natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Zdrowe ciało > ZESPÓŁ BOLESNEJ OSTROGI PIĘTOWEJ

ZESPÓŁ BOLESNEJ OSTROGI PIĘTOWEJ

lut 20, 2015

 

Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza cię nawet wtedy, gdy siedzisz lub leżysz, w nocy. Przyczyną bólu pięty może być tzw. ostroga piętowa, powstała w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w okolicy kości piętowej.

 

Ostroga piętowa jest  wieloletnią zastygłą naroślą pojawiającą się w okolicy pięty.

 

Kto jest narażony?

 

  • kobiety chodzące na obcasach
  • sportowcy
  • osoby z nieprawidłowo dobranym obuwiem
  • osoby otyłe
  • osoby z płaskostopiem
  • osoby o nieprawidłowym chodzie
  • osoby wykonujące prace na stojąco

Leczenie ostrogi piętowej :


Zachowawcze- prowadzące do zlikwidowania stanu zapalnego, a tym samym bólu. Polega na stosowaniu specjalnych wkładek odciążających piętę, stosowaniu miejscowych maści przeciwbólowych/przeciwzapalnych, lub doustnych leków o takim samym działaniu. Dodatkowo lekarz może zlecić zabiegi fizykoterapeutyczne (ultradźwięki, jonoforeza). Stosować też można napromienianie (promienie X) w celach leczenia przeciwzapalnego.


Chirurgiczne – bardzo rzadko stosowane, w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego,  ostrogi piętowe usuwa się chirurgicznie.


Domowe sposoby na ostrogi piętowe


- Najprostszym sposobem na ostrogi piętowe jest wykorzystanie przeciwbólowych właściwości chłodu. Polega to na bezpośrednim stosowaniu kostki lodu w obrębie bolesnego obszaru pięty. Możesz również wykorzystać przedmioty takie jak zmrożona puszka czy butelka. Taki chłodzący kompres przykłada się do powierzchni skóry na okres około 5-10 minut. Nie należy przekraczać tego czasu, gdyż może to grozić odmrożeniem skóry.


- Smarowanie stopy Olejem rokitnikowym. Usiądźmy wygodnie, opierając jedną nogę na udzie drugiej. W tej pozycji masujmy podeszwę stopy okrężnymi ruchami, delikatnie ją głaszcząc i ugniatając.

 

- Ćwiczenia. Proste ćwiczenia wykonywane przez kilka minut rozluźnią mięśnie stopy i rozciągną rozcięgno. Możemy gołą stopą toczyć butelkę po podłodze lub położyć stopę na piłeczce do golfa i rolować stopę. Inne ćwiczenie: – kładziemy ręcznik na podłodze, a na nim stopę, następnie „zaciągamy" ręcznik palcami do siebie. Stopa oparta na pięcie, a palce ściągają ręcznik.

 

- Wkładki i Podpiętki. Zapaleniu rozcięgna sprzyja płaskostopie. Jeśli je mamy, trzeba nosić specjalnie dobrane wkładki ortopedyczne. Gdy stopy są koślawe, warto zadbać o żelowe lub silikonowe podpiętki do obuwia. Buty noszone na co dzień powinny mieć grubsze i elastyczne podeszwy, co chroni stopę przed mikrourazami. Nie powinny być zupełnie płaskie, ale niewskazany jest też wysoki obcas – najlepiej, by miał wysokość od 1 do najwyżej 3 centymetrów.

 

Inne :

- kompres z miodu i kapusty – umyte stopy posmarować miodem (prawdziwym!nie sztucznym) i obłożyć stłuczonymi liśćmi z białej surowej kapusty, założyć skarpetę na noc
- moczenie nóg , najlepiej przed snem w rozgotowanych obierkach z ziemniaków, kilka razy dziennie przez 2, 3 tygodnie.
- nasmarować bolesne miejsce oliwką, a następnie przyłożyć utartą czarną rzepę,szmaciany opatrunek, ceratkę, aby nie przeciekało i zawinąć. Rano umyć stopę i posmarować oliwą.
-okładanie stopy 4 razy dziennie liśćmi z orzecha włoskiego

 

Profilaktyka ostrogi piętowej


Ostatnim bardzo ważnym elementem rehabilitacji jest wdrożenie zachowań, które będą wymuszały prawidłowe ustawienie oraz obciążanie stopy by uniknąć kolejne przeciążenia oraz podrażnienia rozcięgna podeszwowego. W tym przypadku należy:
unikać przeciążenia stopy,
dobrać odpowiednie, wygodne obuwie,
utrzymywać właściwą masę ciała,
kontrolować prawidłową oś kończyny dolnej tak by unikać koślawienia stopy.

 

Bardzo ważne jest to, aby pomimo dolegliwości bólowych związanych z ostrogami piętowymi, nie rezygnować z umiarkowanej aktywności fizycznej

Pamiętaj o tym, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o leczeniu ostróg piętowych bądź uśmierzaniu bólu tym spowodowanego, skonsultować się z lekarzem.

tresc

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.