natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

ALA MA KOTA, A TY?

kwi 9, 2014

Wierny przyjaciel, towarzysz, który potrafi jednym gestem wprowadzić nas w dobry nastrój, daje radość, wpływa pozytywnie na zdrowie...Nasz czworonóg to nie tylko pozytywy, a członek rodziny, który także ma swoje potrzeby i bolączki. Nowe zwierzę to nie pies na łańcuchu, czy "dizajnerski dodatek do rustykalnej komody". Mieć zwierzę? Jeśli tak to jakie?

 Zwierzęta

Zabierając zwierzaka do swojego domu należy wykazać się przede wszystkim odpowiedzialnością i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

  1. Czy mamy dość czasu aby poświęcić czas zwierzęciu?

 

Każdy pupil domowy wymaga opieki, towarzystwa, ale i nauki. Zanim pies czy kot nauczą się załatwiać swoje potrzeby w odpowiednim miejscu, najpierw musisz je tego nauczyć i mieć czas żeby np. wyjść z psem na podwórko czy spacer. Kotu wystarczy kuweta lecz też wymaga poświęcenia uwagi. Nasz tryb życia, praca i obowiązki muszą być na tyle elastyczne aby zwierzę nie przebywało całymi dniami samotne w domu. Zwierzę także potrzebuje ruchu i zabawy oraz towarzystwa samego w sobie, tak jak każdy człowiek. Dobrze jeśli w domu mamy więcej osób między którymi można podzielić obowiązki i czas dla zwierzaka. Oprócz spacerów musimy mieć czas na pielęgnację, czyszczenie kuwety, klatki czy legowiska.

 

  1. Czy nasze otoczenie nadaje się do posiadania zwierzaka?

 

Dom, czy blok? Zwierzęta o dużych gabarytach takie jak np. dog niemiecki czy potrzebujące dużej dawki ruchu jak np. husky nie nadają się do mieszkania w bloku. Przy zwierzętach głośnych trzeba mieć także na uwadze sąsiadów. Ważnym aspektem jest także czy w naszym mieszkaniu znajdziemy kąt na np. legowisko, klatkę dla ptaka czy chomika? Dodatkowo należy upewnić się czy nikt w domu nie cierpi na alergię i wziąć pod uwagę fakt do jakich rozmiarów może urosnąć zwierzak.

 

  1. Jaka rasa?

 

Jeśli posiadamy dzieci należy dobrać zwierzę w taki sposób aby mogło żyć w zgodzie z naszymi pociechami. Oczywiście w większości przypadków to kwestia wychowania zwierzęcia i dzieci. Jednak są pewne predyspozycje każdej z ras które mogą nam ułatwić lub utrudnić kontakty dziecko-pies. Są bowiem rasy, które wolą spokój i nie przepadają za zabawą. Jeśli jednak nie mamy dzieci, a w najbliższym czasie decydujemy się na założenie rodziny to warto przełożyć decyzję o zakupie zwierzaka na później. Dziecko diametralnie zmienia naszą rutynę, nie wiemy czy znajdziemy w niej dostatecznie dużo czasu na poświęcenie uwagi, a także pieniędzy...

 

Nasz charakter także ma znaczenie przy wyborze pupila, jeśli jesteśmy domatorami lepiej sprawdzi się posiadanie kota, jeśli zaś lubimy sport i spacery dobrze jeśli wybierzemy aktywnego psa. Każde zwierze ma dodatkowo coś takiego jak dziki instynkt i nie możemy do końca przewidzieć każdej jego reakcji, więc na właścicielu spoczywa odpowiedzialność za zachowanie pupila. Odradzamy trzymanie zwierząt dzikich. Wąż, kameleon itp. są stworzone do życia w środowisku naturalnym, tam czują się najlepiej, domowe warunki są dla nich więzieniem. Dodatkowo niektóre gatunki wymagają pozwoleń lub są całkowicie zakazane.

 

  1. Hodowla czy schronisko?

 

Adopcja ze schroniska to wielki gest i ogromna radość dla psa czy kota, jednak należy wziąć pod uwagę koszty ewentualnego leczenia, szczepienia i odrobaczenie, wiek zwierzęcia, który jest określony „na oko” oraz charakter zwierzaka, który już może być w dużej mierze ukształtowany. Jeśli zwierzak z hodowli to tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na warunki hodowli, opinie oraz stan fizyczny, psychiczny suki i młodych. W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają pseudo hodowle, gdzie w celach zarobkowych w fatalnych warunkach rozmnaża się wartościowe, czy unikalne rasy. Konsekwencją kupna psa w pseudo hodowli mogą być choroby przekazywane genetycznie, a nawet śmierć zwierzaka!

 

  1. Czy stać mnie na zwierzaka?

 

Szczepienia, odrobaczanie, urazy, choroby, alergie, urazy to tylko wydatki na weterynarza, który należy pamiętać nie jest w żaden sposób dofinansowany. Ponosimy 100% kosztów także na leki dla naszych pupili. Do tego regularne wyżywienie, pielęgnacja oraz koce, buda, klatka, smycz, miski i inne potrzebne przedmioty także kosztują. Szkody te w domu czy wyrządzone innym przez naszego pupila mogą także słono kosztować. Pamiętaj o obowiązku płacenia podatku za psa i weź pod uwagę ewentualne ubezpieczenie.

 

Przedyskutuj z rodziną wszystkie aspekty, nie daj się ponieść chwilowemu zachwytowi słodkiej mordki czy dzióbka, bo zwierzę to obowiązek, którego nie można tak po prostu zaniedbać. Jeśli zaś okażemy mu czas i dobroć to odpłaci się ogromem miłości i radości. Pamiętaj że za to co sobie oswoiłeś jesteś odpowiedzialny już na całe życie!


Serwis dla miłośników zwierząt: http://mojpupil.pl/

 

cat_kot_katze.jpg

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.