natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe ciało > AQUATERAPIA - LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI WODY

AQUATERAPIA - LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI WODY

sie 12, 2014

 

Na czym polega aquaterapia?


Aquaterapia to rodzaj czynności, które są wykonywane jako uzupełnienie lub kompensacja standardowej rehabilitacji w leczeniu chorób i urazów, takich jak m.in. : choroba zwyrodnieniowa stawów, ból pleców, ból szyi lub osteoporoza, urazy kończyn, choroby serca, skolioza, nadciśnienie, astma i inne choroby układu oddechowego, przepuklina dysków (powszechna wśród triatlonistów).

 

Celem aquaterapii jest złagodzenie dolegliwości spowodowanych przez te choroby, poprawa ogólnej kondycji fizycznej pacjenta oraz zapobieganie innym czynnikom ryzyka wynikającym bądź to z choroby, bądź z urazu. Terapeutyczne działanie wody pomaga również korygować wady postawy, a także znacząco wpływa na poprawę nastroju, m.in. dzięki odbywanym pod okiem instruktora praktycznym ćwiczeniom mobilizacyjnym, rozciąganiu i ćwiczeniu równowagi w wodzie.

 

Aquaterapia zapewnia również większą ruchliwość stawów, zmniejsza ciśnienie, poprawia krążenie i pomaga osiągnąć przyjemny stan relaksacji. Warto zauważyć, że ryzyko fizycznych uszkodzeń w czasie terapii w wodzie jest równe zeru, ponieważ nie ma możliwości szkodliwego wpływu wody na kręgosłup, czy stawy. Stosowanie aquaterapii pozwala również znacznie szybciej odzyskać fizyczną sprawność po przebytych operacjach lub w okresie rekonwalescencji niż to się dzieje w przypadku konwencjonalnych rodzajów rehabilitacji.

Dodatkowo aquaterapia wpływa doskonale na mięśnie, ponieważ ćwicząc w wodzie, musimy zwalczyć większy opór, tym samym wykonujemy dużo większą niż np. na siłowni pracę. Uczestnicy aquaterapii zyskują pewność siebie, gdyż są świadomi swoich postępów i szybko obserwują pozytywne rezultaty swoich wysiłków.

Aquaterapia, inaczej zwana hydroterapią w wolnym tłumaczeniu znaczy lecznictwo wodą, w każdej jej postaci – ciekłej, stałej i gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi temperatura i ciśnienie, które w odpowiednich ilościach, wartościach mają różne działania terapeutyczne. Aquaterapie pochodzi z czasów starożytnych, a dokładnie z Chin, Japonii oraz Rzymu. Została zapomniana na długi okres średniowiecza, po czym na nowo odkryto jej cenne walory w XVIII i XIX wieku.

Kąpiele w zimnej wodzie zwiększają zawartości hemoglobiny we krwi, co jest spowodowane pobudzeniem krążenia. Zmianom ulegają wartości ciśnienia tętniczego- zmniejsza się zarówno rozkurczowe, jak i skurczowe ciśnienie krwi, które ulega dalszemu obniżeniu po wysiłku fizycznym.


W trakcie ćwiczeń w wodzie nasz układ sercowo-naczyniowy ulega znacznemu usprawnieniu, polepsza się praca serca znika arytmia, normalizuje się ciśnienie krwi. W mózgu zachodzi zjawisko uwalniania endorfin, które likwidują stres i poprawiają samopoczucie. W wyniku falowania wody dochodzi do ćwiczenia równowagi. Pływanie oraz ćwiczenia w wodzie aktywują prawie wszystkie mięśnie. Oddychanie w wodzie ćwiczy mięśnie oddechowe.Środowisko wodne przyśpiesza pracę nerek, następują korzystne zmiany w układzie trawiennym – lepiej działają żołądek i jelita.


Pływanie hartuje nasz organizm,uodparniając go na przeziębienia, opóźnia też procesy starzenia się.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.