natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe ciało > W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

sie 7, 2015

 

 

Dlaczego aktywność fizyczna jest dla naszego zdrowia tak ważna?


     Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w naszym życiu, zarówno dla młodych osób jak i dla starszych. Jazda na rowerze, biegi, pływanie to tylko niektóre z możliwości jakie daje nam sport. Uprawianie sportu nie tylko wpływa pozytywnie na wygląd naszej sylwetki, na stan psychiczny i lepszą wydolność organizmu ale także zapobiega wielu chorobom, takim jak nadciśnienie czy cukrzyca.


W zależności od rodzaju aktywności fizycznej wyróżniamy wysiłek typu aerobowego, np. bieganie, pływanie i anaerobowego np. krótki bieg, podnoszenie ciężarów.


Podczas odchudzania czy poprawy zdrowia zaleca się wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń w zależności od pory roku, wieku, kondycji zdrowia, dnia tygodnia oraz własnych upodobań.


Bardzo istotna jest systematyczność w podejmowanym treningu

 

      Główna część treningu powinna trwać 30-40 min i być poprzedzona 5 min rozgrzewką, a zakończona 10-15 min ćwiczeń wyciszających.Jeśli ktoś zacznie, najczęściej nie rezygnuje. Oprócz poprawy wyglądu, stanu zdrowia zwiększa się uczucie szczęścia, poprawia się nasze samopoczucie.

Dzięki aktywności fizycznej możemy rozładować nagromadzone emocje i rzadziej sięgamy po słodycze. Sport jest nośnikiem wielu wartości, to doskonalenie ciała i ducha.


Sprawdź ile kalorii spalasz dzięki Twojej ulubionej aktywności fizycznej?

 

Ćwiczenia umiarkowane              Ćwiczenia energiczne
- Siedzenie 100 kcal/h                    - Szybki marsz 350 kcal/h
- Gotowanie 188 kcal/h                   - Gimnastyka, siatkówka    300 kcal/h
- Prasowanie 248 kcal/h                  - Taniec, tenis 420 kcal/h
- Odkurzanie 260 kcal/h                  - Koszykówka 540 kcal/h
- Spacerowanie 240 kcal/h              - Piłka nożna 600 kcal/h
                                                        - Bieg 660 kcal/h

 

     Codzienne powtarzanie tych czynności powoduje spalanie całkiem dużej ilości kalorii. Nie każdy może pozwolić sobie na 30min codziennego treningu zdrowotnego.


W czasie uprawiania sportu i wysiłku fizycznego bardzo ważne jest odpowiednie odżywanie


     Posiłki spożywane przed lub po treningu powinny być lekkostrawne. Niewskazane są produkty wzdymające i wysokotłuszczowe. Posiłek powinien być strawiony przed lub w trakcie treningu, ponieważ dostarczanie energii mięśniom to główny cel jedzenia przed ćwiczeniami. Niestrawiony pokarm obciąża żołądek spowalniając pracę przewodu pokarmowego i powodując dolegliwości bólowe brzucha. Aby spożyty posiłek nie wpływał negatywnie na formę podczas treningu, należy wybierać produkty stosunkowo ubogie w białko, tłuszcze i błonnik. Substancje te opóźniają bowiem proces opróżniania żołądka i pomagają zachować sytość na dłużej. Znacznie lepszym wyborem jest porcja płatków pełnoziarnistych z niskotłuszczowym mlekiem oraz nieduży banan. Taki posiłek spożyty godzinę przed treningiem dodaje energii, ale nie obciąża żołądka.

 

 

 

514e9c40c1148737b3c38c347c12865f.jpg

 

 

      W czasie ćwiczeń fizycznych intensywnie pracują mięśnie, co jest równoznaczne ze spalaniem kalorii i wydzielaniem dużych ilości ciepła. Aby organizm nie przegrzał się w trakcie treningu człowiek poci się, by się ochłodzić. W skład potu wchodzi woda (około 98%), glukoza, mocznik, aminokwasy oraz elektrolity. Jeśli ćwiczący nie uzupełnia na bieżąco strat wody w organizmie jest narażony na odwodnienie. Stan ten objawia się wzmożonym uczuciem pragnienia, ograniczonym wydzielaniem śliny, suchością w ustach, osłabieniem, zaczerwienieniem skóry, rozdrażnieniem, a także problemami z koordynacją ruchów. Odwodnienie może być groźne dla zdrowia – niedobór wody może prowadzić do zmniejszenia objętości moczu. Jest to naturalna reakcja organizmu na utratę płynów i zbyt małą podaż wody. Zatrzymanie substancji toksycznych w organizmie jest jednak niekorzystne, może bowiem prowadzić do wystąpienia zaburzeń pracy różnych narządów.

 

Aktywność fizyczna zwiększa wydatek energetyczny, co sprzyja zmniejszaniu masy ciała.


      Tradycyjny program ćwiczeń dla osoby otyłej, borykającej się z innymi chorobami dieto-zależnymi powinien uwzględniać nie tylko konieczność poprawy wydolności układu krążenia i oddechowego, lecz obejmować również ćwiczenia siłowe i poprawienie giętkości oraz aktywny styl życia. Dlatego należy wdrożyć do codziennych obowiązków jak największą ilość aktywności fizycznej. Przykładem może być wspomniany wcześniej spacer, wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, wyjście do pracy później i podbiegnięcie do autobusu itp. Tego typu aktywność fizyczna może zaaklimatyzować osoby otyłe do regularnych ćwiczeń fizycznych, a poza tym uczą ich nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Jeżeli chodzi o formę wysiłku, to osobom otyłym poleca się najczęściej:

  • jazdę na rowerze,
  • nordic walking
  • oraz sporty wodne.

 

Komentarze

Napisz odpowiedź




(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.