natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > W podróży > CO WARTO ZWIEDZIĆ W BUDAPESZCIE

CO WARTO ZWIEDZIĆ W BUDAPESZCIE

kwi 1, 2014

Budapeszt – dwa miasta podzielone Dunajem. Po wschodniej stronie znajduje się starsza Buda z Zamkiem Królewskim i Górą Gellerta. Część zachodnią zajmuje Peszt, który pod koniec XIX wieku rozkwitł, a dziś jest prawdziwie europejską metropolią. Najpiękniej jest po zmroku. Oświetlone pałace, stare kamienice, kościoły oraz mosty robią wrażenie. Budapeszt to idealna propozycja dla osób, które chcą wyjechać, odpocząć i dysponują stosunkowo niewielkim budżetem.

 

Budapeszt

 

 

Do miejsc, które powinno się odwiedzić należą:

 

Bazylika św. Stefana . Od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier i może pomieścić nawet 8500 wiernych. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w stolicy. Poświęcona jest kultowi osoby założyciela i zarazem pierwszego władcy kraju - świętemu Stefanowi I. Bazylika uważana jest za najcenniejszą relikwię madziarską. Świątynia wznosi się w samym sercu budapeszteńskiego śródmieścia . Parlament, symbol Budapesztu. Jego budowa trwała 17 lat. Ma 268 m długości, do 123 m szerokości, a wysokość kopuły wynosi 96 m. W 691 pomieszczeniach znajdują się siedziby praktycznie wszystkich instytucji rządowych. Zachwyt budzi nie tylko rozmiar budowli, ale także przepięknie zdobiona fasada, z mnóstwem elementów. Zdobią ją m. in. herby dynastii panujących i malarstwo historyczne.

Wzgórze Gellerta to jedno z kilku wzgórz, na których położony jest Budapeszt. Wzgórze Gellérta stanowi część Parku Narodowego. Widok ze szczytu wzgórza jest fascynujący. Zakola rzeki, mosty, monumentalne budowle, a potem Wzgórza Budańskie i przedmieścia Pesztu łączące się w zamglonym, odległym horyzoncie. Ze względu na panujący na wzniesieniu specyficzny mikroklimat, łączący cechy subalpejskie z elementami typowymi dla obszarów śródziemnomorskich. Ponadto we wnętrzu góry Gellérta ukryta jest największa wieża ciśnień w Budapeszcie. Lasek miejski ma swój początek za placem Bohaterów. Jest to park, który obejmuje ogród zoologiczny, cyrk, wesołe miasteczko oraz spore sztuczne jezioro. W parku znaleźć można słynny pomnik Anonima. Na uwagę zasługuje również bajkowy zamek Vajdahunyad z XIX wieku. Składa się z trzech budynków, każdy wzniesiony w innym stylu: kaplica z krużgankiem (styl romski),zamek(styl gotycki), a pałac (renesansowo-barokowy). Do dziś to ulubione miejsce. Warto również odwiedzić Muzeum Narodowe, ale wybór jest olbrzymi. Szczególnie polecane jest Muzeum Franciszka Liszta, Muzeum Rzemiosł Artystycznych oraz Muzeum Terroru, nawiązujące do czasów II wojny światowej. Znane na całym świecie kąpielisko Gellerta (Rudas) to wizytówka Budapesztu, perła architektury i najbardziej ekskluzywne kąpielisko w mieście. Cena biletu na cały dzień to wydatek ok. 50zl. Secesyjne wnętrze otoczone kolumnami, gorąca, musująca woda to prawdziwie szampańska kąpiel ze sztuczną falą i jacuzzi. Do wyboru sauny suche i parowe, kąpiele błotne, masaże. Wszystkie baseny podzielone są na lecznicze i pływalne. Klientom oferuje się również lecznicze masaże wodne, masaże stóp, fizykoterapię, zajęcia inhalacyjne, gimnastykę wodną grupową i indywidualną. Tamtejsze źródła należą do najgłębszych i najgorętszych 75°C. A wieczorem basen zamienia się w dyskotekę. Po mieście najlepiej poruszać się metrem, które dojeżdża do wszystkich najważniejszych miejsc turystycznych.

 

Budapeszt

 

Miejsc wartych odwiedzenia nie sposób wymieniać. Do wyboru mamy dwie opery, czterdzieści teatrów, pięćdziesiąt teatrów, pięćdziesiąt muzeów, dziewięćdziesiąt galerii sztuk i wiele sklepów z antykami. Klimatyczne restauracje i knajpki pękają w szwach. Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej, a ich potrawy z niepowtarzalnego smaku. Głównymi składnikami węgierskiej kuchni są: papryka, cebula i czosnek.

 

Budapeszt

 

 

Budapeszt to piękne miasto z barwną historią i swoistym klimatem, pozostaje jedną z najchętniej odwiedzanych przez Polaków stolic europejskich.

 

 

Budapeszt

 

Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.

Komentarze

Napisany przez Johnny dnia
polecam polecam. pchamy sie do zachodnich miast, ale to te południowe i wschodnie mają klimat.

i są tańsze:)
Napisany przez Lola dnia
Super artykuł, chyba w tym roku zwiedzę Budapeszt
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.