natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > W podróży > IBIZA - RAJSKA WYSPA

IBIZA - RAJSKA WYSPA

lip 3, 2014

IBIZA to trzecia co do wielkości i ludności wyspa hiszpańskiego archipelagu Baleary, położona w zachodniej jego części. Powierzchnia Ibizy wynosi 571 km², jest największa w grupie Pitiuz. Ibiza położna jest na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Hiszpanii, a stolicą jest Eivissa.

 

IBIZA

 

Trochę historii...
W VII w. p.n.e. na wyspie osiedlili się Fenicjanie. Następnie przeszła w ręce Kartagińczyków. W czasach rzymskich Ibiza nosiła nazwę Ebusus. Tak samo nazywało się jej główne miasto i port. Po upadku Rzymu wyspą rządzili Bizantyjczycy i Wandalowie. Po podboju arabskim wyspa podlegała Taifie ze stolicą w mieście Dénia. Dla Aragonii pozyskał ją w 1235 Jakub I Zdobywca. Król Hiszpanii Filip V zniósł autonomię lokalną. Obecnie wyspa wraz z Majorką i Minorką cieszy się autonomią w obrębie jednej wspólnoty autonomicznej.

 

Liczba ludności wyspy wynosi 125 000, w tym oficjalnie 8000 cudzoziemców, jednak nieoficjalnie liczba cudzoziemców tam mieszkających wynosi około 50%, są to głównie Niemcy i Brytyjczycy. Polonia na stałe zamieszkująca Ibizę stanowi znikomy odsetek mieszkańców wyspy, według szacunków wynosi około 200 osób i nie jest obecnie skupiona wokół żadnej organizacji polonijnej. W sezonie letnim liczba Polaków mieszkających na wyspie znacznie się zwiększa za sprawą przybywających tu zarówno turystów, jak i pracowników sezonowych, zatrudnianych głównie w hotelarstwie i gastronomii.

 

IBIZA

 

Wolna od przemysłu ściąga co roku wielu turystów. Sezon turystyczny zaczyna się już w kwietniu i hucznie trwa do końca października.
Ibiza przyciąga zielonymi wzgórzami, zacisznymi zatokami z malowniczymi portami i pięknymi, piaszczystymi plażami. Falista wyspa przecięta jest łańcuchem niskich gór i zakończona jest skalistymi zatoczkami. Na południu i północy znajdziemy sady migdałowe, oliwne oraz figowe. Ibiza otoczona jest mnóstwem skał i wysepek zatopionych w lazurowym morzu. Tworzy to przepiękne, niezapomniane widoki. Ponadto białe kamienne domki miasteczek Ibizy nadają wyspie nieco tajemniczego charakteru. Będąc na wakacjach w stolicy Ibizy warto zobaczyć Górne Miasto, czyli fortyfikacje górujące nad Ibizą oraz gotycką katedrę i kościół Santo Domingo. Kolorowe stragany, przytulne kawiarenki, wąskie uliczki i nadmorska promenada doskonale oddaje klimat panujący na wyspie.

 

Ibiza nazywana jest Białą Wyspą oraz Wyspą Pokoju i Miłości. To bardzo rozrywkowe i niczym nie skrępowane miejsce znane z luźnego stylu życia mieszkańców, z plaż dla nudystów oraz z największych i najlepszych dyskotek na świecie. Plaże są w większości pokryte białym, drobnym piaskiem, a woda przybiera piękne lazurowe kolory. Ibiza swą popularność zyskała już w latach 60- tych, kiedy to wyspę upodobali sobie hipisi. Dziś jest bardzo licznie odwiedzana, szczególnie przez miłośników dyskotekowego szaleństwa i bogatego życia nocnego.


Symbolem tej pięknej, zielonej wyspy jest jaszczurka. Jaszczurka z Ibizy (Podarcis pityusensis) jest endemiczna dla Balearów i szeregu pobliskich małych, przybrzeżnych wysp skalistych i wysepek na wybrzeżu Hiszpanii. Podobnie jak inne gatunki z rodziny Lacertidae, jaszczurka z Ibizy ma stożkowy kształt głowy i pyska. Szyja jest zazwyczaj nieco szersza niż w głowa. Oswojone z widokiem turystów, szybko przemykają między kaktusami i szczelinami skalnymi. Na wyspie można spotkać mnóstwo suwenirów z motywem tego przepięknego gada.

IBIZA

 

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Ibiza

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.