natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Zdrowa czytelnia > Nasze zwierzaki > Starość Twojego przyjaciela

Starość Twojego przyjaciela

lut 19, 2014

Choć stopniowo wydłuża się czas ludzkiego życia jak i naszych pupili, to warunkiem długowieczności w obu przypadkach jest dbanie o dobrze zbilansowaną dietę i ruch. To ile będzie żył twój pies zależy także od rasy, predyspozycji genetycznych, zdarzeń losowych, wielkości psa oraz jego właściciela. Starość to naturalny, nieunikniony proces, jednak jak najdłużej zachować przy sobie naszego przyjaciela?

Sama zaczynam borykać się z tym problemem. Mój pies rasy shar-pei ma 7 lat, zaczynam zauważać pierwsze symptomy świadczące o tym, że mój pupil nie jest już beztroskim łobuzem. Jak w takim razie możemy zauważyć pierwsze symptomy i przede wszystkim jak naszemu pupilowi pomóc?

 

stary pies


Podobnie jak u ludzi zauważymy pierwsze siwe włosy. Najczęściej u piesków siwe włosy zaczynają się ukazywać w okolicy pyszczka. Drugim dość istotnym i widocznym symptomem jest spowolnienie aktywności, mniejsze zainteresowanie otoczeniem, czy niedostateczne zainteresowanie zabawą. Pies także może mieć problem z koncentracją i skupianiem uwagi na poleceniach, spowodowane to może być stopniową utratą wzroku i słuchu, a także zaburzeniem przewodzenia nerwowego do mózgu i z mózgu. Spowolnieniu ulega także spożywanie posiłków przez psa, czasami pies może stopniowo tracić smak i węch. Ważne, aby w tym okresie zadbać o zęby i dziąsła, sprawdzać czy nie narasta kamień oraz czy zęby nie wypadają, gdyż w takim przypadku należy zadbać, aby pożywienie było bardzo rozdrobnione, bo dodatkowo pies wraz z biegiem lat ma zwolniony metabolizm oraz gorsze trawienie.
Wrażliwość na zmianę temperatur to także widoczny czynnik. Brak chęci na spacery gdy pada śnieg na zewnątrz oraz latem gdy temperatura jest za wysoka. Zadbajmy aby nasz czworonóg jak najmniej dotkliwie odczuwał te zmiany. Latem zadbajmy o chłodną wodę i legowisko ustawione gdzieś w cieniu. Zimą zaś zadbajmy o okrycie dla psa (nie wstydźmy się tego!) i dodatkową wyściółkę legowiska.
Więcej pije, częściej je, w takiej sytuacji należy psa częściej wyprowadzać. Symptomy te mogą świadczyć o początkach cukrzycy lub problemie z nerkami. Depresja, starczy lęk przed samotnością, co za tym idzie nocny niepokój, budzenie właściciela, chęć wejścia do łóżka. Nie denerwujmy się na naszego przyjaciela, pozwólmy mu na więcej niż do tej pory, musimy zrozumieć, że ten stan zaczyna być dla niego tak samo uciążliwy jak dla nas.
Słabną mięśnie, coś strzyka w kościach, zmienia się chód. Może dochodzić do stanu zapalnego kości i stawów, demineralizacji kości, zmniejsza się także masa mięśni. Codzienne czynności zajmują mu więcej czasu, dłużej się przeciąga, siusia kucając.

 

Jak pomóc mojemu przyjacielowi?
Przede wszystkim musisz wykazać się większą wyrozumiałością. Zadbaj o spokój dla psa, unikaj głośnej muzyki, staraj się zaoszczędzić mu huku i niespodziewanych głośnych dźwięków, zaoszczędź mu stresu. Niech jego legowisko będzie wygodne i przestronne. Jeśli pies zostaje sam w domu dla uniknięcia napięcia możesz mu puścić cicho radio. Nie karć psa, czego nie nauczył się do tej pory już nie nadrobisz. Nietrzymanie moczu, czy niekontrolowane szczekanie to nie objaw nieposłuszeństwa. Zapewnij mu odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, ale nie przesilaj psa. Staraj się unikać schodów oraz miejsc gdzie pies może „mieć pod górkę".Dieta to niezwykle ważna rzecz, jak zostało wyżej nadmienione starszy pies musi mieć drobny, miękki pokarm, który potem łatwo strawi. Na rynku są dostępne już odpowiednio zbilansowane karmy dla seniorów, można je dodatkowo rozmoczyć wodą dla lepszego komfortu spożywania. Nie dopuszczaj do nadwagi psa! Obserwuj, gdyż np. częste sapanie może być objawem chorób serca. Jeśli zauważasz niekontrolowane drgawki, rozpalony pysk zbadaj temperaturę. Jeśli przekracza 39 st. C, reaguj, obniżając ją np. okładami z ręcznika namoczonego zimną wodą. Po każdym takim incydencie należy zrobić badania psu, gdyż może to być początek np. niewydolności nerek. Jeśli widzisz, że dotyk lub niektóre czynności sprawiają psu ewidentny ból-nie czekaj-udaj się do weterynarza. To czy „wesołe będzie życie staruszka" zależy w głównej mierze od ciebie. Zaakceptuj ten stan i pamiętaj, że to ten sam mokry nochal, który zawsze czekał na ciebie pod drzwiami z merdającym ogonem...

Komentarze

Napisany przez Sabinka dnia
Hej hej bardzo mądry artykuł wielkie dzięki za dodanie :)
Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.