natural medicine, cosmetics & well-being
reklama
Strona główna > Poradnik na kryzys > "W RAZIE CZEGO" CZY MASZ ZAPASY?

"W RAZIE CZEGO" CZY MASZ ZAPASY?

cze 3, 2014

Warzywa i jabłka mogą być przechowywane w starej beczce drewnianej, w pojemnikach na śmieci z blachy ocynkowanej lub np. w ceramicznych rurach ściekowych o dużej średnicy. Te „pojemniki" umieszcza się przy północnej ścianie budynku łub w innym, koniecznie suchym miejscu, w wykopanym dole. Ustawia się je pod kątem 45° na warstwie kamieni, żeby otwór górny sięgał dolnym kantem akurat poziomu ziemi. Do środka wkłada się warzywa, przy czym przekłada sieje warstwami słomy, siana lub suchych liści. Górną warstwę tworzy słoma lub siano. Całość zamyka się pokrywą, którą również izoluje się minimum 30-centymetrową warstwą słomy. Pojemnik obsypuje się od góry i po bokach pół metrową warstwą ziemi, następnie układa się, jako izolację termiczną warstwę słomy, którą z góry i po bokach obciąża się raz jeszcze cienką warstwą ziemi.

BECZKA.jpg

CIEKAWOSTKA:

W Stanach Zjednoczonych pewien pan zakopał w ziemi samochód dostawczy - izotermę. Przez dach samochodu wyprowadził rurę wentylacyjną. Spod ziemi wystawała tylko część maski i drzwi. Koła zdjął, przestrzenie puste wokół samochodu wypełnił piaskiem. Wokół powierzchni, które wystawały z powstałego wzniesienia, ułożył duże kamienie i izolował dodatkowo drzwi podwójne i dach pojazdu materiałami termoizolacyjnymi.

 

 

Warzywa / owoce

Długość przechowywania w przybliżeniu

Korzystne warunki

Korzystne warunki

 

 

temperatura. w °C

wilgotność. pow. %

ziemniaki

do 1 roku

+3 do +1

85 do 95

kapusta biała

do nowych zbiorów

0 d0-1

90 do 97

kalafior

do maja

0,5 do 0

85 do 90

brukselka

do maja

1 do 0

90 do 95

kalarepa

do nowych zbiorów

2 do 0

90 do 95

brukiew

do nowych zbiorów

2 do 0

90 do 95

marchew

do nowych zbiorów

1 do 0

90 do 95

pietruszka

do nowych zbiorów

1 do 0

90 do 95

seler

do nowych zbiorów

1 do 0

90 do 95

pasternak

do nowych zbiorów

1 do 0

90 do 95

buraki ćwikłowe

do nowych zbiorów

1 do 0

90 do 95

rzodkiew

do nowych zbiorów

1,5 do 0,5

85 do 90

chrzan

do nowych zbiorów

4do 0

85 do 90

por

do stycznia

0,5 do 0

85 do 90

czosnek

do 1 roku

1 do 0

70 do 75

szpinak, sałata

2 do 3 tygodni

0,5 do 0

90 do 95

pomidory zielone i żółte

2 do 3 miesięcy

12 do 10

80 do 85

pomidory czerwone

do 1 miesiąca

0,5 do 0

85 do 90

ogórki

3 do 4 tygodni

1 do 0,5

85 do 90

melon

do maja

1 do 0

85 do 90

dynia

do 1 roku

14 do 10

70 do 75

jabłka

do 1 roku

1 do -0,5

85 do 95

gruszki

do maja

1 do 0

85 do 90

morele

do 1 miesiąca

0,5 do 0

85 do 90

brzoskwinie

do 2 miesięcy

0,5 do 0

85 do 90

śliwki

do 2 miesięcy

0,5 do 0

85 do 90

wiśnie, czereśnie

do 2 tygodni

0,5 do 0

85 do 90

winogrona

do maja

1 do 0

80 do 90

truskawki

do 2 tygodni

0,5 do 0

85 do 90

maliny

2 do 3 tygodni

0,5 do 0

85 do 90

agrest

do 2 miesięcy

0,5 do 0

85 do 90

porzeczka

do 2 miesięcy

0,5 do0 0

85 do 90

pomarańcze

do lipca

5 do 4

80 do 85

mandarynki

do maja

3 do 2

80 do 85

cytryny

do lipca

5 do 4

80 do 85

 

 

Parafina

Zewnętrzna powłokę ochronna dla zbiorów może stanowić też parafina, łój barani - w ten sposób chroni się sery dojrzewające (żółte), ale można też i owoce, warzywa,nawet ogórki. Wystarczy je zanurzyć na kilka sekund w tym rozgrzanym (nie gorącym, ale płynnym) tłuszczu, wyjąć i pozostawić do zastygnięcia. Niestety to co zanurzy się w baranim łoju przejdzie jego aromatem. Długotrwałe przechowywać w parafinie można produkty, które po kilkakrotnej "tłustej" kąpieli ułoży się w jakimś pojemniku, skrzynce i spuści na dno rzeczki, strumienia, oczywiście przywiązane do czegoś stabilnego na brzegu. O ile parafina nie ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu, po pół roku warzywa powinny być nadal przydatne do spożycia. Do takich celów studnia się nie nadaje, bo chroniąc żywność zanieczyścimy wodę do picia.

 

Lodówki i lodownie – jak działają, jak je zrobić samodzielnie opisano w rozdziale „Zabezpieczenie posiadanych dóbr"

 

Co i jak przechowywać

Do przechowywania wybieramy produkty świeże, czyli świeżo dostarczone przez producenta. Jeśli chodzi o warzywa, zboża i inne produkty sypkie, dobrze byłoby wybrać się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa rolnego, by mieć pewność, że to są plony z tegorocznych zbiorów. We wszystkich innych przypadkach trzeba uważnie szukać na opakowaniach daty produkcji. Często ktoś opróżnia swoje zapasy i wyprzedaje w atrakcyjnych cenach towar o mniejszej wartości odżywczej. Takich „okazji" trzeba unikać. Zanim pojawią się zapasy trzeba wymyślić własny system ich znakowania i rotacji, czyli ustawiania, tak by na wyciągnięcie reki były najstarsze zapasy, a nowe na końcu. W przypadku produktów suchych, w słoikach, puszkach i innych pojemnikach doskonale sprawdza się regał z dostępem z dwóch stron (nie przy ścianie), na który owe nabytki ładujemy tylko z jednej strony, a wyjmujemy z drugiej.

Opisywanie co jest w danym pojemniku, nawet jeśli wydaje się nam, że „przecież to widać", „zawsze to poznam" jest mądrym i koniecznym zwyczajem. Niestety pamięć jest zawodna, a do naszych zapasów mogą mieć dostęp np. nasze dzieci już nie rozróżniające tak dobrze podstawowych surowców. Dokładne opisanie zmniejszy też możliwość zaistnienia wypadków= przypadków, czyli połknięci czegoś co nie jest zbyt jadalne, albo nie pasujące akurat do przyrządzanego posiłku. W stresie, kryzysie, zamieszaniu wiele może się zdarzyć, łatwo jest się rozproszyć.

 

Przyprawy = lekarstwa

Planując zapasy trzeba uwzględnić produkty roślinne, które oprócz wartości odżywczych mają też wartości lecznicze. Zawsze warto mieć w domu imbir, kurkumę, sodę, chili, tymianek, majeranek, bazylię, miętę, nasiona kopru, mąkę ziemniaczaną (lub ziemniaki i przepis jak ją zrobić), siemię lniane, chrzan

 

Co może zaszkodzić zapasom i jak się przed tym ustrzec

Właściwe miejsce - Zgromadzone produkty trzeba trzymać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, tak by nie miały do nich dostępu owady i gryzonie. Na wszelki wypadek trzeba mieć zapas trutki na myszy i rozłożyć ją tak, by nie przeszkadzała domownikom oraz nie mogła być przypadkowo zjedzona. Zapasy trzeba co jakiś czas przeglądać, sprawdzać szczelność i to, czy produkt wewnątrz w jakiś sposób nie zmienił swojego wyglądu.

 

To musi być miejsce łatwo dostępne, ale też niewidoczne dla obcych. W sytuacjach kryzysowych trzeba się liczyć z wrogim postępowaniem innych ludzi. Pomieszczenie, w którym będą przechowywane zapasy suche i konserwowane w opakowaniach powinno być dobrze izolowane, o odpowiedniej temperaturze wewnątrz (11-14 st C, będzie wartością optymalną), o względnie stałej wilgotności.

 

Światło – powoduje zmiany struktury chemicznej pokarmów i niszczy wartości odżywcze. Zwłaszcza oleje są na światło wrażliwe. Jeśli przechowuje się zapasy w przeźroczystych, np. szklanych naczyniach, to trzeba je trzymać z zamkniętych szafkach lub kartonach, bez dostępu światła.

 

Mikroorganizmy- bakterie, drożdże, pleśnie – pozostawiają wewnątrz produktów toksyny, które mogą być przyczyna poważnych zatruć. Każde zakonserwowane jedzenie trzeba przed spożyciem ugotować. Każdy spleśniały produkt trzeba wyrzucić, nie można nim karmić zwierząt. Odkrojenie części z pleśnią nie wystarczy, bo toksyny przeszły już do całego produktu. Toksyny pleśni są silnie rakotwórcze.

 

Owady – składają jaja w różnych produktach, są niewidoczne gołym okiem, a po pewnym czasie zjadają i zanieczyszczają ten produkt. Dlatego lepiej pakować produkty w mniejsze pojemniki, nie dosypywać jednej dostawy do drugiej i często je przeglądać.

 

Powietrze - Zapasom będzie też szkodzić dostęp powietrza, bo utlenianie pozbawi jedzenie wartości odżywczej.

 

Na liście naszych zapasów trzeba umieścić też gotówkę, lub coś czym będziemy mogli ją zastąpić. Zapas na 3 miesiące pozwoli nie wpaść w panikę, zorientować się w sytuacji, jakoś zorganizować życie.

 

Przykładowy czas przechowywania

suszone mleko, jaja –5 lat

suszone owoce i warzywa – 7 lat

suszone rośliny strączkowe -10 lat

konserwy – 2 lata

całe ziarna zbóż – 10 lat

mąka - 3-8 miesięcy, razowa krócej

 

Mąkę przechowuje się o wiele krócej, zwłaszcza pełnoziarnistą, dlatego lepiej trzymać zboże w całości, od czasu do czasu je przerzucając, aby się od środka nie zaczęło psuć, zaparzać. Przygotowanie żaren do mielenia mąki wymaga nieco wysiłku, ale jest wykonalne. Na elektryczne młynki nie powinniśmy liczyć.

 

Podstawowy spis towarów, w które warto się zaopatrzyć

 • Mąka – biała do świątecznych wypieków
 • Ziarna pszenicy lub żyta - można z nich zrobić mąkę, kaszę lub jeść ugotowane w całości
 • Ziarno owsa - na owsianki
 • Jęczmień, gryka- na kasze, krupniki
 • Proso – alkaliczne ziarno, doskonałe na kasze, leguminy. Bez glutenu. Pomaga usuwać zalegające w oskrzelach śluzy, wydzieliny
 • Ryż – działa łagodząco w kłopotach żołądkowo-jelitowych, dobry do łagodniejszych potraw, zup
 • Sól (jodowana do codziennego użycia i nie oczyszczana do przetworów)
 • Cukier – nigdy się nie psuje, nie chcą go jeść żadne mikroorganizmy
 • Tłuszcz – oleje dłużej się przechowuje niż tłuszcze stałe (smalec, masło), a najdłużej całe ziarna, z których można tłuszcz wycisnąć. Najlepsze w naszym klimacie będą ziarna lnu, czyli siemię lniane. Len ma wiele właściwości pro-zdrowotnych. Ziarna zaparzone w wodzie będzie leczyć gardło i przewód pokarmowy. Zmielone i zjedzone udrożnią jelita. Bardzo duża ilość kwasów omega-3 w doskonałym stosunku do omega-6, chroni przed chorobami serca i leczy stany zapalne. Oleje „virgin" przechowuje się dużo krócej, rafinowane długo.
 • Słonina – zasolona i powieszona do suszenia w chłodnym, przewiewnym miejscu. Na pewno się przyda do smażenia; na skwarki do smaku; do „naoliwienia" mechanizmów; jako warstwa ochronna skóry na mrozie.
 • Rośliny strączkowe suche: fasola, groch, soczewica – dostarczają dużo białka roślinnego, są pożywne, regulują pracę jelit. Orzeszki ziemne to też fasola
 • Orzechy i migdały – wspaniałe źródło zdrowego tłuszczu i minerałów. Można je jeść na surowo, lub piec.
 • Suszone owoce: śliwki, morele, jabłka, gruszki itp- dodawane do kasz fantastycznie wzbogacają ich smak. Można je jeść bez gotowania, zastępują słodycze
 • Owoce róży suszone- najlepsze źródło witaminy C, wzbogacają smak wielu potraw, głównie deserów
 • Ziemniaki – pożywne, dobre źródło witaminy C, potasu. Można z nich robić wiele potraw.
 • Suche gotowe makarony – trzeba tylko uważnie sprawdzić datę przydatności do spożycia i datę produkcji. Przechowywać dodatkowo w blaszanych pudłach, lub szklanych, zamkniętych słojach. Da się je zjeść z wieloma sosami; ziołowym, pomidorowym, grzybowym itd. lun na słodko.
 • Suszona włoszczyzna – wspaniały dodatek do potraw i główny składnik wywarów z warzyw.
 • Suszone drożdże – można używać sporadycznie, a z raz wyrośniętego na nich ciasta zachować nieco na zakwas
 • Kiszonki – kapusta i ogórki – wzbogacą smak potraw, będą źródłem przyjaznych człowiekowi bakterii wspomagających trawienie
 • Chrzan suszony – po namoczeniu można go użyć jako przyprawy, dodatku do potraw, lub leczniczo, bo łagodzi ból.
 • Kawa i herbata – nie psują się bardzo długo, jeśli przechowa się je w firmowych, szczelnie zamkniętych pojemnikach

Komentarze

Napisz odpowiedź
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)

Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.
Treści z serwisu natmed.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.