natural medicine, cosmetics & well-being
reklama

OBROTNA SOWA

lip 15, 2014

    Sowy to tajemnicze ptaki, które stały się bohaterami wielu przysłów, legend i zabobonów.
Z jednej strony prześladowane przez człowieka ze względu na złą sławę jaką im przypisano im w ludowych podaniach. Z drugiej - od wieków uważane za symbol mądrości i wiedzy. W Polsce występuje 13 gatunków, 11 lęgowych. Wszystkie chronione.

 

 

Sowa


    Obejmuje gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia. Zamieszkują cały świat, prowadząc zasadniczo osiadły tryb życia, lecz niektóre północne populacje koczują lub stały się wędrowne. Sowy przeważnie polują nocą . Mają doskonały wzrok , co sprawia że są szczególnie niebezpieczne dla takich zwierząt jak myszy , szczury czy dla norek .
Sowy są bardzo specyficznymi ptakami , mają zdolność obracania głowy o 360 stopni co z pewnością robi wrażenie. Co ciekawe sowy nigdy nie polują i nie łapią pożywienia w locie , zawsze czynność ta odbywa się na ziemi . Tak więc sowy również pięknie pikują w dół w celu zabicia jakiegoś gryzonia.


    Ogólnie mówiąc ptaki te są bardzo ciekawymi obiektami do obserwacji . Wprawdzie większość sów poluje używając przede wszystkim słuchu, ale charakteryzują się one również doskonale rozwiniętym wzrokiem, dostosowanym do widzenia w słabym oświetleniu. W porównaniu do ptaków dziennych, np. gołębi, oko sowy jest do 100 razy wrażliwsze na światło. Zwierzęta te posiadają oczy tunelowe. Oznacza to, że potrafią przybliżyć sobie obraz niczym człowiek lornetką. Wiąże się to jednak z zaniżeniem kąta widzenia, który bez przybliżenia wynosi 110 stopni, z czego jedynie 70 stopni znajduje się w zakresie widzenie stereoskopowego pozwalającego widzieć w 3 wymiarach. Wszystko to umożliwia sowom absolutnie precyzyjne namierzenie ofiary. Potem już tylko nieprawdopodobna koncentracja i utrzymanie celu, nawet jeśli ten szybko się porusza.
Wiadomo już, dzięki czemu sowy potrafią obracać swoje głowy nawet o 270 stopni, nie robiąc sobie przy tym krzywdy. Amerykańscy badacze dokładnie przyjrzeli się ich anatomii i odkryli kilka zadziwiających cech organizmów tych zwierząt. Żeby sprawdzić, na czym polega niezwykła zdolność sów do obracania głową, najpierw wprowadzono kontrast do naczyń krwionośnych kilkunastu martwych przedstawicieli tych ptaków. Potem, za pomocą tomografu komputerowego, sprawdzono jak udający krew płyn rozprzestrzeniał się w tętnicach sów. Następnie naukowcy przekręcili sowom głowy i przyjrzeli się temu, co się stanie.
Okazało się, że naczynia krwionośne u podstawy czaszki, odrobinę poniżej żuchwy, powiększały się pod wpływem przybywającego kontrastu. Płyn następnie gromadził się w "zbiornikach", co świadczy o tym, że sowy miały zapasy krwi, z których korzystały podczas obrotu głową. To niezwykła właściwość - u większości zwierząt tętnice zmniejszają się, kiedy te oddalają się od serca. Niestety liczebność sów maleje. Jedną z głównych przyczyn spadku liczebności sów w Polsce jest zmiana warunków siedliskowych. Degradacja lasów, intensywna gospodarka leśna i przede wszystkim wyrąb starych drzewostanów, martwych i żywych drzew dziuplastych, zmniejsza liczbę schronień dla sów, ich miejsc lęgowych i spiżarni. Również ciągła presja ze strony człowieka, który często tępi sowy i ogranicza ich miejsca lęgowe w swoim sąsiedztwie ze względu na brak wiedzy o pożytecznym oddziaływaniu tej grupy ptaków na otoczenie.

 

tresc

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.