natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Świadome życie > DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ VEGE?

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ VEGE?

lip 30, 2015

 

 

Coraz więcej ludzi w dzisiejszych czasach pragnie zostać wege, dlaczego? Czy jest to modny sposób na życie czy może chęć życia w zgodzie z naturą?


     Ludzie na całym świecie dokonują wyborów zgodnych ze swoimi wartościami. Upraszczamy nasze życie kupując mniej, żyjąc szybciej. Wiemy, że surowce naturalne Ziemi są wystarczające by pokryć nasze potrzeby – ale nie naszą chciwość.
Segregujemy śmieci, kupujemy produkty firm dbających o pracowników i pochodzenie półproduktów, żeby... po prostu być dobrym.
     Kupujemy produkty organiczne aby nie zatruwać naszej ziemi i wody, żeby chronić przyrodę .. żeby nasze ciała były zdrowe. Oszczędzamy energię i wodę oraz czerpiemy ze źródeł naszej Matki Ziemi, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że kiedy dokonujemy tych wyborów to nie tylko budujemy lepsze życie dla siebie ale także lepszy świat dla wszystkich. Mimo wszystko wciąż pozostaje jeden istotny wybór, jeden z najważniejszych pod względem osobistym, praktycznym i etycznym. Dzięki niemu możemy pomóc nakarmić siebie i każdą głodną osobę na Ziemi, zakończyć wycinkę drzew i odnowić znikające lasy deszczowe, ożywić obszary wiejskie i uratować rodzinne gospodarstwa rolne. Sprawić, że rak i choroby serca staną się rzadkością zamiast codziennością i zwrócić dzikie obszary ich prawowitym właścicielom.


Ten wybór może być dokonany przez każdą osobę .. każdego dnia... poprzez sposób odżywiania.


     W naszych czasach- erze dostatku, ciężko jest zrozumieć, że na całym świecie niemal miliard ludzi, a 40,000 umiera z głodu, każdego dnia. Przyczyną nie jest to, że nie ma wystarczająco jedzenia dla wszystkich, dzieje się tak ponieważ, podczas gdy ludzie głodują my marnujemy olbrzymie ilości ziarna by karmić krowy, świnie, kurczaki i inne zwierzęta, żebyśmy mogli zaspokoić nasze pragnienie mięsa, mleka i jajek. Ziemia może dostarczyć ograniczoną ilość pożywienia. Podczas gdy populacja ludzka rośnie i rośnie, to obszar na którym możemy uprawiać żywność się nie zmienia. Hodowla zwierząt pochłania tak dużo ziemi, wody i innych zasobów, Ziemia byłaby w stanie utrzymać zaledwie 2 miliardy ludzi żywiących się mięsem i produktami mlecznymi. Z populacją ludzką sięgającą niemal 7 miliardów nietrudno dostrzec, że musimy znaleźć inny sposób.
     Weganizm wspiera świat w którym wszyscy możemy być nakarmieni. Równanie jest proste: Im mniej spożywamy produktów odzwierzęcych – tym więcej ludzi możemy nakarmić. Jeśli zignorujemy ten fakt, wtedy coraz więcej ludzi zacznie głodować, ponieważ populacja ludzi wciąż rośnie.


Weganizm wspiera także Twoje własne zdrowie i zdrowie Twoich bliskich.


     Zabójcy nr 1 w Stanach Zjednoczonych: choroby serca i rak, są ściśle powiązane ze spożywaniem produktów odzwierzęcych.
Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków dowodzi, że wegetarianie wykazują:
„(...) mniejszą umieralność z powodu choroby niedokrwiennej serca; (...) niższy poziom cholesterolu we krwi, niższe ciśnienie krwi oraz mniejszą zachorowalność na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 oraz raka prostaty i okrężnicy".
     Wegetarianie wykazują również mniejsze ryzyko otyłości, niż mięsożercy. Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska zapewnia wszystkie potrzebne składniki odżywcze i uwolni nas od nasyconych tłuszczów, złego cholesterolu i zanieczyszczeń, na które trafić można w mięsie, jajach oraz nabiale. Wegetarianie i weganie żyją średnio 6-10 lat dłużej, niż mięsożercy. Dieta roślinna jest również najlepszym rozwiązaniem dla dzieci: według badań, wegetariańskie dzieci są wyższe i mają wyższy poziom IQ niż ich mięsożerni koledzy; co więcej, rzadziej cierpią z powodu chorób serca, otyłości, cukrzycy i innych chorób. Badania wykazały, że nawet osoby starsze, które przechodzą na wegetarianizm lub weganizm mogą zapobiec  powstaniu wielu chronicznych schorzeń, a nawet spowodować ich cofnięcie.

Twoja decyzja przyczyni się do zmniejszenia plagi głodu.

     Obecnie pożywienia na świecie wystarcza dla 2,5 miliarda ludzi - dietą opartą na pokarmach roślinnych można wyżywić ponad 6 miliardów. Ilość zboża potrzebna, by położyć kres głodowi na świecie, to 40 mln ton, a ilość zboża, które w ciągu roku zjadają zwierzęta hodowlane na Zachodzie, to 540 mln ton.

 

krowy.jpg


     Weganizm oznacza oszczędność ziemi, wody i energii. Jednym z głównych czynników zmian klimatycznych na świecie jest hodowla zwierząt. Podczas gdy zachęca się nas do zmiany żarówek i jeżdżenia hybrydowymi samochodami, Narody Zjednoczone odkryły, że hodowla zwierząt na pożywienie dla ludzi ma większy wpływ na globalne ocieplenie niż wszystkie samoloty, samochody i ciężarówki razem wzięte. 40 % więcej !

     Na świecie corocznie zabijanych jest ponad 56 miliardów zwierząt. Wszystkie przeżywają niewyobrażalne katusze w systemie chowu przemysłowego. Rezygnacja z jedzenia mięsa to największy krok, jaki możesz zrobić, żeby nie przyczyniać się do ich cierpienia.Cierpienie, jakiego doznają wszystkie zwierzęta na przemysłowych fermach jest takie samo. Jednak różne gatunki zwierząt cierpią z różnych powodów:
- Kury zabijane dla mięsa są hodowane tak intensywnie, że ich serca, płuca i kończyny nie wytrzymują.
- Kury znoszące jaja (kury nioski) żyją po sześć lub siedem w jednej klatce wielkości dużej szuflady. Klatki te ustawiane są rząd na rzędzie i w jednym przeraźliwie brudnym baraku żyć może nawet kilka tysięcy ptaków.
- Krowy i byki hodowane na mięso są kastrowane a ich rogi – przycinane.
- Krowy mleczne żyją w ciągłym cyklu ciąża–poród–laktacja po to, aby mogły wyprodukować nienaturalne wielką ilość mleka. Tuż po porodzie odbiera się im dzieci, które trafiają na bardzo okrutne fermy cieląt. Wszystko dla możliwości picia krowiego mleka.
- Ciężarne świnie są przetrzymywane w kojcach tak małych, że nie mogą się obrócić ani wygodnie położyć.
- Ryby hodowane na fermach spędzają całe życie w ciasnocie i brudzie. Wiele z nich cierpi z powodu infekcji pasożytów, chorób i wyniszczających urazów. Warunki na niektórych fermach są tak straszne, że nawet 40% ryb umiera zanim hodowcy zabiją je i zapakują.
- Indykom obcina się dzioby, oczywiście bez znieczulenia. Wiele z nich cierpi z powodu niewydolności serca lub osłabiającego bólu nóg, które nie wytrzymują ciężaru przerośniętego ciała.
„Najbardziej intensywną metodą hodowli jest odbieranie cieląt matkom przy urodzeniu i hodowla w zagrodzie, na zamiennikach mleka i karmie. Podczas pierwszych tygodni życia cielęta są zwykle kastrowane, a ich rosnące rogi są wypalane chemicznie. W przypadku starszych krów używa się rozgrzanego ostrza, bez środków znieczulających." - ferma.viva.org.pl

 

lasy_deszczowe.jpg     Lasy deszczowe są początkowo ścinane dla wielkich drzew, które są używane na drewno. Bogactwo młodych drzewek, sadzonek, krzewów, krzaków, roślinności i mniejszych drzew jest ścinane i palone – jak i wiele stworzeń, które są od nich zależne. Ten jałowy ląd, który powstaje na skutek ścinania lasów i ich palenia jest w dużej mierze wykorzystywany pod wypas i uprawę pożywienia dla bydła hodowlanego. W 1996 r. USA importowało 4,2% z 939 milionów kilogramów wołowiny importowanej z Brazylii przez Wielką Brytanię (ponad 36 milionów kilogramów wołowiny).

     Przemysłowy chów zwierząt, a także połowy i hodowla ryb są w ogromnej mierze powodem dewastacji środowiska naturalnego naszej planety. Twoja decyzja o byciu wegetarianinem przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby oraz zahamowania niszczących Ziemię procesów, takich jak ocieplanie się klimatu, pustynnienie, erozja gleb i wycinanie lasów.


Coraz więcej ludzi pragnie zostać vega, dlaczego więc nie stwarzać warunków dla nich takich samych jak dla ludzi mięsożernych?

     Głównych problemem dla ludzi będących vega jest dostęp do jedzenia w miejscach publicznych takich jak samoloty, hotele, szpitale i inne. Dlaczego więc nie wprowadzić i nie udogodnić korzystania z przyjemności posiłku w takich miejscach?Każdy z naszych dotychczasowych wyborów, pomógł zbudować świat w którym żyjemy.Każdy z naszych wyborów od dnia dzisiejszego pomoże budować świat jutra. Istnieje sposób na zbudowanie lepszego świata. Świata w którym wszyscy chcemy żyć. Świata opartego na wrodzonym dobru człowieka, jego sprawiedliwości, miłości i współczuciu dla innych ludzi, dla planety i dla zwierząt.

 

Ziemia-w-naszych-rekach.jpg

 

  Każdego dnia podejmujesz decyzje, żyj zgodnie ze swoimi wartościami, zmieniaj świat.

To takie proste.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.