natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > W podróży > BEZPIECZNE WAKACJE - TE NUMERY MUSZISZ ZNAĆ

BEZPIECZNE WAKACJE - TE NUMERY MUSZISZ ZNAĆ

cze 20, 2014

Wakacje chcielibyśmy spędzić spokojnie i bez przykrych niespodzianek. Jednak mogą nam się one przytrafić i będziemy wtedy potrzebować pomocy. Kogo wzywać, gdy konieczna będzie pomoc w górach, a gdzie dzwonić nad morzem, czy nad jeziorem? Wezwanie pomocy to pierwsza i podstawowa czynność, którą należy wykonać w momencie udzielania pierwszej pomocy. Pod jaki numer należy wtedy zadzwonić, na jakiej zasadzie działa dostępny w całej Polsce i całej Unii Europejskiej?

 

Istnieje ogólny numer alarmowy: 112, pod który można dzwonić bez podawania numeru kierunkowego.

Rozmowa zostanie przekierowana przez operatora do odpowiedniej służby ratunkowej.

Niemniej w sytuacjach wyjątkowo poważnych najlepiej wybierać bezpośrednio numer odpowiedniej jednostki ratowniczej (999, 998, 997), ponieważ ogólny numer (112) może działać niepoprawnie w niektórych regionach.

Pamiętaj! Pomoc możesz wezwać przez wszystkie rodzaje telefonów (stacjonarne, komórkowe, automaty miejskie). Wystarczy wybrać sam numer, nie trzeba wpisywać prefiksów, numerów kierunkowych czy zera.

Dzwoniąc pod numer alarmowy należy spokojnie i rzeczowo przekazać najistotniejsze informacje. Przede wszystkim należy się przedstawić, Należy również podać miejsce zdarzenia (miejscowość, województwo, numer klatki, piętro). Jeśli nie znasz adresu, podaj punkty charakterystyczne: wiadukt, most, rzeka, wieża ciśnień, kościół, zbiornik wodny itp. Ważna jest również informacja o istnieniu dodatkowych zagrożeń, takich jak: pożar, ryzyko porażenia prądem. Nie rozłączaj się do czasu usłyszenia wyraźnej informacji, że dyspozytor przyjął zgłoszenia.

 

Jak wezwać pomoc w górach?


601 100 300 -To ogólnopolski numer, który łączy nas z ratownikami w tych górach, w których się znajdujemy. Niektóre sieci komórkowe robią to automatycznie, w innych sami musimy dokonać wyboru odpowiedniej grupy ratowników.

 

Jak wezwać pomoc nad jeziorem lub nad morzem?


601 100 100 - W tym roku został również uruchomiony numer 984 - Ratownictwo Wodne, który również połączy nas z dyspozytorem. Przed wybraniem numeru alarmowego zbierzmy potrzebne informacje - na jakim jeziorze jesteśmy. Aby poznać aktualne warunki na wodzie, można wysłać pod nr 7668 SMS o treści "Meteo". Przez dwa tygodnie będziemy wtedy otrzymywać informacje i ostrzeżenia o pogodzie.

 

numery alarmowe:


984 – POGOTOWIE RZECZNE


985 –RATOWNICTWO MORSKIE I GÓRSKIE


986 – STRAŻ MIEJSKA


997 – POLICJA


998 – PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA


999 – POGOTOWIE RATUNKOWE– dysponent zespołów ratownictwa medycznego.

 

numery alarmowe interwencyjne:


995 – KOMENDANT GŁÓWNY POLICJI – system Child Alert


996 – CENTRUM ANTYTERRORYSTYCZNE– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego(3)


987 – WOJEWÓDZKIE CENTRUM ZARZADZANIA KRYZYSOWEGO


Nie należy odkładać słuchawki, jeśli wybierze się 112 przez pomyłkę! Trzeba wtedy powiedzieć, że się pomyliliśmy. W innym przypadku operator może zorganizować pomoc dla nas podczas, gdy gdzie indziej ktoś może jej naprawdę potrzebować.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.