natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

Nie tylko o praniu

lis 6, 2013

Alternatywa dla proszku i nie tylko!

 

orzechy11.jpg

 

Orzechy piorące, choć trafniej byłoby nazywać je "mydlanymi" ze względu na ich szerokie zastosowanie, są w rzeczywistości wysuszonym na słońcu i pozbawionym pestki owocem mydleńca, drzewa z rodziny mydleńcowatych, rosnącego na niemal wszystkich kontynentach, ale głównie w Północnych Indiach i Nepalu, gdzie są używane od tysięcy lat do prania oraz jako uniwersalny środek czyszczący. Zawierają saponinę (glikozyd) - naturalny detergent.

Orzechy piorące mają szerokie zastosowanie. Oprócz prania w pralce oraz prania ręcznego - do których to czynności są wykorzystywane w pierwszej kolejności, można je również wykorzystywać do czyszczenia podług, szafek i sprzętów; jako środek myjący do zmywarki; jako szampon do włosów; jako preparat do czyszczenia srebra; jako środek do mycia zwierząt; a także jako płyn do kąpieli.

 

Korzyści ze stosowania orzechów piorących:

 • Ochrona środowiska – orzechy mydlane są w 100% naturalnym detergentem. Ulegają całkowitej biodegradacji, mogą być kompostowane,
 • Zdrowie – są hipoalergiczne. W szczególności polecane dla małych dzieci, osób o wrażliwej i delikatnej skórze, dla chorych na alergie i z problemami skórnymi,
 • Oszczędność – stosując orzechy mydlane można zaoszczędzić 50% wydatków przeznaczonych na kupno konwencjonalnych proszków do prania, czy środków czystości.

 

Jak używać orzechów piorących?

 

 1. Do prania w pralce - wsypać łupiny orzechów do płóciennego woreczka lub skarpety, dobrze zawiązać i umieścić w bębnie pralki razem z ubraniami. W praniu podstawowym wystarczą 3-4 łupiny, przy twardej wodzie lub mocniejszych zabrudzeniach 5–8. Nie ma potrzeby dodawania detergentu lub płynów zmiękczających. Łupiny można stosować ok. 2-4 razy w zależności od temperatury prania (im wyższa, tym szybciej wypłukuje się saponina, przez co działa skuteczniej, lecz wystarcza na mniejszą liczbę prań). Aby móc przechować orzechy do następnego prania, należy je wysuszyć.  Do prania białych rzeczy zaleca się stosowanie sody oczyszczonej z sokiem z cytryny lub octem (octu można również dodać do płukania, szczególnie w twardej wodzie), aby zapobiec naturalnemu szarzeniu tkanin. Dla zapewnienia praniu przyjemnego zapachu (po praniu w orzechach tkaniny nie mają żadnego określonego zapachu), wystarczy woreczek z orzechami skropić przed włożeniem do bębna pralki 10-15 kroplami ulubionego olejku eterycznego.
 2. Do prania ręcznego - do prania w bardzo niskiej temperaturze oraz do prania ręcznego zaleca się stosowanie wywaru z orzechów piorących w ilości pół szklanki na ok. 5-7l wody (miska lub zlew) lub 1 szklanki na pojemność pralki, ponieważ saponina trudniej rozpuszcza się w zimnej wodzie. W tak przygotowanym roztworze tkaniny należy namoczyć, a następnie prać jak zawsze. Szczególnie polecany do prania wełny, jedwabiu, bielizny oraz innych delikatnych tkanin.
 3. Do mycia naczyń w zmywarce -umieścić 3-4 łupiny orzechów piorących w koszyczku na sztućce oraz łyżkę sody oczyszczonej w przegródce na proszek do mycia i myć jak zwykle. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych detergentów lub nabłyszczaczy. Dla lepszego efektu można zastąpić nabłyszczacz octem spirytusowym i wybierać programy o wyższych temperaturach.
 4. Do ręcznego mycia naczyń- ostudzony wywar z orzechów piorących przelać do butelki z dozownikiem, dodać kilka kropli kwasku cytrynowego lub olejku cytrusowego o działaniu antybakteryjnym i stosować do mycia naczyń ręcznie.
  Aby przygotować wywar, należy 5-6 łupin orzechów zalać 0,5 l wrzątku i gotować na wolnym ogniu ok. 8-10 minut. Ostudzić, a następnie ponownie zagotować. Pozostawić na noc.
 5. Kąpiel oczyszczająco-relaksująca -do wanny z gorącą wodą dodać 2-3 łupiny orzechów w zamkniętym bawełnianym woreczku oraz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.


Uniwersalny odwar z orzechów piorących – 10-15 połówek łupin orzechów zagotować z 1 litrze wody. W stanie wrzenia utrzymać 10 min., a następnie pozostawić pod przykryciem. Gdy płyn ostygnie przecedzić. Tak przygotowany odwar należy przechowywać w lodówce do 10 dni. Można dodać kilka kropel soku z cytryny lub olejku eterycznego. Odwar może służyć jako:

 

 • Szampon – szczególnie polecany dla osób cierpiących na alergie i z wrażliwą skórą głowy, łupieżem
 • Szampon dla zwierząt – jest wysoce skuteczny przeciwko pchłom, wszom, a nawet kleszczom
 • Mydło w płynie – doskonale nawilża i regeneruje skórę
 • Uniwersalny środek czyszczący – do sprzętu w kuchni i łazience
 • Płyn do czyszczenia biżuterii – sporządzić gęstszy odwar, do którego należy dodać sok z cytryny
 • Naturalne pestycydy – spryskiwać rośliny, jeśli pojawiły się na nich mszyce
 • Repelent – saponina odstrasza komary

 

Unikalne właściwości orzechów piorących:

 Okłady z wywaru z łupinek orzechów mają bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe i kręgosłupowe. W Indiach od wieków w Ajurwedzie używano je na bolące i opuchnięte stawy nóg i rąk. Przyrządza się okłady z gęstego wywaru. Daje się do naczynia od 3- 5dkg orzeszków na 1/2litra wody. Gotujemy je na wolnym ogniu od 2-3 minut. Po wystygnięciu wywaru dokładnie wyciskamy dłońmi rozgotowane orzeszki, by  odzyskać z orzeszków  jak najwięcej substancji czynnych. Wywar przecedzamy przez gęste sitko – powinien mieć temperaturę pokojową. Opatrunek moczymy w wywarze i kładziemy na miejsce ,któremu chcemy pomóc. Owijamy bandażami, by opatrunek za szybko nie wysychał, można  go obłożyć liściem kapusty. Tak przygotowany kompres może być na miejscu któremu chcemy pomóc  kilka godzin. Po pierwszym okładzie zobaczycie już jego pozytywne oddziaływanie. Gęsty wywar przechowujemy w lodówce do 7 dni od czasu sporządzenia.

 

pochodzenie11.jpg

 

Saponina w orzechach piorących ulega całkowitej i szybkiej biodegradacji, dlatego wszelkie jej pozostałości mogą być bez przeszkód kompostowane, a także wylewane do gleby, można np. w pełni wykorzystywać "mydliny" z pralki do podlewania ogrodu, pod warunkiem, że nie używamy do prania żadnych dodatkowych syntetycznych detergentów, wybielaczy, odplamiaczy czy zmiękczaczy tkanin. Saponina jest naturalnym odpowiednikiem mydła więc nie należy resztek orzechów, czy wywarów z orzechów wrzucać bezpośrednio do wód powierzchniowych, stawów, rzek i jezior gdyż może być szkodliwa dla organizmów wodnych.

 

Aby uniknąć nawet minimalnego zagrożenia i w pełni wykorzystać orzechy piorące z punktu widzenia praktycznego i ekonomicznego, dobrym zwyczajem może być stworzenie cyklu otwartego użycia orzechów w domu - obieg może wyglądać następująco:

 

- pierwsze użycie w pralce (1-2 razy),

 

- drugie w zmywarce (1 raz),

 

- następnie zebranie większej ilości zużytych łupinek i przygotowanie wywaru

 

- końcowym etapem "wyczerpanych" łupinek będzie kompostowanie i całkowita biodegradacja.

 

Autor: Justyna Popowicz

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.