natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > W wolnym czasie > CZAS MAGICZNYCH ZBIORÓW, SZCZĘŚCIA I MIŁOŚCI

CZAS MAGICZNYCH ZBIORÓW, SZCZĘŚCIA I MIŁOŚCI

sie 4, 2015

 

 

LAMMAS.jpg

LAMMAS
Powitanie żniwa, dzień miłości i radości.
31 lipca - 01 sierpnia Lughnasadh / Lammas

 

 

 

 

 

     W samym środku upalnego lata, 1 sierpnia, obchodzimy najradośniejszy sabat roku. Święto Lammas to czas magicznych zbiorów szczęścia, zdrowia i powodzenia. Tego dnia dziękujemy za wszystko, co w naszym życiu wzrasta i wzbogaca nas, a także prosimy o jeszcze.

     Sabat ten zwany jest Świętem Chleba lub Świętem Pierwszych Plonów. Choć do dożynek (obchodzonych 21 września) jeszcze daleko, czarownice już teraz dziękują i proszą naturę o wspaniałe plony. W tradycji Lammas brzmią echa dawnych misteriów i obrzędów odprawianych na cześć bogiń i bogów, którzy opiekowali się plonami, rolnictwem i gospodarstwem domowym. Ofiarowano im wówczas kukurydzę, miód i owoce.


Lammas to także czas na przyjrzenie się efektom swojej pracy we wszelkich dziedzinach życia


    Właśnie podczas Lammas najlepiej jest podziękować za to, co otrzymaliśmy do tej pory. To moment na patrzenie w przeszłość na nasze osiągnięcia, ale również na niezrealizowane plany, marzenia czy związki, które nie zaowocowały i wyciąganie z nich wniosków na przyszłość. To czas na uświadomienie sobie, że niektóre rzeczy potrzebują naukę cierpliwości i zrozumienie, że niektóre rzeczy potrzebują czasu, by wydać owoce.

Lughnasadh , to czas, aby uczcić pierwszy zbiór w roku i zdać sobie sprawę z tego , że gorące letnie dni wkrótce dobiegną końca . Wiosenne rośliny więdną, aby zapewnić wzrost przyszłym. Ziarna są gotowe do zbioru , a owoce są dojrzałe do zbioru. Możemy dziękować za jedzenie na naszych stołach.

Lughnasadh obchodzone jest na cześć Boga Lugh jak i na cześć Święta Zbiorów.

Kiedy zaczyna się jesień, Celtycki Bóg Słońca wkracza w swój bardzo stary wiek ale nie oznacza to jednak, że jest martwy. Bóg symbolicznie traci część swojej siły, kiedy Słońce wschodzi wyżej na południu każdego dnia, a noce stają się dłuższe.

Religia chrześcijańska przyjęła ten temat i nazwała go " Lammas" , co oznacza „masywny bochenek"- czas, kiedy świeżo upieczone bochenki chleba są umieszczane na ołtarzu .

 

Sabat Lammas na terenach wiejskich


     U pogan zamieszkujących tereny wiejskie uroczystości Lammas przeważnie koncentrują się na rolnictwie. Wielu spośród nich uprawia własne ogrody, sady lub pola i dla nich Lammas wypada dokładnie w porze pierwszych zbiorów plonów. Jest coś magicznego w uprawie rośliny od nasionka po pełną dojrzałość: widać kulminację własnych wysiłków i włożonej w uprawę energii, a także kulminację wysiłków i energii słońca, ziemi, wszystkich żywiołów i samej rośliny. Jesteśmy bezpośrednimi świadkami wielkiej tajemnicy poświęcenia dla życia. Poganie mieszkający na wsi i uprawiający ziemię mają więc tę wielką przewagę nad pozostałymi, że mogą bezpośrednio wczuć się w prawdziwą naturę okresu Lammas.

     Popularne zajęcia podczas Lammas wśród pogan terenów wiejskich to zbiór plonów, zbieranie ziół, jagód i owoców leśnych, a także rozpalanie wieczornych ognisk. Jednym z głównych elementów świętowania Lughnasadh jest oczywiście gotowanie i ucztowanie, przy czym potrawy przyrządzane są z najlepszych produktów spośród zebranych plonów. Tradycyjnie jest to czas przyrządzania dżemów, konfitur i przetworów, ciast z owocami i orzechami, pieczonych ziemniaków i innych warzyw bulwiastych oraz wypiekania bochnów chleba. Magiczne obrzędy i rytuały przeprowadzane są przy ogniskach, nad wodą, na wzgórzach, często składa się ofiary z „pierwszych owoców" lub z potraw przygotowanych z zebranych plonów, co ma na celu wyrażenie wdzięczności za poświęcenie, które doprowadziło do powstania tylu dóbr i łask. Sierpień jest też popularnym miesiącem na wiejskie jarmarki, które dają poganom z terenów wiejskich jeszcze jedną okazję do świętowania.

 

Sabat Lammas w mieście


     Jeśli chodzi o świętowanie Lughnasadh, poganie zamieszkujący miasta napotykają zarówno utrudnienia, jak i korzyści wynikające z takiego miejsca życia. W mieście może nie być miejsca na rozpalenie ogniska ani lasu, do którego można pójść na jagody, ale jest za to dużo więcej osób, z którymi można świętować. W dużych miastach czasem funkcjonują zorganizowane i otwarte społeczności pogańskie, więc wielu pogan może uczestniczyć w spotkaniach sabatowych z innymi celebrującymi ze swojej okolicy. Uroczystości mogą być obchodzone mniej lub bardziej hucznie, od spotkania niewielkiej grupy znajomych, po tłumne festiwale, w których udział biorą setki osób. Najważniejsze elementy obchodów to ucztowanie, gra na bębnach, tańce i rytuały. Wielu pogan ucztuje z rodzinami, z przyjaciółmi lub z sąsiadami, a głównymi potrawami są owoce, warzywa i chleb. Żywność postrzegana może być jako święta i magiczna, może symbolizować chwałę przyrody i dary ziemi, nawet jeśli chwilę wcześniej przynieśliśmy ją z warzywniaka.

     Przebywania pod gołym niebem nie da się niczym zastąpić; wielu miejskich pogan uważa Lammas za świetny czas do korzystania ze świeżego powietrza, nawet jeśli wymaga to jazdy samochodem, wycieczki autobusem lub odrobiny kreatywności. Krzepiącymi zajęciami dla mieszkańców miast, idealnymi na Lammas, może być przejażdżka rowerem po parku, wycieczka poza miasto albo po prostu zauważenie piękna drzew rosnących na parkingu czy niezwykłości krzewów posadzonych wokół biurowca.

 

 

 

Tradycyjne potrawy:


Jabłka , ziarna, pieczywo i jagód.

 

Zioła i kwiaty :


Wszystkie ziarna, winogrona , jeżyny, tarniny , jabłka , gruszki .

 

Kadzidło :


Aloes , róża, drzewo sandałowe .

 

Święty Kamień :


Karneol, awenturyn, cytryn, bursztyn.

 

Świece:


Żółte, złote, pomarańczowe, zielone, brązowe;

 

 

Więcej o sabacie przeczytasz w książce pt. "Lammas":


LAMMAS_KS.jpg 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.