natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > W podróży > BEZPIECZNE KOLONIE

BEZPIECZNE KOLONIE

cze 10, 2014

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, nasze dzieci będziemy wysyłać na kolonie i obozy. Co musimy sprawdzić zanim, oddamy nasze dzieci w ręce opiekunów, jakie warunki powinni oni spełniać, abyśmy byli spokojni, że nasze dziecko jest w dobrych rękach?

 

Na początek powinniśmy sprawdzić czy firma, która organizuje wypoczynek dla dzieci, ma prawo to robić. Koncesja. Lgalnie działający organizator, musi być wpisany do rejestru organizatorów turtstki i pośredników turystycznych. Takie informacje możemy sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i pośredników Turystycznych oraz w urzędzie marszałkowskim, w departamencie kultury fizycznej, sportu i turystyki. Ponad to każdy organizator wakacji dla dzieci musi posiadać pozwolenie kuratorium na organizowanie wypoczynku w danym miejscu oraz terminie.

 

Umowa z organizatorem musi zawierać, dokładny termin wyjazdu i powrotu oraz planowany czas podróży, liczbę noclegów i dni wypoczynku, harmonogram zajęć, liczbę i rodzaj posiłków, lokalizację ośrodka, cenę wyjazdu z informacją czy w jej skład wchodzi ubezpieczenie oraz koszt zajęć fakultatywnych.

Dowiedz się, w jakich warunkach będą mieszkać mali koloniści. Można zażądać od organizatora okazania karty kwalifikacyjnej budynku.

 

Sprawdź kwalifikacje opiekunów i ich doświadczenie. Na żądanie organizator musi pokazać nam odpowiednie dokumenty. Jeden opiekun może mieć nie więcej niż 20 dzieci pod opieką, jeśli mają nie więcej niż 10 lat,a jeśli mają poniżej to maksymalnie 15.

Kierownikiem obozu może być: nauczyciel, instruktor harcerski w stopniu podharcmistrza, osoba która ma co najmniej trzyletni staż pracy wychowawczej. Każda z osób musi mieć zaświadczenie o ukończeniu kursu organizowanego przez kuratorium dla kierowników placówek wypoczynku.

 

Bezpieczny przejazd. Najczęściej wycieczki mają przejazd autokarowy. Należy sprawdzić czy firma przewozowa ma zezwolenie na wykonywanie przejazdów oraz czy kierowcy mają świadectwa kwalifikacji i prawo jazdy i jakiej kategorii. Co ważne autokar powinien być sprawdzany co pół roku jeżeli ma powyżej 15 miejsc. Kilka dni przed planowanym wyjazdem, zawiadom pobliską jednostkę policji o terminie i czasie wyjazdu autokaru. Sprawdzą wszystkie dokumenty i trzeźwość kierowcy.

 

Wyprawiając dziecko na kolonie czy obóz, nie dawaj mu zbyt dużego bagażu, ale zadbaj, by były w nim ubrania na różną pogodę. Jeśli dziecko ma komórkę, zapoznaj je z numerem alarmowym 112. Pod koniec czerwca MSW uruchamia usługę" Bezpieczny autokar". Aby uzyskać informacje o pojeździe, wystarczy znać jego numer rejestracyjny.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.