natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > W wolnym czasie > Dzień kobiet-coś dla Ciebie!

Dzień kobiet-coś dla Ciebie!

mar 3, 2014

Każdy z nas wie jak bardzo ważną rolę w życiu człowieka pełni aktywność fizyczna. Ruch jest podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia, a także pięknej sylwetki. Ćwiczenia fizyczne traktujemy z pewną dozą strachu, lenistwa i goryczy. Myśląc o ruchu nasuwają się na myśl: bieganie, siłownia fitness nic przyjemnego, tylko pot i wysiłek. Znamy jednak bardziej przyjemną formę aktywności fizycznej-taniec. Rodzajów tańca jest wiele, my jednak chcemy poświęcić tym razem uwagę tańcu brzucha.

 

Zmysłowy, pełen kobiecości, arabski powiew siły i energii. Na Bliskim Wschodzie praktykowany przez pokolenia kobiet oplecione zmysłowymi chustami, szeleszczącymi woalkami oraz w pięknym makijażu.

 

Dzień kobiet

 

Współczesny taniec sceniczny, powstał na początku XX wieku, stanowi połączenie tradycyjnych tańców tych rejonów z tańcem klasycznym, z domieszką inspiracji przenikających z innych rodzajów tańca. Nie jest to taniec mocno sformalizowany tak jak taniec towarzyski, gdzie występuje jeden powszechnie uznany kanon i technika . Choreografie w tańcu orientalnym wykonuje się solo lub w grupie i choć różni się on w zależności od kraju i regionu to ma cechy wspólne. Istotne w tańcu orientalnym jest izolowanie od siebie poszczególnych części ciała i partii mięśni, wywodzi się to z tradycji, zgodnie z którą górnymi partiami tańczy się dla nieba, a dolnymi dla ziemi. Elementem charakterystycznym są tzw. shimmies, czyli grupa ruchów wprawiających całe ciało tancerki bądź jakąś jego część np. biodra, ramiona, brzuch, dłoń czy nogę w drżenie. Właściwe ruchy mięśni brzucha występują bardzo rzadko i jest ich tylko kilka np. fala brzucha, shimmy przeponowe, popy czy locki mięśni brzucha. Poruszanie mięśni brzucha często stanowi jednak wykończenie ruchów bioder czy też klatki piersiowej. Tancerki również w trakcie wykonywania tańca nie dotykają swojego ciała, ręce są raczej szeroko rozstawione lub wirują trzymając w dłoniach chustę.

 

Taniec orientalny jednak ciągle się zmienia, tancerki zapożyczają ruchy z tańca klasycznego, towarzyskiego, a nawet widoczne są elementy akrobatyki. Taniec brzucha niegdyś był związany z płodnością, dziś każda tancerka na własny dla siebie sposób specyficznie tańcząc tworzy swoją własną opowieść. Taniec orientalny pozwala odkryć siebie, wzmacnia całe ciało, poprawia się postawa oraz nabieramy harmonii ruchów. Taka aktywność na pewno przyczyni się do większej otwartości, pewności siebie i pozwoli na większą świadomość ciała i akceptację własnego ja.

 

Oprócz wzmocnienia wewnętrznych narządów ciała taniec orientalny może ułatwić poród gdyż wzmacniają się dno miednicy oraz mięśnie brzucha, dodatkowo po porodzie pozwoli szybciej wrócić do formy.

 

Niezależnie od naszej budowy ciała i wieku, tańcząc uczymy się postrzegać siebie na nowo, polubimy siebie i zaakceptujemy nasze wady. Warto na dzień kobiet zrobić sobie lub przyjaciółce prezent i wybrać się, aby chociaż najpierw z boku popatrzeć jaką dobrą zabawą i oderwaniem od rzeczywistości jest taniec w grupie uśmiechniętych i zadowolonych kobiet.

Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.
Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.
Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.