natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Nasze zwierzaki > NATURALNE METODY POMOCY DLA ZWIERZĄT

NATURALNE METODY POMOCY DLA ZWIERZĄT

cze 27, 2014

Dbamy o siebie i o rodzinę, kupujemy witaminy, staramy się żyć zdrowo i unikać sytuacji zagrażających naszemu organizmowi, czy dbamy jednak o naszych cichych przyjaciół? Nasi wierni towarzysze życia zwierzęta, też czasami potrzebują pomocy, dają wyraźne znaki. Jak im pomóc?


Biegunka
Najlepiej „przegłodzić" trochę zwierzaka, czyli przez kilka dni nie podawać mu pokarmów stałych, jednak należy pamiętać że nie można odwodnić zwierzaka. Należy mu podawać dużo wody z roztworami elektrolitów. Jeśli nie chce pić podajemy mu do lizania lub gryzienia kostki lodu. W pierwszym dniu głodówki uspokajamy podrażniony żołądek zwierzęcia podając mu np. kilka łyżeczek sproszkowanej kory wiązu amerykańskiego zmieszanej z sokiem jabłkowym, co sprzyja rozwojowi flory bakteryjnej w jelitach. Po ustaniu biegunki należy zwierzęciu podawać dietetyczne jedzenie, np. na bazie ryżu gotowanego. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2 dni, jest krwawa lub powoduje ból, konsultujemy się z weterynarzem. Należy się zastanowić przede wszystkim z czego zwierze ma biegunkę. Czy stare jedzenie? Czy może pupil ma dostęp do kosza z odpadkami? Co jest przyczyną takiego stanu?

 

Ból
Najlepiej nie przeszkadzać zwierzęciu i zapewnić mu spokój i wygodne miejsce do leżenia gdzie nikt mu nie będzie przeszkadzać. Dla złagodzenia bólu zwijamy w ręcznik butelkę z gorącą wodą i kładziemy ją na posłaniu, aby było mu cieplej.

 

Kłopoty z zębami i dziąsłami
Dajemy psom i kotom twarde rzeczy do gryzienia, najlepiej chrupkie warzywa, dzięki tarciu zapobiegniemy gromadzeniu się kamienia nazębnego, który może prowadzić do chorób dziąseł.
Jeśli mamy szczeniaka i wyrastają mu nowe ząbki to uśmierzysz mu ból namaczając ręcznik i wkładając go na jakiś czas do zamrażarki. Zimno łagodzi ból podrażnionych dziąseł.

 

Ciekawostka: Jeśli zwierzę cierpi na alergię, pozostawiamy je w łazience gdyż para ukoi podrażniony nos.

POMOCY DLA ZWIERZĄT


Łupież
Do psiego pożywienia dodajemy kwas linolowy, jego najlepszym źródłem jest olej z nasion krokosza barwierskiego lub słonecznikowy. Można także podawać oliwę z oliwek.

 

Oparzenia
Polewamy oparzone miejsce zimną wodą. Na oparzenia możemy nanieść odrobinę żelu z aloesu lub przykładamy liście żywokostu. Szczególnie należy uważać na oparzenia słoneczne zwierząt o krótkiej sierści czy jasnej skórze. Unikajmy zostawiania zwierzaka na zewnątrz w gorące dni zwłaszcza między 11.00-14.00. Oparzenia możemy także spryskać wodą zmieszaną z oczarem wirginijskim.

 

Otarcia i zadrapania
Oprócz zdezynfekowania rany środkiem antyseptycznym, możemy nanieść maść z arniki na otarcia lecz staramy się nie używać wacików, które mogą pozostawić włókna w swojej ranie. Należy także ranę zabezpieczyć przed tym aby pies pies jej nie drapał i nie podrażniał.

 

Zapalenie dróg moczowych
Podajemy psu od 250-1000 mg soku żurawinowego, to pomoże zakwasić mocz. Podobnie zadziała witamina C i sok z owoców cytrusowych. Jeśli jednak w moczu jest widoczna krew niezwłocznie udaj się do weterynarza!

 

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.