porządkowanie trawnika, a w nim widoczne już od kilku tygodni kwitnące ranniki, krokusy, przebiśniegi, stokrotki oraz ciemierniki. Porządkując trawnik należy uważać aby kwiatów nie uszkodzić. Trawa po zimie obeschła, przystąpiliśmy do zabiegów pielęgnacyjnych, które decydują o urodzie naszego trawnika latem.

 

wiosna w ogrodzie

 

Wygrabiliśmy trawnik ostrymi grabiami tzw. wachlarzem oraz wykosiliśmy nisko trawę, prawie przy samej ziemi. Gołe miejsca posypaliśmy torfem i żyzną ziemią, dosiewjąc nasiona traw. Należy pamiętać, aby dobrze oczyścić glebę między choinami, a także między choinami a płotem. Nawozimy po raz pierwszy w tym sezonie trawnik specjalnie przeznaczonym do tego nawozem i podlewamy, aby go rozpuścić. Polecamy naturalne nawozy, nie preferujemy chemii w naszym ogrodzie. Hodujemy kury, nawóz wykorzystujemy także na grządki, na których już niedługo zaczniemy sadzić ziemniaki, marchew, zieleninę oraz wiele innych. Rozpoczęliśmy usuwanie okryć zimowych, zdjęte okrycia zimowe (agrowłókniny, juty, maty słomiane) suszymy i przechowujemy do następnego roku. Wykonaliśmy zabiegi ulepszające glebę, czyli rozsypaliśmy próchnicę, kompost i płytko zmieszaliśmy z glebą.

 

wiosna w ogrodzie


Na końcu za pomocą profesjonalnego urządzenia pod ciśnieniem umyliśmy bruk. Z między kostek usunęliśmy mech, a chodnik wokół domu zachwyca czystością. Dodatkowo przygotowaliśmy doniczki z ziemią pod pelargonie na balkon. My akurat zamawiamy pelargonie u naszego zaprzyjaźnionego ogrodnika, jednak zamówić kwiaty i przygotować doniczki należy wcześniej. Marzec to także dobra pora na sadzenie drzewek i krzewów owocowych, jednak u nas ogród jest na tyle uformowany, iż nie potrzebujemy nowych owocowych drzew. Ogród zaczyna budzić się do życia, wszystko kwitnie, zaczyna żyć. Po ogrodzie zaczynają już biegać kosy, zbierają sucha trawę i gałązki tworząc gniazdka dla swoich młodych. Po ciężkim, pracowitym dniu w raz z rodzina zdecydowaliśmy się na pierwsze w tym roku duszonki, robione w specjalnym żeliwnym garze w ognisku. Ze zmęczeniem i satysfakcją na twarzy, pałaszowaliśmy kolację oglądając nasz przydomowy raj...

 

wiosna w ogrodzie

Komentarze

Napisany przez Lusia dnia
To jest super! Bardzo podoba mi się że ktoś własnymi słowami pisze jak dba o ogród, a nie jest to jakaś sucha wiedza książkowa
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.