natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Inicjatywy > RATUJ ŁOSIE !

RATUJ ŁOSIE !

cze 13, 2014

Łoś to największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych. znów znalazł się w niebezpieczeństwie.

 

Liczba łosi w naszych lasach w ciągu ostatniej dekady wzrosła siedmiokrotnie. Myśliwi domagają się zniesienia zakazu strzelania do tych zwierząt. W związku z polowaniami na łosie w latach 80. i 90. zostały one w znacznym stopniu przetrzebione, toteż od 2001r. obowiązuje moratorium w tej dziedzinie, oznaczające zakaz odstrzału i całoroczny okres ochronny. Przyniosło to pożądany wzrost pogłowia tych zwierząt. Ministerstwo Środowiska podjęło ostatnio próbę wznowienia polowań na łosie. Czasowe polowania miałyby się odbywać na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, a także na wschód od Wisły: w kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim.

 

 

 

Łoś

Teraz Minister Środowiska chce przywrócić odstrzał łosi na zasadach, jak sprzed wprowadzenia moratorium. Przywrócenie polowań znów może zagrozić przetrwaniu łosi. Jakie argumenty przedstawiają?Tak naprawdę gęstość występowania łosi w Polsce, jest niewielka. Problem ich nadmiernego zagęszczenia jest jedynie lokalny. Tymczasem Ministerstwo chce zezwolić na strzelanie na terenie aż sześciu województw i to bez skutecznej kontroli odstrzałów – twierdzi w rozmowie z naTemat Arkadiusz Glaas, koordynator koalicji Niech Żyją! i uczestnik akcji. Uzasadnieniem odstrzału mają być wypadki samochodowe z udziałem łosi, a resort środowiska wśród zalet zniesienia moratorium na odstrzał wskazuje na fakt, że „zostanie poszerzony wachlarz usług świadczonych dla myśliwych z kraju i zagranicy".

 

Paradoksem jest, że w Polsce najwięcej do powiedzenia o ochronie przyrody mają myśliwi i Lasy Państwowe. Ci pierwsi zajmują się "gospodarką łowiecką", polegającą na karmieniu, a później "pozyskiwaniu", czyli zabijaniu zwierząt, zaś Lasy Państwowe traktują lasy jako fabryki drewna, dbając przede wszystkim o zysk. Czy o taką ochronę przyrody nam chodzi?

 

http://petycja.wwf.pl/

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.