natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe ciało > NATURALNE ZASOBY LECZNICZE

NATURALNE ZASOBY LECZNICZE

mar 13, 2015

 

Terapia zdrojowa opiera się na bodźcowym oddziaływaniu na organizm. Do bodźców takich zaliczamy warunki klimatyczno - krajobrazowe oraz tzw. naturalne zasoby lecznicze stosowane w kuracji (wody lecznicze, gazy lecznicze, borowina). Na terenie naszego kraju występuje wiele źródeł wód o właściwościach leczniczych: solanki, wody siarczkowe, szczawy, wody radonowe.

 

Solanki dzielą się na zwykłe (zawierające sól kamienną) oraz solanki gorzkie. Powstają w wyniku ługowania złóż soli kamiennej lub skał osadowych pochodzenia morskiego. Solanki mogą być pochodzenia naturalnego jako wody mineralne, bądź wytworzone sztucznie. Oczywiście najlepsze są te pochodzenia naturalnego ze względu na najbardziej urozmaicony skład minerałów.

 

Kąpiele solankowe zalecane są w:

 

 • chorobach kręgosłupa pochodzenia reumatoidalnego
 • gośćcu
 • zwyrodnieniu stawów
 • chorobach związanych ze wzrostem napięcia mięśni
 • chorobach ortopedycznych
 • rwach kulszowych

 

Kąpiele przynoszą poprawę stanu zdrowia, zmniejszają dolegliwości bólowe i spowalniają przebieg choroby. Chorzy odczuwają poprawę już po kilku kąpielach. Działanie lecznicze kąpieli solankowych trwa nie tylko podczas samych kąpieli, ale również po ich zakończeniu. Spowodowane jest to odkładaniem się substancji leczniczych pochodzących z kąpieli w warstwie luźnej skóry. Dlatego też po ich zakończeniu nie należy opłukiwać ciała. Należy je delikatnie osuszyć ręcznikiem, chyba że skóra jest bardzo wrażliwa, albo podrażniona. Wtedy niestety należy ją opłukać.

 

W sanatoriach kąpiele solankowe mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo. Pacjenci mogą w ich trakcie ćwiczyć, dodatkowo wzmacniając mięśnie kręgosłupa. Czasami kąpiele połączone są z masażami wodnymi lub natryskami. Chorzy powinni korzystać z kąpieli przynajmniej raz w tygodniu.

 

Wody siarkowe (siarczkowo-siarkowodorowe) zawierają wolny siarkowodór, bądź rozpuszczony w wodzie wodorosiarczek. Proces ich powstawania zachodzi w głębi ziemi przez saturowanie siarkowodorem wód o małej mineralizacji, zwłaszcza o kwaśnym odczynie. Siarkowodór uwalnia się w wyniku wietrzenia i rozpuszczania gipsów i anhydrytów.Woda siarczkowa ma bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie, co potwierdzają niezależni eksperci.

 

Kąpiele w wodach siarczkowych zalecane są w:

 

 •  chorobach układu ruchu o charakterze zwyrodnieniowym
 • przewlekłych chorobach zapalnych np. zapalenie stawów kręgosłupa
 • reumatoidalne zapalenie stawów o mniejszej aktywności
 • niektóre choroby skóry
 • wybrane choroby układu nerwowego
 • zespoły bólowe oraz zaburzenia krążenia obwodowego o charakterze miażdżycowym
 • obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów

 

Działanie wody siarczkowej zaczyna się już w momencie zetknięcia skóry z powierzchnią wody. Działa ona jak naturalny peeling, a oprócz tego ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Zmiękcza i delikatnie złuszcza naskórek, co sprawia, że skóra staje się miękka w dotyku i sprężysta. Dodatkowo wpływa na lepsze ukrwienie tkanek oraz poprawia metabolizm.

Efekty kuracji miejscowej wodami zauważalne są już po godzinnej kąpieli. Jednak, jak to bywa w przypadku kuracji leczniczych, z kąpieli w wodzie siarczkowej można korzystać dopiero po konsultacji lekarskiej.

 

Szczawy powstają z wód podziemnych przez nasycenie dwutlenkiem węgla, w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, najczęściej w procesach wulkanicznych. Mogą powstawać także w sąsiedztwie złóż torfowych, gdzie w wyniku reakcji chemicznych uwalnia się CO2 w formie pęcherzyków. Zawierają wodorowęglany wapnia i sodu. Najczęściej spotykane to: szczawy wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe i wodorowo–węglanowo–magnezowo–sodowo-żelaziste.


Kąpiele w wodach wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe i wodorowo–węglanowo–magnezowo–sodowo-żelaziste zalecane są w:

 

 •  zmniejszeniu napięcia mięśniowego
 • nadpobudliwości
 • powodują spadek ciśnienia tętniczego i zwolnienie akcji serca

 

Wody radoczynne zawierają małe ilości pierwiastka promieniotwórczego – radonu. Niskie stężenia radonu wykazują działanie lecznicze. Wydziela on się ze skał i przenika do wód podziemnych.


Kąpiele w wodach radoczynnych zalecane są w:

 

 •  celu zwiększenia ukrwienie narządów oraz zwiększenie intensywności procesów biologicznych
 • produkcji hormonów tropowych przysadki (działających na nadnercza, narządy płciowe i tarczyce)
 • obniżenie ciśnienia tętniczego
 • reumatyzmie
 • chorobach skóry
 • przewlekłych chorobach zapalnych układu oddechowego
 • zaburzenia krążenia obwodowego będącego wynikiem głównie stanów miażdżycowych
 • chorobach reumatoidalnego zapalenia stawów
 • nerwicach

 

Kąpiele radoczynne są stosowane w kilku seriach (od 8 do 12). Odbywają się co 1 – 3 dni, w temperaturze 32 – 37 stopnia Celsjusza. Kąpiele te trwają od 15 do 20 minut.


Ubocznym – choć niekoniecznie niemiłym – skutkiem kuracji jest czasem wzrost libido. Z uwagi na silne działanie bodźcowe i radioaktywne, radon nie jest jednak zalecany dla dzieci, ludzi osłabionych ostrymi stanami chorobowymi i osób z nowotworami.

W uzdrowiskach wykorzystywana jest również borowina - biologicznie czynny rodzaj torfu. Zawarte w borowinie substancje organiczne (kwasy humusowe, fulwonowe, węglowodany, garbniki, bituminy) oraz sole (żelazowe, wapniowe, glinkowe, krzemionka) nadają jej właściwości przeciwzapalne, ściągające, przeciwbólowe, bakteriobójcze.

Profil leczniczy poszczególnych miejscowości uzdrowiskowych wynika z zróżnicowanego położenia geograficznego, warunków klimatycznych, charakterystycznej jonizacji powietrza, temperatury, ciśnienia atmosferycznego, obecności naturalnych bogactw leczniczych. Istotą leczenia uzdrowiskowego (balneoterapii), jest wspólne oddziaływanie wszystkich tych czynników na organizm. Aby leczenie metodami uzdrowiskowymi było skuteczne, musi być przeprowadzone w odpowiednio długim czasie, a bodźce lecznicze powinny być właściwie dawkowane.

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.