natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Inicjatywy > Hotel dla pszczół

Hotel dla pszczół

mar 11, 2014

W ostatnich dziesięcioleciach człowiek wywarł bardzo silny wpływ na środowisko życia pszczół dziko żyjących. Przyczynił się do zmniejszenia ich liczebności. Powstające monokultury leśne i rolnicze, chemiczne środki ochrony roślin, głęboka orka, likwidowanie miedz, wycinka drzew i wypalanie traw, zmiany klimatyczne i choroby pozbawiają owady schronienia i bazy pokarmowej w postaci chwastów.



Co zrobić, żeby mieć u siebie taki hotel?

 

Wiosenne porządki to idealny czas na przygotowanie w swoim ogrodzie takiego hoteliku dla pszczół. Do jego zbudowania wystarczy niewielka sterta liści,szyszek, kora. Kamienie, cegły, kafle, deseczki , pieniek z nawierconymi otworami. To najprostszy, naturalny sposób aby pomóc owadom zagościć w takim przyjaznym hotelu. Różnorodność zastosowanych materiałów oraz różne rozmiary otworów przyciągają zróżnicowane gatunki owadów. Wywiercone w drewnie otwory zachęcają też owady do pozostawienia tam larw do przepoczwarzenia.

Wybudowane domy, hotele zawsze ustawiamy w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru i deszczu.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnego ula w hotelu mogą mieszkać różne gatunki owadów zapylających, takie jak np. pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek - mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii "Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska.

 

Za wybudowanie schronień płaci Greenpeace, który pieniądze zebrał podczas akcji"Adoptuj pszczołę" . Akcję wsparło ponad 5 tysięcy osób. Zgłosić się może każdy - wspólnoty sąsiedzkie, działkowcy, organizacje pozarządowe, szkoły, a także spółki miejskie zarządzające parkami.

 



Pierwszy taki hotel powstał we wrześniu 2013 roku w Warszawie w dużym parku zwanym Pole Mokotowskie. Zaprojektowała go i zbudowała Klaudia Wojciechowicz. Budowa kolejnych hoteli ruszyła na wiosnę 2014 roku. Dzisiaj akcje wspiera wiele znanych artystów: Zbigniew Wodecki, Paulina Przybysz, Kamil Bosak oraz wielu innych.

 

Hotel dla pszczół

 

Zalety hotelu

 

Wartość edukacyjna akcji Greenpeaceu jest bardzo cenna, zwracanie uwagi na problemy pszczół i poszerzanie wiedzy społeczeństwa o owadach jest koniecznością, pszczoły wciąż kojarzą się Polakom głównie z miodem, a ich znaczenie jako zapylaczy jest niedoceniane.



Tworząc taki hotel, warto jednak wiedzieć iż jego mieszkańcy ,do których zaliczać się będą na pewno Dzikie pszczoły (m.in. murarka ogrodowa) prowadzą samotny tryb życia, nie produkują miodu, jednak zapylają dużo więcej kwiatów niż pszczoły miodne. Pojedyncza samica murarki ogrodowej może zapylić więcej drzew owocowych niż sto pszczół miodnych. Rola trzmieli i trzmielowców jest również nie do zastąpienia: swoją długą ssawką zapylają wiele roślin, których pszczoły miodne, ze względu na krótszy języczek, nie są w stanie zapylić, a żerują już przy niższej niż one temperaturze (+10 °C) Niestety liczba trzmieli zmniejszyła się do około 90% w ciągu ostatnich lat. Nawet urocze Biedronki, które zjadają kilkadziesiąt mszyc dziennie chętnie zagoszczą w naszych hotelikach a wtedy chociażby piękne róże w ogrodzie będą mogły spokojnie rosnąć pnąc się radośnie do słońca.

Można tu mnożyć zalety tego funkcjonalnego schronienia dla dziko żyjących owadów, ale nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak obecności i praca ich mieszkańców jest konieczna, abyśmy mogli cieszyć się zielenią a co za tym idzie - życiem !


Hotel dla pszczół


Hotel dla pszczół


Hotel dla pszczół


Basia M.

 

Komentarze

Napisz odpowiedź




(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.