natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

LETNIE UKĄSZENIA

lip 22, 2014

Ciepłe dni sprzyjają kąpielom słonecznym, ściągamy okrycia wierzchnie, lubimy chodzić na boso. Sprzyja to ukąszeniom owadów. Co robić i jak samemu sobie pomóc?

 

 LETNIE UKĄSZENIA


UŻĄDLENIA PRZEZ PSZCZOŁY I OSY
Najpierw zdrap ze skóry żądło. Bardzo pomocna może się okazać karta kredytowa, nóż czy choćby paznokieć. Żądło nie powinno zalegać w skórze gdyż jest to mały zbiorniczek z powoli wydobywającą się trucizną. Nie używaj pęsety gdyż w ten sposób tylko ułatwisz truciźnie przedostanie się do organizmu. Po usunięciu żądła zrób opatrunek z octu winnego lub sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie. Truciznę z żądła pszczoły neutralizuje się substancją alkaliczną czyli np. sodą oczyszczoną, zaś żądlą os przeciwnie, najlepiej kwasem czyli octem winnym. Dzięki takim okładom zniknie zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie.
Kolejną doraźną pomocą może okazać się aspiryna. Rozkrusz tabletkę i dodaj wody. Gotową pastę nałóż na miejsce ukłucia, aspiryna przyśpieszy rozkład trucizny.
Nasze babcie stosowały także cebulę lub czosnek. Czosnek i cebula zawierają enzymy, które rozkładają substancje odpowiedzialne za tworzący się stan zapalny.
Warto także mieć w apteczce olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy. Wystarczy natrzeć użądlone miejsce kroplą takiego olejku i odczekaj 15 minut zanim zadziała. Zabieg możesz powtórzyć kilka razy.
Innymi domowymi sposobami równie dobrymi będzie użycie cukru lub maści nagietkowej, dla zmniejszenia obrzęku może okazać się pomocny lód.

 

NA KOMARY
Jak w przypadku użądlenia przez inne owady pierwszą doraźną pomocą będzie zwykła kostka lodu, na pewno zniweluje szczypanie i świąd. Doskonałym rozwiązaniem będzie użycie olejku eukaliptusowego, goździkowego i z mięty pieprzowej.

 

KLESZCZE
Wbrew powszechnej opinii iż kleszcza należy nasmarować wazeliną lub naftą, czy też przypalić go papierosem, to pod żadnym pozorem nie ryzykuj w ten sposób. Kleszcze zawierają w swoim jadzie trucizny, toksyny oraz groźne choroby, które pod wpływem „drażnienia" kleszcza uwalniają się prosto do naszego krwiobiegu. Jedynym właściwym sposobem jest usunięcie kleszcza pęsetom poprzez lekkie i energiczne wykręcenie go ze skóry. Jeśli boisz się samemu usunąć kleszcza, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, jednak nie pozwól aby kleszcz długo mieszkał w twojej skórze.

 

Słonecznik

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.